Analýza zápasu: Petra Martičová – Viktória Kužmová

Publikované 23.02.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Tenisový turnaj v maďarskej Budapešti má pred sebou štvrťfinálové zápasy. Medzi najlepšiu osmičku sa prebojovali aj dve slovenské tenistky. V našej pravidelnej rubrike dáme priestor Viktórii Kužmovej, ktorej súperkou bude Chorvátka Petra Martičová.

Myslela si, že sa na tenisové dvorce nevráti

Petra Martičová figuruje v rebríčku WTA na 56. mieste. Počas svojej kariéry si zahrala jedno finále v Kuala Lumpur, no celkovo podáva veľmi kolísavé výkony. Chorvátka má za sebou ťažké obdobie. Od júna 2016 musela pre zranenie chrbta nútene pauzovať dlhých desať mesiacov a dokonca sa vyjadrila, že neverila tomu, že ešte bude hrať tenis. Vrátila sa však vo veľkom štýle. V obľúbenom Paríži postúpila do osemfinále grandslamu a rovnaký výsledok sa jej podarilo uhrať aj na Wimbledone. Na ceste medzi osmičku najlepších ju vtedy zastavila Magdaléna Rybáriková. Aj túto sezónu začala Petra Martičová dobre, keď na Australian Open vyhrala v hlavnej fáze tri zápasy.

Po suverénnom výkone prišlo menšie trápenie

Po spomínanom turnaji v Melbourne si rodáčka zo Splitu dopriala takmer mesačné voľno. Prihlásila sa až na turnaj v Budapešti, kde ešte nikdy predtým nehrala. V prvom kole zdolala mladú Nemku Antoniu Lottnerová 6:4, 6:2 a následne prekvapila triumfom nad Aliaksandrou Sasnovičovou. V úvodnom dueli sa jej darilo na podaní, ani raz ho nestratila a po prvom servise vyhrala 72% loptičiek. V stredu už taký dobrý výkon nezopakovala a mala šťastie, že bieloruská súperka spravila podstatne viac nevynútených chýb. Martičová po druhom podaní uhrala len 37% výmen, čo je veľmi málo. Sedem stratených servisov takisto nie je najlepšia vizitka, hoci trafila sedem es.

Úspešné kvalifikácie či fedcupová premiéra

Viktória Kužmová zatiaľ márne atakuje prvú stovku rebríčka WTA. Aktuálne je na 121. pozícii, no už teraz je jasné, že v pondelok si o pár miest vylepší svojej kariérne maximum. V porovnaní so svojou dnešnou súperkou odohrala podstatne viac zápasov. Úspešne prešla kvalifikáciami v Aucklande, Melbourne či Petrohrade, no zakaždým vypadla v prvom kole. Mrzieť ju mohlo najmä zaváhanie v druhom najväčšom meste Ruska. Proti domácej Darii Kasatkinovej mala dlho navrch, ale nakoniec prehrala 6:1, 4:6, 1:6. Kolísavé výkony ukázala aj pri debute v Pohári federácie. Proti Natalii Vichľancevovej sa dopustila 37 nevynútených chýb, no o deň neskôr hrala koncentrovanejšie a získala rozhodujúci tretí bod.

Kužmová si vyšliapla na bývalé hráčky TOP 20

V Budapešti takisto štartuje prvýkrát v kariére a kvôli slabšiemu rankingu musela začínať kvalifikáciou. V nej úspešná nebola, pretože Ysaline Bonaventurová ju zdolala v troch setoch. Slovenka ale mala šťastie a do hlavnej fázy sa dostala ako lucky losser. V prvom kole zaskočila Soranu Cirsteaová a predvčerom si vyšliapla aj na skúsenú Sabine Lisickú. Nemka drží rekord v rýchlosti podania, no napriek tomu ju Viktória Kužmová pretlačila práve servisom. Ten prvý zapájala do hry v 70% prípadov a súperku pustila k jedinému brejkbalu. Veľmi dobrý výkon predviedla aj na returne, no mala by trošku zlepšiť využívanie šancí. V dvoch kolách využila 7/24 brejkbalov.

Pravdepodobný je trojsetový scenár

Miernou favoritkou zápasu je skúsenejšia chorvátska tenistka. Osobne si však myslím, že šance oboch hráčok na postup sú prakticky rovnaké. Viktória Kužmová hrá vo výbornej forme a pri jej agresívnom štýle bude záležať najmä od nej, ako sa zápas vyvinie. S Petrou Martičovou si na kurte ešte sily nezmerala. Občas máva problém dotiahnuť dobre rozohraný zápas do úspešného konca, a tak si myslím, že o prvej semifinalistke turnaja v Budapešti rozhodne až tretí set.

Môj tip: Počet setov – 3, aktuálny kurz vo Fortune: 2.38 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.