Analýza zápasu: Rafael Nadal – Stan Wawrinka

Publikované 11.06.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Druhý grandslamový turnaj sezóny si lepšie rozuzlenie ani nemohol želať. O Pohár mušketierov zabojujú hráči, ktorí v posledných dvoch týždňoch jednoznačne predvádzali najlepší tenis. Španielsky antukový kráľ Rafael Nadal si na kurte Philippea Chatriera zmeria sily so Stanom Wawrinkom.

Za desiatym titulom smeruje bez straty setu

Rafael Nadal je jednoznačne najúspešnejším hráčom v histórii Roland Garros. Na parížskej antuke získal deväť titulov a celkovo vyhral neuveriteľných 78 z 80 zápasov. Vlani pre zranenie zápästia nemohol nastúpiť na zápas tretieho kola, no teraz vyzerá byť v stopercentnej kondícií. Fantastickú formu ukázal zverenec Carlosa Moyu už pred samotným grandslamom. Triumfoval v Monte Carle, Madride, Barcelone a jedinú prehru utŕžil v Ríme s Dominicom Thiemom. Na samotnom French Open ešte netratil ani set a na ceste do finále prišiel len o 29 gemov. V priemere tak na jeden set stratil 1,61 gemu, čo je fantastická štatistika. Najviac ho „potrápil“ v druhom kole Robin Haase, ktorý sa získal osem gemov. Najhoršie dopadol Gruzínec Nikoloz Basilašvili, ktorý sa zmohol len na jedinú hru.

Wawrinka opäť dokonale načasoval formu

V minulom týždni sme si už analyzovali doterajší priebeh sezóny Stana Wawrinku. Spomínali sme, že je zaujímavým typom hráča, ktorý občas vybuchne, ale na tých najdôležitejších turnajoch sa dokáže vybičovať k najlepším výkonom. Bolo tomu tak v austrálskom Melbourne a vo skvelých výkonoch pokračuje aj v Paríži. Až do semifinálového zápasu nestratil ani set, a to čelil náročným súperom akými sú Fabio Fognini, Gael Monfils či Marin Čilič. Pred finálovými bránami ho čakal Andy Murray a práve zápas svetovej jednotky a trojky patril k ozdobám celého turnaja. Stan Wawrinka vyhral po päťsetovej dráme, pričom v zápase zaznamenal až 87 víťazných úderov. Dobre sa mu darilo aj na príjme, kde dokázal získať 42% výmen a v poslednom sete využil všetky štyri ponúknuté brejkbaly.

Finále v znamení odlišných tenisových štýlov

Rafael Nadal sa vo vzájomnej konfrontácii so Stanom Wawrinkom stretne po 20-krát. V rokoch 2007 až 2013 zakaždým triumfoval Španiel, no v posledných siedmich stretnutiach je vzájomná bilancia takmer vyrovnaná 4-3. Dnes nás čaká zápasoch dvoch odlišných tenisových štýlov. Švajčiarsky tenista sa prezentuje aktívnou hrou založenou na maximálnom riziku. Spomínali sme 87 winnerov v semifinálovom zápase proti Murraymu, no v tom istom dueli sa previnil aj 77 nevynútenými chybami. Rafael Nadal hrá trpezlivejšia a nesnaží sa za každú cenu zahrať víťazný úder. V predošlom dueli s Dominicom Thiemom ich zaznamenal len 23, no v mnohých prípadoch donútil súpera chybovať. Okrem úvodného gemu zápasu nestratil podanie a takisto aktívneho Rakúšana držal vyššími topspinovými údermi na dištanc.

Rozhodnúť môže servis či únava z náročného turnaja

Jazýčkom na váhach môže byť servis. Rýchlejší a razantnejší ho má Švajčiar a po prvom servise vyhral na turnaji viac ako 70% loptičiek. Vynikajúco ale podáva aj Rafael Nadal, ktorý po druhom podaní získal v priemere tri zo štyroch loptičiek. Výhodou španielskeho tenistu je veľmi dobrý pohyb po dvorci a aj to, že na kurte v priebehu dvoch týždňov strávil oveľa menej času. Stan Wawrinka zdolal svojho dnešného súpera na antuke pred dvoma rokmi v Ríme po výsledku 7:6, 6:3. Dnes sa ale bude hrať na tri víťazné sety a bývalý líder singlového renkingu ATP Rafael Nadal má v takýchto dueloch má bilanciu 101:2. Na druhej strane môžeme spomenúť fakt, že obaja hráči sa stretli vo finále grandslamu len raz a pred troma rokmi zvíťazil v Rod Laver Arene švajčiarsky tenista.

Veríme Nadalovi, no turnaj bez straty setu nevyhrá

Podľa stávkových kancelárií je jasným favoritom zápasu Rafael Nadal. Kurz na jeho víťazstvo sa pohybuje na hranici 1,20 čo hovorí o kvalitách španielskeho kráľa antuky. Osobne si myslím, že do svojej zbierky pridá desiaty titul z French Open, no celý turnaj bez straty setu nevyhrá. Stan Wawrinka sa možno bude ťažšie rozbiehať, ale postupne bude jeho výkon gradovať. Minimálne štyri sety by mali byť samozrejmosťou a myslíme si, že Rafael Nadal získa Pohár mušketierov po výhre 3:1 na sety.

Môj tip: Počet setov – viac ako 3.5, aktuálny kurz vo Fortune: 1.88 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.