Analýza zápasu: Slovensko – Bielorusko

Publikované 17.06.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Majstrovstvá Európy v basketbale žien majú na programe druhý hrací deň. Reprezentácia Slovenska si bude chcieť napraviť reputáciu po včerajšej prehre s Tureckom a získať prvé víťazstvo na turnaji. Jej súperom bude Bielorusko. Zápas sa začne už o 12:30 hod.

Do Česka cestoval výrazne obmenený tím

Slovenské basketbalové reprezentantky sa na kontinentálny šampionát prebojovali už po jedenásty raz. Pred dvoma rokmi predviedli kvalitné výkony, no kvôli tesným prehrám so Španielskom a Srbskom obsadili až konečné deviate miesto. Dnešné družstvo je ale až príliš odlišné od toho z roku 2015. Začať možno od postu hlavného trénera. Ním už nie je Maroš Kováčik, keďže v apríli sa reprezentačného kormidla ujal Marian Svoboda. Samozrejme zmeny nastali aj v hráčskom kádri. Výrazne chýba naturalizovaná Američanka Kristi Toliverová a zranenia na turnaj nepustili Žofiu Hruščákovú, Martu Páleníkovú a Katarínu Tetemondovú. Až sedem hráčok doteraz nikdy na majstrovstvách Európy nehralo a vekový priemer nášho tímu je len 24,5 rokov.

Skvelý výkon Bálintovej na výhru nestačil

Výkony nášho tímu v príprave boli kolísavé. Naposledy sme v Maďarsku dostali poriadne debakle (98:64, 84:58), a tak sme sa možno trošku aj obávali prvého zápasu so silným Tureckom. Naše reprezentantky sa v prvom polčase trápili v obrane. Už v úvodnom dejstve dostali 26 bodov, čo je na ženský basketbal veľmi veľa. Následne zlepšili hru, ale aj kvôli slabšej streľbe z diaľky sa nedokázali dotiahnuť bližšie. Zažiarila najmä Barbora Bálintová, ktorá zaznamenala 17 bodov a deväť asistencií. Problémom bol veľký počet faulov, na čo doplatili predčasným koncom Zuzana Žirková a Anna Jurčenková. Každopádne, na tomto výkone možno stavať. Silnému súperovi sme podľahli 69:58, no mali sme menej strát a viac bodov sme dosiahli z rýchlych brejkov či priestoru spod koša.

Bielorusku chýbajú opory z olympijského Ria

Basketbalistky Bieloruska sa na majstrovstvách Európy predstavia šiestykrát. Len raz sa neprebojovali do štvrťfinále a vďaka štvrtému miestu z roku 2015 si zahrali aj na vlaňajšej olympiáde v Riu. V nabitej skupine odohrali päť tesných zápasov, no po dramatických koncovkách nestačili na také silné družstvá ako Francúzsko, Turecko či Austrália. V súčasnom tíme figuruje len šesť hráčok, ktoré si na tento turnaj pamätajú. Chýbajú najmä opory ako Lindsey Hardingová a Yelena Leuchanková, ktoré hrali v priemere viac ako 30 minút na zápas. Novou trénerkou družstva sa stala Nataliya Trafimavová. Pod jej vedením Bielorusky v trojčlennej kvalifikačnej skupine vyhrali dva zo štyroch zápasov postúpili na úkor Poľska. V príprave sa im príliš nedarilo a prehrali všetky štyri júnové stretnutia.

Nečakane vysoká prehra na úvod turnaja

V prvom zápase na šampionáte si Bielorusky zmerali sily s Talianskom. Papierovým favoritom bol síce súper, no tím okolo kapitánky Tatsiany Likhtarovičovej si trúfal na víťazstvo. Zápas bol napokon nečakane jednoznačne a krajina z Apeninského polostrova vyhrala 60:80. Bielorusky doplatili na vysoký počet strát a takisto na slabučkú streľbu spoza trojkového oblúka. Úspešnosť z perimetra bola len na úrovni 18%, čo je na medzinárodnej úrovni veľmi málo. Naopak, Talianky premenili takmer polovicu svojich streleckých pokusov za tri body a lepšie im zahrali aj hráčky z lavičky. Najlepšou strelkyňou bola rodáčka z amerického Indianapolisu Alex Bentleyová. Nazbierala 17 bodov, pridala štyri asistencie, no určite nemohla byť spokojná s 33-percentnou úspešnosťou streľby.

Kurz na výhru Slovenska výrazne klesol

Stávkové kancelárie ešte vo včerajších doobedňajších hodinách favorizovali Bielorusko. Na základe výkonov z prvého hracieho kola ale zmenili názor a už sú v role favorita zverenky Mariana Svobodu. Musíme uznať, že Slovenky predviedli lepší výkon ako Bielorusko. Pre oba tímy je to prakticky existenčný zápas na turnaji, zrejme neuvidíme nejakú bodovú prestrelku, no oba tímy spravia všetko pre víťazstvo. My veríme, že po záverečnej siréne sa budeme tešiť z cenného triumfu.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.62 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.