Analýza zápasu: SK Slavia Praha – BATE Borisov

Publikované 25.07.2017, autor: Miroslav Kováčik

Futbalová Liga majstrov má dnes na programe úvodné zápasy tretieho predkola. My sa pozrieme na majstrovskú vetvu, v ktorej nechýba ani český majster Slavia Praha. „Sešívaní“ začnú púť pohárovou Európou doma, keď v pražskom Edene privítajú bieloruský BATE Borisov.

Čínsky investor sa zaručil za úspech a ten sa dostavil

História futbalovej Slavie je veľmi bohatá. Pred desiatimi rokmi si zahrala v skupinovej fáze Ligy majstrov, no svoju novú éru začala písať v apríli 2015. Majiteľom klubu sa stala spoločnosť China Energy Company Limited a deklarovala zámer dostať tradičný klub na najvyššie priečky. Vlaňajšia sezóna zverencom Jaroslava Šilhavého vyšla na výbornú. Ako jediní doma neprehrali, o dva body predstihli Viktoriu Plzeň a po ôsmich rokoch získali majstrovský titul. Počas leta sa Slavia výrazne posilnila, keď angažovala Dannyho či skúseného Halila Altintopa. Naopak, prišla o Michaela Lüftnera a tiež brankára Jiřího Pavlenku, ktorý prestúpil do Werderu Brémy. Základ úspešného tímu zostal, vrátane 27-gólového útočného dvojzáprahu – Milan Škoda a Muris Mešanović.

V príprave zdolali súperov zvučného mena

Slavia Praha má za sebou skvelú predsezónnu prípravu. Vyhrala štyri zo siedmich duelov a to si zmerala sily so silnými súpermi. So Celticom Glasgow remizovala, anglický West Bromwich zdolala 2:1 a naposledy jasne porazila Nice 4:1. Takisto ukázala aj veľkú psychickú odolnosť. V štyroch dueloch inkasovala prvá, no dokázala gólovo reagovať na nepriaznivý stav. Doma neprehrala tri mesiace a za víťazstvom ju bude hnať viac než 19-tisíc divákov. Vlani „sešívaní“ neprešli cez Anderlecht Brusel, no skúsený Josef Hušbauer sa vyjadril, že teraz je Slavia ešte silnejšia. Prvotným cieľom je neinkasovať a podľa neho by výhra o dva góly bola ideálnym scenárom. K dispozícii však nebudú dvaja zranení hráči – Jakub Hromada a Jan Sýkora.

Ostrieľaný tím nemá v Bielorusku konkurenciu

BATE Borisov je tímom, ktorý pravidelne bojuje o účasť v Lige majstrov. Dôvod je jednoduchý, absolútna dominancia v bieloruskej najvyššej súťaži. Na svojom konte má jedenásť titulov za sebou a v rámci Ligy majstrov, vrátane predkôl, odohral už 88 duelov. Naposledy sa zverenci Aleksandra Jermakoviča predstavili proti arménskemu klubu FC Alaškert. Doma uhrali len remízu 1:1, a tak museli postup ratovať až v odvete, ktorú vyhrali 1:3. Hrdinom druhého stretnutia sa stal dvojgólový Mikhail Gordejčuk. Ten potvrdil svoju dobrú streleckú formu a pre českého majstra bude najväčšou útočnou hrozbou. Výhodou BATE môže byť rozohranosť. Bieloruská súťaž sa hrá systémom jar – jeseň a momentálne je s trojbodovou stratou na druhom mieste.

Bez trojice hráčov, ale so zdravým sebavedomím

BATE Borisov v tejto sezóne nepredvádza vonku nejaké suverénne výkony. Z ôsmich zápasov vyhralo len polovicu a v pohárovej Európe je to ešte horšie. Spomínané víťazstvo nad Alaškertom bolo len druhým z ostatných trinástich duelov na pôde súperov. Bieloruský majster dnes nenastúpi v plnej sile. Chýbať budú až traja hráči, menovite Alexej Rios, Nemanja Milunović a tiež Maksim Zhavnerčik. „Našťastie máme hráčov, ktorí ich môžu nahradiť. Nevidím dôvod, prečo by sme po postupe cez Alaškert nemali byť sebavedomí,“ povedal 42-ročný tréner. BATE Borisov si s českým tímom už raz zmeral sily. Na konfrontácie s Viktoriou Plzeň ale nespomínaná najradšej. Pred šiestimi rokmi v Štruncových sadoch remizoval 1:1 a následne doma prehral najtesnejším rozdielom.

„Sešívaní“ by mali zvíťaziť, možno aj s handicapom

Podľa stávkových kancelárii je favoritom zápasu český majster. Takisto si myslím, že v pražskom Edene by dnes mali dominovať domáci a vytvoria si pred odvetou náskok. Tréner Jaroslav Šilhavý krotí prehnané sebavedomie a šance oboch tímov na postup vidí 50 na 50. Ako som už spomínal, „sešívaní“ nechcú inkasovať a na nejakú otvorenú partiu je príliš skoro. Očakávam zápas s územnou i streleckou prevahou Slavie a nebol by som prekvapený, ak vyhrá viac než jednogólovým rozdielom.

Môj tip: Handicap 0:1 – výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 2.16 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.