Analýza zápasu: Roberto Bautista Agut – Novak Djokovič

Publikované 01.06.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Roland Garros v rýchlom slede pokračuje šiestym hracím dňom. Mužská časť v piatok ponúka veľa zaujímavých zápasov, nevynímajúc ten medzi Robertom Bautistom Agutom a bývalou svetovou jednotkou Novakom Djokovičom.

Po dvoch tituloch prišiel herný útlm

Španielsky tenista je nasadenou trinástkou turnaja. V doterajšej kariére sa radoval z ôsmich turnajových titulov, no len z jedného antukového. V roku 2018 ovládol turnaj v Aucklande a premožiteľa nenašiel ani v Dubaji. Na najpomalšom povrchu odohral tucet zápasov s bilanciou osem výhier a štyri prehry. Určite bolo v jeho silách dosiahnuť aj lepšie skóre. V Monte Carle a Barcelone nestačil na Davida Goffina a na ďalších dvoch podnikoch mu stopku vystavil v dobrej forme hrajúci Nemec Philipp Kohlschreiber. Pred French Open si doprial dlhšiu zápasovú pauzu. Nehral takmer tri týždne a treba povedať, že to v Paríži je do istej miery znať.

Od dokonalosti majú jeho výkony ďaleko

Roberto Bautista Agut v posledných dvoch rokoch postúpil na Roland Garros do osemfinále. Vlani ho medzi najlepšiu osmičku nepustil Rafael Nadal a pred dvoma rokmi bol nad jeho sily Novak Djokovič. Zverenec Tomasa Carbonella si krízou prešiel už v prvom kole, keď musel zápas s Denisom Istominom otáčať zo stavu 1:2 na sety. Celkovo sa v zápase dopustil 51 nevynútených chýb a využil len 35% brejkbalových šancí. V druhom kole to už bolo výsledkovo jednoznačnejšie. Španiel zdolal Santiaga Giralda 6:4, 7:5, 6:3, ale od dokonalosti mal jeho výkon ďaleko. Pomer winnerov a chýb bol 17-34 a ťažil najmä z nepresností čílskeho súpera. Zatiaľ mu nefunguje ani prvé podanie, ktoré zapojil do hry len v 54% výmen.

Prísľubom je rímska bitka s Nadalom

Novaka Djokoviča tenisovým fanúšikom netreba nejako zvlášť predstavovať. Bývala svetová jednotka a víťaz dvanástich grandslamov sa vrátil do tenisového kolotoča po takmer pol roku. Sezónu 2017 ukončil v All England Clube, kde štvrťfinále s Tomášom Berdychom skrečoval pre problémy s lakťom. Aktuálne má zápasovú bilanciu 13-7, pričom dnes bude útočiť na desiate antukové víťazstvo. V Ríme ukázal dobrú formu, keď postúpil do semifinále. V ňom síce nestačil na Rafaela Nadala, no najlepšiemu antukárovi všetkých čias dve hodiny srdnato vzdoroval. Na Roland Garros ťahá od roku 2010 úctyhodnú sériu, počas ktorej sa zakaždým prebojoval aspoň do TOP 8.

Nútená zmena rakety i techniky servisu

Rodák z Belehradu v prvých dvoch kolách nestratil ani set. Najskôr zdolal kvalifikanta Rogéria Dutru Silvu a predvčerom na neho nestačil ani Jaume Munar. V oboch stretnutiach stratil tri servisy a prehupol sa aj cez hranicu 30 nevynútených chýb. Po zápase s premožiteľom Davida Ferrera nebol Srb so svojim výkonom spokojný a bol rád, že zvládol kľúčové momenty duelu. Na tlačovej konferencii povedal, že kvôli problémom s lakťom musel zmeniť techniku servisu, raketu a občas necíti ten správny rytmus na podaní. Nepochybne, je to obrovský handicap. Jeho hlavnou zbraňou tak zostáva výborný pohyb a hra na returne, kde získal zatiaľ 57% loptičiek.

Djokovič je favoritom, no nie takým ako v predvlani

Stávkové kancelárie jasne favorizujú Novaka Djokoviča. Rozhodne však nie je takým favoritom ako v roku 2016, keď svojho dnešného súpera zdolal na kurte Philippa Chatriera 3:1 na sety. Sedem z ôsmich vzájomných zápasov vyhral, ale podobne ako v druhom kole zrejme nebude na servise dominantný. Roberto Bautista Agut nie je bez šance, no musí zredukovať počet nevynútených chýb. Osobne nepredpokladám, že to bude krátky proces a minimálne štyri sety by sme mali vidieť.

Môj tip: Počet setov – 4 a viac, aktuálny kurz vo Fortune: 1.75 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.