Analýza zápasu: Petra Kvitová – Agnieszka Radwanská

Publikované 27.06.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

V strede pracovného týždňa vymeníme futbalové trávniky za tie tenisové. Z Ruska sa presunieme na Britské ostrovy, kde vrcholí príprava pred prestížnym Wimbledonom. Turnaj v Eastbourne pokročil do osemfinálovej fázy, v ktorej nás čaká aj súboj Petry Kvitovej s Agnieszkou Radwanskou.

Finále kamarátok s titulom pre Kvitovú

Česká tenistka v tejto sezóne rozhodne nezaľáha, o čom svedčí odohraná porcia 45 zápasov. Z nich prehrala len sedem a v rebríčku Road to Singapore figuruje na priebežnom druhom mieste. Viac bodov nazbierala len Simona Halepová, najmä vďaka finálovým účastiam na oboch grandslamoch. Petra Kvitová vyhrala už päť turnajov a pred blížiacim sa Wimbledonom sa javí byť najväčšou favoritkou. Minulý týždeň vyhrala turnaj v anglickom Birminghame, keď jediný set stratila až vo finálovom dueli s Magdalénou Rybárikovou. Po prvom podaní vyhrala na turnaji 73% výmen, no veľmi dobré čísla dosahovala aj pri druhom, technickejšom servise.

Nahustený program spôsobuje únavu

Petra Kvitová je dvojnásobná wimbledonská šampiónka, a tak sa jej dobrým výsledkom na tráve nemožno čudovať. V týchto dňoch hrá vynikajúco a jediným faktorom, ktorý jej nemusí hrať do kariet, je narastajúca únava. Dnes odohrá siedmy zápas v priebehu deviatich dní. S presunom do susedného Eastbourne, kde v roku 2011 hrala finále, sa rodáčka Bílovca vysporiadala veľmi dobre a proti Kateryne Bondarenkovej strávila na kurte len 78 minút. Vyhrala 7:5, 6:3, hoci prvý set dopodávala až na druhý pokus. Nebola spokojná s piatimi dvojchybami, ale na príjme vyhrala 42% výmen a po prvom servise dovolila súperke uhrať len 7 z 35 loptičiek.

Svadba, zranenie či rebríčkový prepad

Agnieszka Radwanská je bývalou svetovou dvojkou, no v posledných sezónach ustupuje z popredných pozícii. V roku 2017 sa vydala a dá sa povedať, že tenis išiel trochu na druhú koľaj. Navyše, po betónových turnajoch v Severnej Amerike sa zranila v oblasti bedier, a tak za skoro tri mesiace odohrala jeden súťažný zápas. V Eastbourne sa pokúša o akýsi comeback a posun z aktuálne 31. miesta rebríčka WTA. Od roku 2007 nepretržite štartuje na tomto turnaji a dosiahla tu už niekoľko kvalitných výsledkov. Dvakrát bola vo finále, no kým v roku 2008 triumfovala, v roku 2015 podľahla v zápase o titul hráčke so slovenskými koreňmi Belinde Benčičovej.

Radwanská odvrátila na turnaji dva mečbaly

Už teraz je jasné, že v porovnaní s vlaňajškom dosiahne Agnieszka Radwanská v Eastbourne lepší výsledok. V prvom kole jednoznačne zdolala deblovú špecialistku Timeu Babosovú a včera si poradila aj s Dariou Gavrilovovou. Austrálčanka mala k dispozícii aj dva mečbaly, no využiť ich nedokázala. V treťom sete už nemala fyzické ani psychické sily a dostala nepopulárneho kanára. Poľskej tenistke výrazne pomohlo aj neuveriteľných 17 dvojchýb súperky. Radwanská si po dlhej pauze užíva každý zápas na tráve a je veľmi šťastná, že zdolala takú hráčku akou je „Dasha“. Bol to náročný duel a podľa jej slov bol kľúčom k úspechu jej servis, po ktorom získala 60% loptičiek.

Vo vzájomnej bilancii má navrch Češka

Jednoznačnou favoritkou zápasu je Petra Kvitová, ktorá by mala postúpiť do štvrťfinále turnaja. Jej údery sú razantnejšie, servis kvalitnejší a tiež v jej prospech hovorí bilancia vzájomných duelov. Vyhrala sedem z dvanástich duelov, vrátane tohtoročného z katarskej Dohy 6:7, 6:3. 6:4. Agnieszka Radwanská je však povestná svojou defenzívou a pokiaľ sa bude dlho držať vo výmenách, môže Češku potrápiť. Netreba zabudnúť ani na faktor únavy, takže by som tipoval Kvitovej víťazstvo 2:1 na sety.

Môj tip: Presný výsledok 2:1, aktuálny kurz vo Fortune: 3.90 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.