Analýza zápasu: Ottawa Senators – Colorado Avalanche

Publikované 11.11.2017, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Zámorská hokejová profiliga prvýkrát v tejto sezóne opustila svoje hranice a zavítala do Európy. V krajine úradujúcich majstrov sveta je dnes programe druhý zápas v rámci NHL Global Series a podobne ako včera si v ňom zmerajú sily Ottawa Senators a Colorado Avalanche.

Ottawa ako špecialista na nerozhodné výsledky

Ottawa Senators podáva v úvodnej pätine sezóny trošku kolísavé výkony. Doposiaľ vyhrala sedem zápasov a v tabuľke Východnej konferencie figuruje na piatom mieste. Klub z hlavného mesta Kanady je tímom, ktorého zápasy sa už sedemkrát museli rozhodovať po odohraní 60 minút. Z nich väčšina dospela do samostatných nájazdov, no v premieňaní majú Senátori chabú 23,5-percentnú úspešnosť. Paradoxom je, že vo všetkých piatich dueloch vonku bodovali a z víťazstva sa netešili len na ľade New Jersey Devils. Najproduktívnejším hráčom je 18-bodový Mark Stone a v počte asistencii tradične kraľuje Erik Karlsson. Brankárskou jednotkou je Craig Anderson, no s priemerom 3,13 gólu na zápas príliš spokojný byť nemôže.

Nevýrazné výkony vonku i prekvapujúci trade

Aj hokejisti z Denveru sa pasujú s kolísavosťou svojich výkonov. Striedajú drobné série výhier a prehier, vďaka čomu im momentálne patrí miesto na hranici postupovej osmičky. Tabuľka je však nesmierne vyrovnaná, veď piaty Nashville a dvanáste Chicago delia dva body. Zverenci Jareda Bednara získali 17 bodov, ale z nich len šesť na ľade súperov. Ich domáci gólový priemer je takmer 4,5 čo je v porovnaní so zápasmi vonku o dva viac. Zo všetkých tímov Západnej konferencie má Colorado štvrtú najlepšiu ofenzívu, ale takisto druhú najhoršiu obranu (51:51). Navyše, po deviatich sezónach prišlo o Matta Duchenea, ktorý bol vymenený práve do Ottawy. Rolu najväčšej hviezdy tak prevzal Nathan McKinnon, ktorý je so 14 bodmi zároveň lídrom produktivity.

Remíza napriek streleckej prevahe Ottawy

Včerajší štokholmský duel lepšie začalo Colorado. V úvodnom dejstve malo streleckú prevahu, dostalo sa do vedenia po góle Naila Yakupova, ale napriek tomu odchádzalo do šatne s jednogólovým mankom. Následne prevzala iniciatívu do svojich rúk Ottawa, ale príliš jej nezachytal brankár. Craig Anderson vo zvyšných dvoch tretinách čelil len ôsmim strelám, no dvakrát inkasoval. Senátori vyhrali na strely 19:32, ale o ich triumfe rozhodol až v 61. minúte druhým gólom v zápase Mark Stone. Duel sa odohrával vo férovom duchu a videli sme len štyri vylúčenia. V situáciách pri nerovnovážnom počte hráčov na ľade sú na tom oba tímy prakticky rovnako. Využívajú každú piatu presilovku a úspešnosť oslabení držia na hranici 79%.

Day to day zápasy obom tímom príliš nesvedčia

Ottawa Senators v sezóne 2008/09 už dva zápasy v Štokholme odohrala. Proti Pittsburghu najskôr prehrala po predĺžení a o 24 hodín neskôr ho zdolala 3:1. Tzv. day to day zápasy si v tomto ročníku vyskúšala už trikrát, pričom ten neskorší zápas vyhrala len raz. Lavíny podobne hrali štyrikrát a v spomínanej štatistike majú negatívnu bilanciu 1-3. Ottawe, ktorá je dnes vedená ako domáce mužstvo, stále chýba zranené duo Bobby Ryan a Mark Borowiecki. Lista zranených hráčov Colorada je obšírnejšia a podobne ako včera by mali chýbať Tyson Jost či dvojica domácich hokejistov Patrik Nemeth a Carl Söderberg. Vo vzájomných dueloch sa lepšie darí Ottawe, ktorá bola úspešnejšia v štyroch z ostatných piatich stretnutí.

Senátori zopakujú svoj včerajší triumf

Podobne ako včera je miernym favoritom zápasu kanadské mužstvo. Zverenci Guya Bouchera majú o niečo kvalitnejší tím, ktorého sila po príchode Matta Duchenea ešte narástla. Na druhej strane, v lepšom svetle sa ukazuje brankárska jednotka súpera Semion Varlamov. V zápasoch dvojnásobného držiteľa Stanley Cupu padá pomerne veľa gólov. Až v dvanástich z pätnástich stretnutí sa stalo, že ich diváci videli aspoň päť. Naskytá sa tak šanca na tip „over“ ale osobne si myslím, že podobne ako včera si dva body zo Štokholmu odnesie Ottawa.

Môj tip: Víťaz – výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.72 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 20 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!