Analýza zápasu: Philipp Kohlschreiber – Marcos Baghdatis

Publikované 13.06.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Dnes sme si pre vás pripravili analýzu z prostredia tenisových kurtov. Tradičnou prípravou pred Wimbledonom je aj trávnatý turnaj v nemeckom Stuttgarte. My sa pozrieme na zápas domáceho Philippa Kohlschreibera a skúseného Cyperčana Marcosa Baghdatisa.

Pre Kohlschreibera prichádza obľúbená časť sezóny

Nemecký tenista je v rebríčku ATP na 52. mieste. Oproti predošlému vydaniu klesol o deväť miest, pretože v prvom kole French Open nestačil v troch setoch na Nicka Kyrgiosa. Celkovo mu antuková časť sezóny nevyšla podľa predstáv. V Marakeši mu tesne ušiel turnajový titul, no a z nasledujúcich piatich duelov vyhral len jeden. Philipp Kohlschreiber patrí medzi hráčov, ktorý prípravu pred Wimbledonom využívajú naplno. Turnaje na tráve sa totiž hrajú okrem Veľkej Británie aj v Nemecku, a tak si môže zahrať pred domácimi fanúšikmi. Navyše, najrýchlejší povrch sedí jeho hre, ktorá je založená na kvalitnom servise či forhendovom údere. Na tráve vyhral vo svojej kariére 52 z 81 zápasov a pred šiestimi rokmi dokázal triumfovať v Halle.

Pred domácimi fanúšikmi dvakrát prehral vo finále

Na domácom turnaji v Stuttgarte štartuje Philipp Kohlschreiber už trinásty raz. Jeho najlepšími výsledkami sú dve finálové účasti. V roku 2013 nestačil na Fabia Fogniniho a vlani rovnako po trojsetovej bitke prehral s mladým Rakúšanom Dominicom Thiemom. Zápasy hrané na trávnatom povrchu zvyknú byť vyrovnané a často sa o osude setov rozhoduje v skrátenej hre. V tejto sezóne má ale Nemec v tiebreakoch negatívnu bilanciu 6-11. Pri pohľade na štatistiky Philippa Kohlschreibera možno konštatovať aj to, že pre jeho úspech je dôležitý hneď prvý set. V tomto roku prehral prvé dejstvo v desiatich prípadoch, pričom zápas dokázal otočiť len dvakrát. V predošlej sezóne vyhral na tráve 82% bodov po prvom servise a v ôsmich dueloch zaznamenal 74 es.

Na víťazný zápas čaká už takmer päť mesiacov

Marcos Baghdatis je momentálne 63. hráčom sveta. Jeho kariérnym maximom je ôsme miesto, no to dosiahol pred dlhými jedenástimi rokmi. V súčasnosti už nehráva toľko turnajov. V tejto sezóne má na svojom konte len trinásť zápasov s negatívnou bilanciou 4-9. Skúsený cyperský tenista mal dobrý úvod roka. V Aucklande postúpil do semifinále, na Australian Open mu v druhom kole vystavil stopku Rafael Nadal, ale od polovice januára márne čaká na víťazný zápas. Takmer tri mesiace bol bez tenisu, ale na Wimbledonom sa určite chce pripraviť čo najlepšie. Na rozdiel od svojho dnešného súpera už jeden zápas na tráve odohral. V anglickom Surbiton nepotvrdil úlohu mierneho favorita a s Dudim Selom prehral po setoch 6:4 a 7:6.

Vlani ťažil z dobrého servisu či odvracania brejkbalov

Marcos Baghdatis sa na turnaji v Stuttgarte predstavuje len tretíkrát. V roku 2015 vypadol v osemfinále a vlani ho nečakane vyradil už v úvodnom zápase domáci Jan-Lennard Struff. Cyperčan bol v tom zápase jasným favoritom, prvý set vyhral, no následne uhral už len päť gemov. Skúsený 31-ročný tenista uvádza, že jeho najobľúbenejším povrchom je hard, ale v predošlej sezóne odohral slušnú porciu zápasov aj na tráve. Pred tretím grandslamovým turnajom sezóny si dvakrát zahral vo štvrťfinále a následne v americkom Newporte ho pred finále zastavil v dvoch tiebreakoch až Ivo Karlovič. V jedenástich dueloch si držal úspešnosť vyhraných bodov po prvom podaní na hranici 78% a takisto musíme vyzdvihnúť aj to, že odvrátil 68% brejkbalov súpera.

Očakávame vyrovnaný duel s vyšším počtom gemov

Podľa stávkových kancelárii by mal byť dnešný duel jednoznačný. Rodák z Augsburgu síce čaká na víťazstvo už viac ako mesiac, no napriek tomu by mal svojho o dva roky mladšieho súpera pretlačiť. Osobne ale očakávam vyrovnané stretnutie a nebol by som prekvapený, keby sa aspoň jeden zo setov rozhodoval v tiebreaku. Na tráve podávajú obaja tridsiatnici kvalitné výkony, dobre servujú a príliš sa nebudú hrnúť do dlhých výmen. Najlepším variantom tipu je tak z môjho pohľadu stávka na vyšší počet gemov v zápase.

Môj tip: Počet gemov 23 a viac, aktuálny kurz vo Fortune: 1.83 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.