Analýza zápasu: ŠK Slovan Bratislava – Spartak Trnava

Publikované 19.11.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Záver tohto týždňa ukončíme na slovenských futbalových trávnikoch. Detailne sapozrieme na šláger 16. kola Fortuna ligy, ktorý sa odohrá na bratislavských Pasienkoch. Už po 138. raz si zmerajú svoje sily odvekí rivali ŠK Slovan Bratislava a Spartak Trnava. Úvodný výkop je na programe o 14:00 hod.

Belasí si veľa sľubujú od Ševelovho príchodu

Slovan Bratislava rozhodne nemôže byť spokojný so svojim aktuálnym postavením v tabuľke. So ziskom 26 bodov mu patrí až šieste miesto s priepastnou 11-bodovou stratou na svojho dnešného súpera. Po nepresvedčivých výsledkoch skončil na trénerskej lavičke Ivan Vukomanovič, ktorého nahradil Martin Ševela. Pod jeho vedením začínajú belasí písať novú kapitolu, pričom sa okrem prísunu bodov očakáva aj výrazné herné zlepšenie. Premiéra 41-trénera nedopadla ideálne, keďže Slovan prehral na pôde Dunajskej Stredy 2:1. Dve strely na bránu boli málo a Bratislavčanom sa prvýkrát v sezóne stalo, že napriek polčasovému vedeniu nebodovali.

Slovan sa musí zaobísť bez trojice hráčov

Klubu z hlavného mesta Slovenska padla reprezentačná prestávka vhod. „Za dva týždne sme sa pokúsili s tímom niečo urobiť najmä po kondičnej a mentálnej stránke,“ skonštatoval Ševela. Slovan zbiera body najmä doma, kde ešte neprehral. Zápasy s Trnavou sú veľkou prestížou a od hráčov sa očakáva maximálne nasadenie. Vo vzájomných stretnutiach majú belasí pomerne dobrú bilanciu. Od roku 2010, odkedy hrávajú na Pasienkoch, prehrali s veľkým rivalom len dva z desiatich duelov. Najlepším strelcom tímu je 11-gólový Jakub Mareš, no so siedmimi zásahmi mu zdatne sekunduje Filip Hološko. Slovan dnes nenastúpi v kompletnom zložení, chýbajú Joeri de Kamps, Uroš Damnjanovič a tiež Kornel Saláta.

O víťaznú šnúru ich pripravili Liptáci

„Naše postavenie na čele je veľké prekvapenie. Takmer až neskutočné.“ Aj takýmto spôsobom hodnotil trnavský tréner Nestor El Maestro doterajší priebeh sezóny. Bíli Andeli nazbierali už 37 bodov, pričom nevyhrali len v troch z pätnástich duelov. Ich víťazná šnúra sa od prvej polovice októbra zastavila na čísle osem, keďže pred reprezentačnou pauzou remizovali s Ružomberkom 1:1. Vonku inkasovali doposiaľ len šesťkrát, z toho rovnú polovicu pri prehre pod Dubňom 3:1. Trnavčania sú pred dnešným derby v psychickej výhode a prípadným triumfom si môžu zabezpečiť pozíciu jesenného kráľa Fortuna ligy. Navyše, bratislavskému Slovanu majú čo vracať, pretože v City Aréne mu v auguste podľahli 1:2.

Vlasko vyzdvihuje dôležitosť úvodného dejstva

Trnava je mužstvom, ktoré si zakladá najmä na kolektívnom výkone. Najlepším strelcami sú s piatimi gólmi Marvin Egho a slovenský mládežnícky reprezentant Erik Jirka. V zápasoch Trnavy vonku padá pomerne veľa gólov – len dvakrát sa stalo, že nepadli aspoň tri. K dnešnému zápasu sa vyjadril aj navrátilec v trnavských farbách Ján Vlasko. Podľa neho bude dôležité, aby si hostia vytvorili dobrú východiskovú pozíciu do druhého polčasu, v ktorom zvyknú dominovať. „Videli sme, že Slovan má problémy so záverečnými minútami, keď jeho hráči strácajú silu,“ dodal. V základnej zostave klubu zo „slovenského Ríma“ by nemal chýbať žiaden z jej stálych členov.

Očakávame dramatický duel s deľbou bodov

Staré futbalové pravidlo hovorí, že derby nemá favorita. Stávkové kancelárie mierne favorizujú belasých, no Trnavčania nepredajú kožu zadarmo. Pred troma týždňami vyhrali na Sihoti 1:2, čo svedčí o ich sile aj na ihriskách súperov. Zápasu určite nebude chýbať náboj a očakávam na slovenské ligové pomery nadpriemerný zápas. O niečo aktívnejším mužstvom by mal byť Slovan a myslím si, že pod vedením nového kouča druhý zápas v rade neprehrá. Tipujem výsledok 1:1.

Môj tip: Remíza, aktuálny kurz vo Fortune: 3.50 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.