Analýza zápasu: Rafael Nadal – Dominic Thiem

Publikované 10.06.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Tenisoví fanúšikovia si lepšie finále mužskej časti Roland Garros snáď ani nemohli priať. Rafael Nadal dnes môže na kurte Philippa Chatriera načať druhú desiatku svojich triumfov z tohto turnaja. Proti však bude Dominic Thiem, ktorý si zahrá premiérové grandslamové finále.

Jediná antuková prehra prišla s Thiemom

Rafael Nadal je nepochybne najlepším antukárom všetkých čias. Na najpomalšom povrchu vyhral takmer 91% zápasov a v tomto roku si na konto pripísal tituly z Monte Carla, Barcelony a Ríma. Neuspel len v Madride, kde ho zdolal práve Dominic Thiem. Rakúšan bol v tomto súboji skutočne lepším hráčom. Často tlačil Nadala do bekhendu, vypracoval si tucet brejkbalov a po druhom servise Španiela vyhral 19 z 32 výmen. Zverenec Güntera Bresnika napokon turnaj nevyhral, pretože vo finále ho zdolal Alexander Zverev po setoch 4:6, 4:6. Dnes však ťahá sériu desiatich výhier v rade, keďže pred French Open získal turnajový titul vo francúzskom Lyone.

Nadalovi pomohol aj parížsky dážď

Rafael Nadal cestou do finále stratil iba jeden set, no napriek tomu jeho výkony neboli také dominantné ako vlani. Tajbrejku sa nevyhol so Simone Bolellim, Maximilianom Martererom a vo štvrťfinále ho poriadne potrápil aj Diego Schwartzman. Argentínčan veľkého favorita v prvom sete prestrieľal na víťazné údery 20-4, v druhom mal brejk a ktovie ako by to dopadlo, keby Nadalovi neprišiel na pomoc dážď. Semifinálový duel s Juanom Martinom Del Potrom takisto nezačal rodák z Malorky ideálne. V prvom dejstve bol až príliš pasívny, no odvrátil všetkých šesť brejkbalov. V desiatej hre strhol set na svoju stratu, čo sa ukázalo byť kľúčovým momentom.

Thiem sa prehupol cez 200 víťazných úderov

Aktuálna svetová osmička Dominic Thiem stratil o dva sety viac, ale nečelil žiadnym väčším problémom. Poľahky prešiel cez Keia Nišikoriho, unaveného Alexandra Zvereva či cez prekvapenie turnaja Marca Cecchinata. Proti Talianovi ukázal v druhom sete veľkú odhodlanosť a psychickú vyspelosť. V tajbrejku prehajdákal tri setbaly, no následne rovnaký počet odvrátil a de facto rozhodol duel vo svoj prospech. Dokopy na tohtoročnom French Open zahral 201 víťazných úderov, čo je priemer takmer desať na set. Až 58% svojich úderov hrá cez dominantný forhend. Pri spomínanom madridskom víťazstve nad Rafaelom Nadalom to dokonca bolo ešte o trinásť percent viac.

Skvostná Nadalova bilancia pod Eiffelovkou

Vo vzájomnej bilancii vedie Rafael Nadal 6-3, pričom všetky stretnutia sa odohrali na antuke. V rámci French Open bol v oboch prípadoch úspešnejší zverenec Carlosa Moyu. Dominic Thiem je však jediným hráčom, ktorý Nadala zdolal na antuke v roku 2017 i 2018. Až osem zo svojich desiatich titulov získal na najpomalšom povrchu. Jeho nevýhodou je však neskúsenosť. Grandslamové finále je niečo špeciálne a napríklad taký Ivan Lendl uspel v záverečnom zápase turnaja veľkej štvorky až na piaty pokus. Nadalova bilancia pod Eiffelovkou je 81-2, z toho finálová 10-0. Na kurte strávil o dve hodiny viac než Thiem, no je to spôsobené najmä jeho dlhou prípravou na servis.

Dôležitý bude najmä úvod finále

Favoritom finále je Rafael Nadal. Osobne si myslím, že absolútne kľúčová bude prvá hodina zápasu, možno 90 minút. Dominic Thiem musí do toho ísť ako sa hovorí „po hlave“. Od začiatku by mal diktovať tempo o pokúšať sa o niečo podobné ako Schwartzman. V Madride vyhral 66% výmen, ktoré sa hrali aspoň na päť úderov. Fyzicky by mal byť na tom dobre, no Nadal zvykne postupne zvyšovať obrátky. Pokiaľ na French Open vyhral prvý set, tak nikdy zápas neprehral. Ja by som Rakúšanovi v úvode veril a myslím si, že finále sa v troch setoch neskončí. Okrem toho ma ešte zaujal tip na skóre 1:1 po odohraní úvodných dvoch setov.

Môj tip: Počet setov – 4 a viac, aktuálny kurz vo Fortune: 1.71 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.