Analýza zápasu: Simona Halepová – Caroline Wozniacká

Publikované 27.01.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Vo finále tenisového Australian Open si zmerajú sily dve najvyššie nasadené hráčky. Simona Halepová ani Caroline Wozniacká ešte grandslamový titul nezískali, a tak ich motivácia uspieť bude o to väčšia. Navyše, ich súboj v Rod Laver Arene rozhodne aj o poste svetovej jednotky.

Cestou do finále odvrátila päť mečbalov

Simona Halepová si finále jedného z turnajov veľkej štvorky zahrá po tretíkrát. Na parížskej antuke už dvakrát neuspela, keď ju zdolala Maria Šarapovová, respektíve Jelena Ostapenková. V tejto sezóne má zápasovú bilanciu 11-0, keď triumfovala v čínskom Shenzhene a prerušila aj negatívnu sériu na Australian Open. Po dvoch vypadnutiach v prvom kole sa v Melbourne rozbehla a na turnaji stratila len dva sety. Na dno síl si musela siahnuť najmä v treťom kole. Zápas s Lauren Davisovou trval takmer štyri hodiny a Rumunka ho vyhrala pomerom 15:13 v rozhodujúcom sete. V zápase odvrátila tri mečbaly a ďalšie dva zneškodnila aj vo štvrtkovom semifinále s Angelique Kerberovou.

Nevídaný obrat proti neznámej Chorvátke

Caroline Wozniacká počas vlaňajšej sezóny vyhrala 60 zápasov a čerešničkou na torte bol jej singapurský triumf na Turnaji majsteriek. V dobrej fazóne pokračuje aj v úvode tohto roka, keď si v Aucklande zahrala finále a prvýkrát postúpila do finále Australian Open. Pozornosť médií zaujala najmä nevídaným obratom v zápase druhého kola proti Chorvátke Jane Fettovej. V rozhodujúcom sete prehrávala na príjme 1:5 a 15:40, ale napokon zápas otočila. Na ceste do finále zdolala aj Magdalénu Rybárikovú, ktorej podobne ako Suarezovej Navarrovej uštedrila kanára. V semifinále sa menej nadrela ako jej dnešná súperka, keď prekvapenie turnaja Elise Mertensovú zdolala 6:3, 7:6.

Kvalitnou obranou nútili súperky chybovať

Finálový súboj bude zrejme v znamení dlhých výmien, keďže servis nie je hlavnou zbraňou ani Rumunky, ani Dánky. Štatisticky je na tom o trošku lepšie Caroline Wozniacká, ktorá na turnaji vyhrala 70% loptičiek po prvom podaní a 50% po druhom. Obe hráčky sú vynikajúce obranárky a v priebehu dvoch týždňov ťažili z toho, že ich súperky zahrali takmer vždy viac nevynútených chýb ako ony. Výnimkou je napríklad Halepovej semifinále, v ktorom hrala na svoje pomery až nečakane aktívne. Zahrala 50 víťazných úderov, no k tomu pridala rovnaký počet chýb. Pri spomínaných dlhých výmenách môže hrať rolu aj únava. Tú by mala menej pociťovať Wozniacká, keďže na kurte strávila o hodinu a pol menej času.

Wozniackej skvelá úspešnosť na brejkbaloch

Ďalší štatistický ukazovateľ, ktorý hovorí v prospech rodáčky z Odense, je premieňanie brejkbalových šancí. Caroline Wozniacká ich využila na turnaji neuveriteľných 70%, zatiaľ čo jej súperka len 43%. Okrem toho Simona Halepová príliš nezvládla kľúčové okamihy v zápase s Angelique Kerberovou, keď neodvrátila ani jeden zo siedmich brejkbalov. Rumunka dnes musí obe činnosti zlepšiť. Na druhej strane, jej výhodou môže byť to, že finále z French Open má v čerstvej pamäti a vie ako sa z neho poučiť. „Musím hrať viac uvoľnene a brať to ako normálny zápas,“ skonštatovala. Dánka hrala naposledy finále grandslamu v roku 2014, keď v New Yorku podľahla Kim Clijstersovej.

Vo finále viac veríme dánskej tenistke

Caroline Wozniacká bola 67 týždňov svetovou jednotkou, no vyčítalo sa jej, že nezískala ani jeden grandslam. Dnes má rozhodne najväčšiu šancu získať ho. Vo vzájomnej bilancii vedie 4:2, pričom posledné tri zápasy vyhrala. Na Turnaji majsteriek 2017 rumunskú tenisku doslova prevalcovala, keď jej dovolila uhrať len dva gemy. Jej herný štýl máloktorej hráčke vyhovuje a Simona Halepová nie je výnimkou. Obe hráčky sa dobre poznajú, nemyslím si, že sa môžu niečím prekvapiť, no podľa aktuálnej formy a skúsenosti by som veril skôr Dánke.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 2.32 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.