Analýza zápasu: Sam Querrey – Stan Wawrinka

Publikované 20.06.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Majstrovstvá sveta vo futbale sú v plnom prúde, ale my myslíme aj na fanúšikov tenisu. Elitní hráči dolaďujú formu pred blížiacim sa Wimbledonom aj na turnaji v Queen’se, kde sú dnes na programe osemfinálové duely. V jednom z nich si zmerajú sily Sam Querrey a Stan Wawrinka.

Američan vyhral na antuke jediný zápas

Sam Querrey je aktuálne trinástym hráčom svetového rebríčka. V tejto sezóne si zahral finále na turnaji nižšej kategórie v New Yorku, ale za jeho najlepší výsledok možno považovať štvrťfinálovú účasť z Indian Wells. Antuková časť nie je jeho obľúbenou, čo sa potvrdilo. Američan vyhral len jeden z piatich zápasov na oranžovom podklade. Na French Open mal dobre rozohraný aj zápas druhého kola, keď proti Gillesovi Simonovi viedol o set a brejk. Napokon mu však nepomohlo ani jedenásť nastrieľaných es či 47 víťazných úderov. Každopádne, na tráve je oveľa silnejším hráčom, čo dokomentuje aj jeho vlaňajší postup do semifinále Wimbledonu.

Querrey si poľahky poradil s domácim mladíkom

Jednou z tradičných generálok na tretí grandslamový turnaj roka je podnik v londýnskom Queen’se. Sam Querrey sa tu predstavuje nepretržite od roku 2008. Najväčší úspech dosiahol pri svojej tretej účasti, keď sa po finálovej výhre nad Mardym Fishom tešil z titulu. Vlani stroskotal vo štvrťfinále, takže na obhajobu bodov potrebuje dnes Wawrinku zdolať. V prvom kole mal ľahkú prácu, keďže sa mu do cesty postavil 19-ročný Jay Clarke. Domáci hráč nenašiel recept na súpera a prehral hladko 3:6, 3:6. Querrey pri deviatich hrách na podaní nasúkal šestnásť es, čo sú takmer dva ľahké body na gem. Po prvom servise vyhral 87% výmen a využil tri zo siedmich brejkbalov.

Parížske zlyhanie spôsobilo rapídny prepad v rankingu

Stan Wawrinka zažíva sezónu ako zo zlého sna. Kvôli zdravotným problémom odohral len dvanásť zápasov, z ktorých vyhral iba päť. Pohľad na rebríček je pre neho nesmierne krutý a ani sa nechce veriť tomu, že aktuálne figuruje na 261. mieste. Svoj podiel na tom má najmä tohtoročné zlyhanie z parížskej antuky. Švajčiar obhajoval body za finále, no stroskotal už v prvom kole na rakete 35-ročného Guillerma Garcíu Lópeza. Po tejto prehre mu lekári neodporúčali pokračovať v antukovej časti sezóny a Stan si nechal poradiť. Odhlásil sa z Bastadu i Gstaadu a chce sa dobre pripraviť na Wimbledon. Tu zase neobhajuje prakticky nič, keďže vlani vypadol už v prvom kole.

Vo vzájomnej bilancii dominuje Švajčiar

Pre Stana Wawrinku je to šiesta účasť na turnaji v londýnskom Queen’se. Jeho najlepším výsledkom je semifinále z roku 2014. V ňom ho zdolal Grigor Dimitrov, no zaujímavosťou je, že v osemfinále si Švajčiar podaril so Samom Querreym. Určite by bol rád za rovnaký výsledok aj dnes, ktorým by upravil vzájomnú bilanciu už na 6:1. Domáci Cameron Norris veľa starostí bývalej svetovej trojke nenarobil. Rodák z Lausanne vyhral za necelú hodinu 6:2, 6:3, keď podal podobne dobrý výkon ako jeho dnešný súper. Na konto si pripísal trinásť es, 86-percentnú úspešnosť po prvom servise a nečelil ani jednému brejkbalu. „Cítim sa na kurte pohodlne,“ povedal po skončení zápasu trojnásobný grandslamový šampión.

Zápasový deficit sa prejaví aj na skóre

Miernym favoritom zápasu je americký tenista Sam Querrey. Zápasy na tráve sú najmä o servise, a tak nejaké pekné tenisové divadlo s dlhými výmenami rozhodne nečakáme. Bude to skôr o tom, ako pretlačiť svojho súpera servisom. Určite budeme vidieť veľký počet es či priamych bodov. Stan Wawrinka po zranení nie je úplne v najlepšej forme, čo sa môže ukázať. Na druhej strane, aj Američan si vie vybrať slabšiu chvíľu, ktorú bývala svetová trojka musí využiť, ak chce uspieť. Osobne si však myslím, že zápasový deficit sa prejaví a do štvrťfinále postúpi Sam Querrey.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.58 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.