Analýza zápasu: Sloane Stephensová – Elina Svitolinová

Publikované 11.08.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po dlhej sérii futbalových analýz sa opäť dostáva k slovu biely šport. Tenisový turnaj v kanadskom Montreale pokročil do semifinálovej fázy a my sa bližšie pozrieme na konfrontáciu medzi Sloane Stephensovou a Elinou Svitolinovou.

Obdivuhodný návrat po 11-mesačnej pauze

Sloane Stephensová je aktuálnou svetovou trojkou, hoci takto pred rokom bola ešte na 934. mieste. Problémy s ľavým chodidlom sú však minulosťou a Američanka naplno ukazuje svoj potenciál a talent. Nevídaný športový príbeh okorenila víťazstvom na US Open a aj v tejto sezóne podáva veľmi dobré výkony. Zahrala si finále na French Open, no v súvislosti s dnešnou analýzou je možno ešte dôležitejšie spomenúť marcový titul z Miami. Turnaje v Severnej Amerike stále len 25-ročnej tenistke sedia a dokáže tu hrať svoj najlepší tenis. Vlani, krátko po návrate na kurty, sa v Toronte i Cincinnati prebojovala do semifinále, kde nestačila na Wozniacku, respektíve Halepovú.

Stephensová stratila len trinásť gemov

Tohtoročným Rogers Cupom prechádza americká jednotka bez najmenšieho zaváhania. Cestou do semifinále nestratila ani set a na jej rakete postupne skončili Francoise Abandová, Carla Suárezová Navarrová a Anastasija Sevastovová. Dokopy uhrali v šiestich setoch len trinásť gemov, čo je veľmi chabá štatistika. Američanka nemá nejaký delový prvý servis, ktorým by ničila súperky. Množstvo bodov ale dokáže získať aj po druhom podaní – v priemere 57%. Na príjme zakaždým vyhrala viac než polovicu výmen. V prvom kole nevyžila až štrnásť brejkbalov, ale následne sa v tomto ohľade zlepšila, o čom svedčí 10/17 premenených šancí.

Na Rogers Cupe obhajuje víťazstvo

Elina Svitolinová je v najlepšej desiatke nepretržite od mája 2017. Tento rok bol pre ňu istým spôsobom prelomový, keďže v ňom vyhrala päť turnajov a kvalifikovala sa aj na Turnaj majsteriek. V aktuálnej sezóne ovládla tri turnaje, no opäť jej možno vyčítať nečakané grandslamové kolapsy. Po neúspešnom Wimbledone si dala mesačnú prestávku a na kurty sa vrátila až v Montreale. Na Rogers Cupe obhajuje vlaňajší titul, hoci sa vtedy turnaj odohrával v Toronte. Cestou za titulom porazila štyri hráčky z TOP 10, v semifinále zmietla Simonu Halepovú a finále ukončila kanárom na úkor Caroline Wozniackej. Pred turnajom mala smelé ambície, ktoré zatiaľ naplňuje.

Svitolinová bola na pokraji vypadnutia

Na rozdiel od Stephensovej si už rodáčka z Odesy prešla na turnaji krízovou situáciou. Mihaela Buzarnescuová sa nečakane schopila, otočila druhý set a v treťom viedla 3:0 s dvoma brejkmi. Elina Svitolinová je však veľkou bojovníčkou a zvrátila priebeh duelu na svoju stranu. Rumunka sa následne škaredo zranila, zápas nedohrala, no proti rozbehnutej súperke by to mala viac ako náročné. Okrem toho si Ukrajinka poradila pomerne hladko s Johannou Kontaovou a Elise Mertensovou. Po prvom servise vyhrala viac než 70% výmen, ale po druhom sa jej úspešnosť pohybovala okolo 40%. So svojim posledným výkonom bola veľmi spokojná, aj vďaka 25 víťazným úderom.

S názorom bookmakerov sa nezhodujeme

Podľa stávkových kancelárii je miernou favoritkou stretnutia Elina Svitolinová. Vo vzájomnej bilancii je skóre vyrovnané 1:1, no myslím si, že údaje z roku 2014 nie sú práve najrelevantnejšie. Odvtedy obe hráčky spravili veľký pokrok a zajtra si finále Rogers Cupu môže zahrať jedna i druhá. Osobne by som trošku viac veril Američanke. Čelila síce menej náročným súperkám, no jej aktívny tenis by mohol na súperku platiť. Navyše, má lepšie druhé podanie a v jej prospech hovorí skoro domáce prostredie.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 2.00 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.