Analýza zápasu: Peter Wright – Jelle Klaasen

Publikované 23.07.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Nový pracovný týždeň začneme analýzou z prostredia ostrých hrotov a presných hodov. Najlepší šípkari sveta sa presunuli do Blackpoolu, kde sa v týchto dňoch odohráva jeden z najväčších turnajov sezóny – World Matchplay. Program prvého kola uzavrie duel medzi Petrom Wrightom a Jellem Klaasenom.

Sezóna sklamaní pre populárneho Škóta

Peter Wright je aktuálnou svetovou dvojkou. Túto sezónu nemôže považovať na najvydarenejšiu, pretože na konte má jediné víťazstvo. Podarilo sa mu triumfovať na PDPA Players Championship Wigan 14, kde vo finále zdolal Roba Crossa. Ten mu však prehru onedlho vrátil a to hneď dvakrát. Angličan vyhral na televíznych turnajoch v americkom Las Vegas 8:3 a čínskom Šanghaji 8:5. Okrem iného boli sklamaním výkony „Snake Bita“ v rámci Premier League, kde skončil až siedmy. Zoznam neúspechov doplnilo senzačne vyradenie v prvej fáze UK Open, a tak môže byť Wright rád, že stále je v rebríčku PDC Order of Merit druhý za Michaelom van Gerwenom.

Klaasen márne hľadá stratenú formu

Jelle Klaasen sa zo šípkarskeho sveta trošku vytratil. Na majstrovstvách sveta 2016 postúpil do semifinále, následne dostal pozvánku do Premier League, ale v tejto sezóne sme ho videli hrať len na turnajoch kategórie Players Championship, respektíve European Tour. Holanďan klesol na 19. miesto rebríčka a len ťažko sa dostáva vyššie. Bývalý šampión organizácie BDO v tomto roku odohral 46 zápasov, no dosiahol negatívnu bilanciu 21 výhier a 25 prehier. Najcennejšie víťazstvo dosiahol na konci júna, keď sa mu podarilo zdolať Michaela Smitha. Naposledy sa pred televíznymi kamerami ukázal na UK Open, kde v prvej fáze tesne prehral s Darylom Gurneym 9:10.

Štatistiky hovoria v prospech Wrighta

Obaja protagonisti dnešného zápasu hrali na World Matchplay aj vlani a oveľa lepšie sa darilo 48-ročnému Škótovi. Peter Wright postúpil až do finále, kde bol nad jeho sily legendárny Phil Taylor. Jelle Klaasen potvrdil svoje trápenie už v prvom kole, kde zahral štvrtý najhorší priemer zo všetkých 32 hráčov. Justine Pipe ho poľahky zdolal 10:5, čo už o niečom svedčí. Cez prvé kolo neprešiel v Blackpoole štyrikrát za sebou, Wrightovi sa to naposledy podarilo v roku 2014. Keď sa pozrieme na posledných desať zápasov oboch hráčov, tak „Snake Bite“ hral oveľa vyššie priemery. Na tri šípky dosahoval cez 93 bodov, zatiaľ čo Klaasen sa vyšplhal na chudobných 88.

„Snake Bite“ postúpi bez väčších problémov

Jednoznačným favoritom je Peter Wright. Síce nezažíva najlepšiu sezónu, no Jelle Klaasen sa trápi oveľa, oveľa viac. Tradičnou Holanďanovou slabinou sú double a myslím si, že sa nedostane do svojho rytmu. Šípky odhadzuje veľmi rýchlo, a tak mu vyhovuje, keď hrá proti podobne ladeným súperom ako Vincent van der Voort či spomínaný Michael Smith. Peter Wright si dáva opticky viac záležať na svojich hodoch, a tak mu to trvá trošku dlhšie. Koniec koncov, na toto Klaasen doplatil pri spomínanej vlaňajšej prehre s Justinom Pipeom. Očakávam jednoznačný priebeh zápasu, pričom hráč s prezývkou „The Cobra“ viac než päť legov neuhrá.

Môj tip: Počet legov 0-15, aktuálny kurz vo Fortune: 2.16 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.