Analýza zápasu: Rob Cross – Phil Taylor

Publikované 01.01.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Úvodných osem hodín roku 2018 máme za sebou, a tak prichádza čas na prvú tohtoročnú analýzu. Dnes spoznáme nového majstra v šípkach. Legenda tohto športu Phil Taylor si robí zálusk na 17. titul, ale v poslednom zápase jeho kariéry mu víťaznú rozlúčku nebude chcieť dopriať Rob Cross.

Senzačný rok dovtedy neznámeho Angličana

Začiatkom februára tohto roka zarobil šípkami svojich prvých 250 libier a dnes je vo finále majstrovstiev sveta. Rob Cross napísal nevídaný športový príbeh a expresne rýchlo sa zaradil medzi šípkarsku elitu. V tejto sezóne sa dostal do finále na European Championship, na Grand Slam Of Darts si zahral štvrťfinále a medzi najlepších 16 hráčov postúpil na UK Open alebo World Matchplay. Všetko sú to prestížne turnaje, čo ešte zvyšuje kredit tomuto 27-ročnému Angličanovi. Momentálne mu v rebríčku PDC Order of Merit patrí už deviata priečka a je pravdepodobné, že dostane pozvánku aj do Premier League. Na najväčšom šípkarskom turnaji debutoval zápasom so Seigom Asadom, ktorého bez problémov zdolal 3:0 na sety.

V semifinále si vyšliapol na svetovú jednotku

V druhom kole si Rob Cross zmeral sily s Michaelom Smithom a bol jednu šípku od prehry. Skúsenejší súper ale zlyhal na double 18 a napokon prehral 3:4 na sety. Následne hráč s prezývkou „Voltage“ zdolal Johna Hendersona, Dimitriho Van den Bergha a v sobotňajšom semifinále po obrovskej dráme vyradil z turnaja aj svetovú jednotku Michaela van Gerwena. „Slová nedokážu opísať to, ako sa teraz cítim,“ skonštatoval po skončení zápasu. So stále úradujúcim majstrom sveta prehral Rob Cross šesť zápasov v rade, no ten najlepší výkon si nechal na ten najvhodnejší moment. Hrá skutočne skvele – v priemere dosahuje jedenásť 180-tiek na zápas. Jeho turnajový priemer je 100,93 a úspešnosť na zatváraní tesne pod hranicou 42%.

Všetku pozornosť sústredil k dnešnému finále

Predstavovať Phila Taylora zrejme nemá zmysel. Hrajúca legenda tohto športu dnes odohrá svoj posledný zápas profesionálnej kariéry, ktorú môže ukončiť 17. titulom majstra sveta. Dva získal ešte v organizácii BDO, no ďalšie pridal už v PDC. V roku 2017 neodohral príliš veľa turnajov. Do polovice mája sa predstavoval len v Premier League, kde napokon vypadol v semifinále. Za zmienku stojí spomenúť triumfy z obľúbeného World Matchplay či austrálskeho Melbourne. Majstrovstvá sveta sú aj pre neho špeciálnym turnajom a všetku pozornosť smeroval práve k 1. januáru 2018. Viac trénuje a na jeho priemeroch bolo jasne vidieť, ako sa každým zápasom zlepšuje.

Premenil viac než polovicu pokusov na double

Phil Taylor podobne ako jeho finálový súper zdolal piatich hráčov. Najviac sa nadrel v ostatných dvoch kolách, keď zdolal Garyho Andersona 5:3 a tiež najväčšie prekvapenie turnaja Jamieho Lewisa. Semifinálový zápas síce vyhral 6:1, no výsledok poriadne skresľuje priebeh zápasu. The Power jednoducho lepšie zatváral a v rozhodujúcich chvíľach zužitkoval svoje skúsenosti. Vo finálových zápasoch svetových šampionátov má skvelú bilanciu 16-4. Jeho priemer je približne o jeden bod nižší než u Roba Crossa a dokopy nahádzal len dvadsaťpäť 180-tiek. Podstatne lepší je však na doubloch. Pri zakončovaní legov premenil 75 z 144 pokusov, čo znamená úspešnosť viac než 51%.

Taylor vie hrať veľké zápasy a rozlúči sa víťazne

Miernym favoritom zápasu je Phil Taylor, no šance oboch hráčov sú vyrovnané. The Power má jednoznačne viac skúseností a určite budú hrať s ním aj diváci v Alexandra Palace. Na druhej strane, Rob Cross prežil na turnaji niekoľko infarktových momentov a podstatne lepšie skóruje. Dovolím si tvrdiť, že nahádže viac 180-tiek, ale otázne bude to, ako sa mu podarí zatvárať. Ťažko predpovedať víťaza zápasu. Škoda, že Fortuna vypísala len základné stávky. Osobne si myslím, že uvidíme veľmi tesný zápas. Phil Taylor je expertom na veľké stretnutia, a tak tipujem jeho výhru 7:5 na sety.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.83 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.