Analýza zápasu: SK Slavia Praha – FK Dynamo Kyjev

Publikované 07.08.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Tretie predkolo futbalovej Ligy majstrov má dnes na programe sedem zápasov. Zrejme najatraktívnejší duel sa odohrá v Lisabone, no predmetom našej analýzy bude konfrontácia českého a ukrajinského vicemajstra. Slavia Praha pred zaplneným Edenom vyzve Dynamo Kyjev.

Impozantný štart do sezóny

Tri zápasy, deväť bodov a skóre 10:1. Takáto je bilancia pražskej Slavie v úvode novej ligovej sezóny. V českej najvyššej súťaži jej patrí vedúca priečka, no ešte väčšou motiváciou je uspieť na pohárovej scéne. Na ceste do skupinovej fázy Ligy majstrov potrebuje zvládnuť štyri zápasy, pričom ten prvý ju čaká dnes pred vypredaným Edenom. Vlani neuspela, pretože cyperskému APOEL-u v dvoch zápasoch nestrelila gól. Napriek tomu jej herný prejav pôsobil sympaticky a dá sa povedať, že sa nič na tom nezmenilo. Káder neprešiel cez leto výraznými zmenami. V mužstve zostalo silné útočné trio Milan Škoda, Stanislav Tecl a Miroslav Stoch. V ostatnej sezóne nastrieľali dokopy 26 gólov, teda viac než polovicu ligových gólov Slavie.

Štyri najtesnejšie víťazstvá po sebe

Dynamo Kyjev je na pohárovej scéne mimoriadne ostrieľaným mužstvom. Naposledy v skupinovej fáze jednej z európskych súťaži chýbalo pred trinástimi rokmi. V ére samostatnej Ukrajiny vyhralo pätnásť majstrovských titulov, no v predošlej sezóne o dva body zaostalo za Šachtarom Doneck. Na rozdiel od svojho rivala sa tak musí brodiť náročnými predkolami. Na dnešné stretnutie v Edene sa naladilo štyrmi víťazstvami za sebou. Zaujímavé je, že všetky dosiahlo pomerom 1:0. To svedčí o výbornej defenzíve, ale tiež o slabšej ofenzíve. Napriek plnej minutáži gólovo mlčí Viktor Tsygankov, ktorý sa vlani gólom či asistenciou podieľal na 22 presných zásahoch svojho tímu.

Domáci nechcú upustiť od svojej hry

„Budem rád, keď sa zmýlim, ale neočakávam, že padne veľa gólov. Rozhodne však nechceme upustiť od našej hry. Nepôjdeme do zápasu ustráchane, naopak chceme hrať aktívne a so vztýčenou hlavou,“ povedal pred dnešným duelom domáci tréner Jindřich Trpišovský. Skutočne sa dá predpokladať, že Slavia bude mať územnú prevahu, no je otázne ako sa bude presadzovať cez kompaktne brániaceho súpera. Spomínali sme najtesnejšie výhry Dynama Kyjev, no nutno dodať, že dve z nich boli proti Šachtaru. Sešívaní sú na tom horšie čo sa týka hráčskych absencii. Mick van Buren sa na dlhšie zranil a zrejme bude chýbať aj Jakub Hromada. Hostia zase cestovali do Prahy bez chorvátskeho vicemajstra sveta Josipa Pivariča.

Tipujeme tesnú výhru Sešívaných

Miernym favoritom stretnutia je podľa kurzov Slavia Praha, no jej tréner túto rolu prenecháva Dynamu Kyjev. Obe mužstvá majú silné individuality. Hostia sa pred sezónou posilnili o troch Brazílčanov, ktorí sú tradične výborne technicky vybavení. Veľmi dôležitú rolu zohrá domáce prostredie, ktoré bude Sešívaných tlačiť za víťazstvom. Tí musia o niečo viac riskovať, pretože pred odvetou na Ukrajine by bolo dobré mať drobný náskok. Osobne verím tomu, že sa partii okolo kapitána Josefa Hušbauera podarí zlomiť nepriestrelnosť brankára Denysa Boyka. Veľa gólov zrejme nepadne, no tipujem tesné víťazstvo domácich 1:0 alebo 2:1.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 2.47 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.