Analýza zápasu: New Orleans Pelicans – Dallas Mavericks

Publikované 29.12.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Podobne ako na prvý sviatok vianočný sa pozrieme do zámoria na basketbalovú NBA. Tentokrát si detailne rozoberieme zápas medzi New Orleans Pelicans a Dallasom Mavericks. Zápas sa začína o 2:00 nášho času.

Pelicans ťahá mimoriadne silné duo

Basketbalisti New Orleans v posledných dvoch sezónach do play off nepostúpili, no teraz to s ich ambíciami vyzerá celkom dobre. V lete získali do svojich radov DeMarcusa Cousinsa, ktorý s dlhoročným lídrom Anthonym Davisom vytvoril veľmi silné duo. Zverenci Alvina Gentryho majú bilanciu 18-16, čo im v Západnej konferencii stačí na priebežnú 8. pozíciu. Ostatné tri stretnutia vyhrali, pričom v nich priemerne nastrieľali 116 bodov na zápas. Vo všeobecnosti patria medzi najofenzívnejšie mužstvá NBA – lepší útok má len Houston a Golden State. V domácom prostredí naposledy prehrali ešte 9. decembra, keď po predĺžení nestačili na hráčov Sacramenta.

Najlepšie strieľajúci tím za tri body

Spomínaní lídri tímu sa prezentujú najmä dobrou hrou v podkošovom priestore. Dosahujú 25 bodov na zápas a takisto majú na konte aj dvojciferný počet doskokov. Zaujímavosťou je, že Pelicans majú najlepšiu úspešnosť streľby za tri body. Premieňajú až 38,8% svojich pokusov. Veľmi dobré výkony podáva aj Jrue Holiday, ktorý dosahuje viac než 18 bodov. Vítanou posilou tímu pred novou sezónou bol aj skúsený rozohrávač Rajon Rondo. Ten rozdáva presné prihrávky ako na bežiacom páse, viac asistencii má len Russell Westbrook. New Orleans sa v dnešnom dueli bude musieť zaobísť bez Tonyho Allena a tiež Jordana Crawforda.

Staré dobré časy sú preč

Dallas Mavericks prežíva jednu z najhorších sezón v histórii klubu. Na svojom konte má zatiaľ len jedenásť výhier, a tak mu na západe patrí posledné miesto tabuľky. Zverencom Ricka Carlisleho sa nedarí najmä na palubovkách súperov, kde vyhrali len tri zo 17 stretnutí. Ešte donedávna ťahali sériu ôsmich prehier vonku, no poradilo sa im ju prerušiť na pôde Indiany Pacers. Až poltucet hráčov dosiahol dvojciferný počet bodov, čo potvrdzuje to, že Dallas nemá vyloženého lídra, ale hrá skôr kolektívne. Hviezdne časy nemeckej basketbalovej legendy Dirka Nowitzkeho sú preč a celkovo nemá Dallas takú kvalitu ako pred pár rokmi, keď získal trofej Larryho O’Briena.

Dallas má jednu z najhorších ofenzív v NBA

Štatisticky je na tom najlepšie Harrison Barnes, ktorý dosahuje 18,3 bodu na zápas. Takisto je lídrom v počte doskokov a najvyťažovanejším hráčom mužstva. Dallas však patrí medzi kvarteto tímov, ktoré nedosahujú ani 100 bodov na zápas. Hlavným problémom je streľba z poľa, ktorej úspešnosť je iba na úrovni 44,4%. Na druhej strane, Mavericks sú najdisciplinovanejším tímom, čo sa týka strát lôpt. Vo vzájomných zápasoch nie sú na tom práve najlepšie. Od roku 2015 odohrali v Smoothie King Center šesť stretnutí, pričom vyhrali len raz. Navyše, ani Dallas nenastúpi v kompletnom zložení. Chýbať budú Josh McRoberts a Dorian Finney-Smith.

Tipujeme jasné víťazstvo domácich

Jednoznačným favoritom dnešného zápasu sú domáci basketbalisti. New Orleans má v tíme kvalitnejšie individuality, ktoré by mali duel rozhodnúť. Stávkové kancelárie vypísali kurz na hranici 1,45, čo je podľa mňa veľa. Osobne by som kurz na výhru partie okolo Anthonyho Davisa znížil pokojne aj o jednu, dve desatinky. V tomto prípade nemám dôvod váhať nad tipom. Tým odvážnejším tipérom by som odporučil vybrať si nejaký handicap, možno aj na dvojciferné víťazstvo Pelicans.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.45 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.