Analýza zápasu: Slovensko – Nemecko

Publikované 05.12.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Florbalové majstrovstvá sveta žien odštartovali už minulý piatok, no pre väčšinu tímov sa turnaj začína až dnes. Reprezentantky s dvojkrížom na hrudi doposiaľ prechádzali turnajom ako nôž maslom, no teraz ich čaká náročnejšie stretnutie proti Nemecku. Úvodné buly je na programe o 16:00 hod.

Vysoké výhry potešili, no netreba ich preceňovať

Slovenské florbalové reprezentantky posledné roky bojujú o prienik do najlepšej svetovej osmičky. Na domácom šampionáte si stanovali cieľ umiestniť sa do 5. miesta, čo sa javí ako reálna ambícia. Vo výkonnostne slabšej C-skupine nemali absolútne žiadne problémy a na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu postupne zdolali Singapur, Estónsko a Austráliu. Celkovo nastrieľali úctyhodných 43 gólov a inkasovali len štyrikrát. Samozrejme, tieto výsledky netreba preceňovať, no herný prejav zvereniek Michala Jedličku sa každým zápasom zlepšoval. V piatok pôsobili nervózne a takisto bolo badať aj drobné podcenenie súpera. Tréner nebol spokojný s efektivitou, ale po nedeľňajšej výhre 21:1 nad Austrálčankami už nemal svojmu družstvu čo vyčítať.

Nemky neskórovali v dvoch z troch zápasov

Súperom nášho tímu v kľúčovom zápase na turnaji budú Nemky. Tie sa predstavili v B-skupine, kde čelili oveľa náročnejším súperom. Turnaj začali prehrou 2:23 so Švédskom, ktoré je jasným favoritom celého šampionátu. Po výsledkovej facke dostali štrnásť kúskov od Švajčiarska a včera nestačili ani na výber Poľska, ktorému podľahli 0:5. Zverenky Simona Brechbühlera tak neskórovali v dvoch zápasov v rade, čo môže nahlodať ich sebavedomie. Prehry v úvodných dvoch dueloch sa očakávali, no konfrontácia s Poľskom sľubovala oveľa dramatickejšie stretnutie. Nemecko na tomto šampionáte obhajuje šieste miesto spred dvoch rokov. Vo fínskom Tampere sa na postup do štvrťfinále poriadne nadrelo, keď Dánsko zdolalo až po nájazdoch.

V príprave vyhrali Slovenky o deväť gólov

Obe mužstvá si zmerali sily aj v septembrovom prípravnom dueli v Mladej Boleslavi. Slovenky síce veľmi rýchlo prehrávali 0:2, no následne zlepšili hru a Nemecko zdolali jednoznačne 13:4. Kapitánka Lucia Košturiaková sa zaskvela hattrickom a celkovo naše hráčky prestrieľali súpera pomerom 24:16. Bohužiaľ, tesne pred turnajom sa zranila Zuzana Šponiarová a tiež sa musíme zaobísť bez Romany Janegovej. Nemecký tím by mal byť o niečo silnejší, keďže oproti príprave pribudla v tíme dvojica hráčok. Pauline Baumgartenová a Laura Neumannová sú členkami prvej formácie, takže si na ne treba dávať špeciálny pozor. V Česku do našej siete dvakrát skórovala Anna-Lena Bestová a gólový účet si otvorila už aj v Bratislave.

Elitný útok si v skupine schuti zastrieľal

Slovenský tím sa bude spoliehať na prvú útočnú formáciu v zložení Paulína Hudáková, Lucia Košturiaková a Denisa Ferenčíková. Tie v základnej skupine neodohrali celé zápasy, keďže tréner ich šetril na ďalší priebeh turnaja. Napriek tomu si so súperkami robili čo chceli a každá z nich zaznamenala po osem presných zásahov. Stále len 19-ročná Hudáková je dokonca s bilanciou 8+10 najproduktívnejšou hráčkou turnaja. Legionárky z českej najvyššej súťaže bude chcieť doplniť druhý a tretí útok, s ktorým však nebol Michal Jedlička úplne spokojný. Ten neočakáva ľahké stretnutie, no verí, že postupom času budú jeho zverenky kontrolovať hru. V základnej skupine sa prezentovali agresívnym napádaním, s čím môže mať súper problémy.

Domáce hráčky si zaváhanie nepripúšťajú

Slovenský tím je favoritom zápasu a štvrťfinálová miestenka by mu nemala ujsť. Andrea Šidlová sa v rozhovore pre RTVS vyjadrila, že Nemky nie sú na tom technicky tak dobre ako ony. Každopádne, treba sa vyvarovať podobne zlého úvodu ako v prípravnom dueli. Prvá útočná formácia má veľkú silu a myslím si, že aj dnes párkrát rozvlní sieť Nemecka. Fortuna predpokladá víťazstvo nášho tímu o sedem gólov, čo je vzhľadom na formu či výsledok prípravného zápasu veľmi reálne.

Môj tip: Handicap 0:6,5 – výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.85 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.