Analýza zápasu: Rusko (ol. výber) – Slovensko

Publikované 15.12.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Poslednou previerkou slovenských hokejistov pred februárovými olympijskými hrami je turnaj MECA Hockey Games, ktorý sa odohráva v nórskom Hammare. Dnešným súperom našej reprezentácie bude ruský olympijský výber. Zápas sa začína o 16:00 hod.

Rusi vymenili polovicu mužstva

Ruskí hokejisti sa na olympijských hrách predstavia síce len pod neutrálnou vlajkou, ale napriek tomu ich možno pasovať do role najväčšieho favorita turnaja. V týchto dňoch pôsobia na dvoch frontoch, ale napriek tomu pricestovali do Nórska s kvalitným B-mužstvom. Oproti Nemeckému poháru, na ktorom triumfovali, sa káder obmenil približne o polovicu. Všetci hráči však pôsobia v KHL a z môjho pohľadu je toto mužstvo ešte o niečo silnejšie. Lídrom obrany je skúsený Anton Belov a v útoku by to mali ťahať Dmitri Kagarlitskij, Viktor Tichonov, respektíve Vladimir Tkachyov. Posledný menovaný hráč je so 17 gólmi najlepším strelcom Kazane, ktorá momentálne vedie tabuľku Východnej konferencie KHL.

V Nórsku so slovanistami i hráčmi z Tipsport ligy

Slovenský tím sa pod vedením Craiga Ramsayho prezentuje v celkom dobrom svetle. Na nedávnom Nemeckom pohári dokázal zdolať Američanov a relatívne hladko si poradil aj s domácim mužstvom. O víťazstvo v turnaji nás obral práve náš dnešný súper, ktorému sme podľahli 2:4. Využili sme síce dve presilovky, ale rozdielovým hráčom bol trojgólový Alexej Makejev. Aj v našom tíme nastalo niekoľko zmien. Káder vystužili hráči bratislavského Slovana ako Andrej Meszároš, Ivan Švárny či Pavol Skalický. Bohužiaľ, na poslednú chvíľu sa zranil Ladislav Nagy, ktorý patrí k najlepším strelcom Tipsport ligy. Celkovo dostalo priestor až sedem hráčov z našej ligy, vrátane Michala Krištofa či Tomáša Surového.

Lepší vstup Slovákov, ruské trápenie ukončil Tkachyov

Obe mužstvá majú v Hammare za sebou už aj prvé stretnutie. Oveľa lepšie ho zvládli slovenskí reprezentanti, ktorí zdolali Francúzsko 4:2. Po zbytočných inkasovaných góloch síce prišli o svoj náskok, no víťazstvo si rozhodne zaslúžili. Súpera prestrieľali pomerom 41:17, čo hovorí jasnou rečou. Pozitívnou správou sú aj dve využité presilovky obrancami Petrom Čerešňákom a Ivanom Barankom. Na druhej strane, Rusi zápas s Nórskom možno trochu podcenili. Hrali akýsi „hurá hokej“, akoby sa im nemohlo nič stať. Často prepadali v strednom pásme, z čoho pramenili rýchle brejky súpera. Po remíze 3:3 sa muselo rozhodovať až v pridanej päťminútovke, ktorú predčasne ukončil presný zásah Vladimira Tkachyova.

Proti Rusom by mal dostať šancu Hudáček

Oproti včerajším duelom zrejme nastanú v zostavách oboch tímov drobné zmeny. V našej bráne by mal nastúpiť Július Hudáček, ktorý je najlepšie zvyknutý na hráčov KHL. V Čerepovci dosahuje úspešnosť zákrokov 92,1% a v priemere inkasuje 2,15 gólu na zápas. Aj ruský tréner zrejme bude rotovať brankárov, a tak je pravdepodobné, že sa predstaví Iľja Samsonov. Celkovo bude zaujímavé sledovať súboj mladých ruských útočníkov proti našim skúseným obrancom. K najaktívnejším hráčom v zápase s Nórskom patril Maxim Karpov, ktorý vyslal na bránu štyri strelecké pokusy. V konfrontácii s Francúzskom dostal nepríjemný zásah Tomáš Starosta, ale na dnešný zápas by mal byť pripravený nastúpiť.

S favoritom môžeme hrať vyrovnanú partiu

Favorit zápasu je jasný, no včera ukázal, že v obrane nie je práve najistejší. V ostatných štyroch zápasoch ruské B-čko síce vyhralo, no zakaždým aspoň dvakrát inkasovalo. Výber Craiga Ramsayho si tradične bude musieť dávať pozor na disciplinovanosť, keďže ruská sila v presilovkách je ohromná. Osobne si myslím, že náš tím má momentálne kvalitu na to, aby hral s favorizovaným tímom vyrovnanú partiu a podobne ako on dvakrát skóroval.

Môj tip: Oba tímy dajú aspoň 2 góly, aktuálny kurz vo Fortune: 1.66 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.