Analýza zápasu: Slovinsko – Lotyšsko

Publikované 12.09.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po siedmich dňoch sme tu opäť s majstrovstvami Európy v basketbale mužov. Turnaj pokročil už do svojej štvrťfinálovej fázy a my sa dnes dozvieme mená dvoch krajín, ktoré budú bojovať medaily. Jedna z nich vzíde z atraktívneho súboja medzi Slovinskom a Lotyšskom. V Istanbule sa zápas začína o 20:30 hod.

Slovinci na turnaji stále bez prehry

Basketbalisti Slovinska boli mnohými odborníkmi pasovaní do role čierneho koňa turnaja. Tento predpoklad zatiaľ potvrdzujú a spoločne so Španielskom neokúsili horkosť prehry. Zverenci 45-ročného Igora Kokoškova predviedli v základnej skupine suverénne výkony, ktoré vyšperkovali vysokým víťazstvom nad Francúzskom 95:78. Okrem toho zaujali aj obratom v zápase s Gréckom, ktoré vďaka vydarenej záverečnej štvrtine zdolali šesťbodovým rozdielom. Na druhú fázu turnaja sa Slovinci museli sťahovať z Helsínk do Istanbulu, ale na ich výkone to nezanechalo žiadnu stopu. Najlepší tím A-skupiny zdolal v osemfinále Ukrajinu jasne 79:55. V zápase neprehrával ani sekundu a Goran Dragić si mohol dopriať takmer 20-minútový pobyt na lavičke.

Tretiu najlepšiu ofenzívu ťahá rozohrávač Miami

Ako sme už naznačili, hlavnou hviezdou tímu je Goran Dragić. Rozohrávač tímu Miami Heat má priemer 21,2 bodu na zápas a to si ho ešte výrazne zhoršil v spomínanom dueli s Ukrajinou. V ňom mal streľbu z pola 2/12 a dosiahol len chudobných päť bodov. Okrem neho majú dvojciferný bodový priemer aj ďalší traja hráči. Z nich by som vypichol najmä výkony Luku Dončića, ktorý patrí k najlepšie doskakujúcim hráčom. Celkovo majú Slovinci tretiu najlepšiu ofenzívu, keď v priemere dosahujú 87,5 bodu na zápas. V porovnaní so svojim dnešným súperom sú lepší na doskoku, ale hrajú o niečo menej kolektívne. V priemere majú iba 18 asistencii, a tak sú v tejto štatistike hlboko v druhej polovici.

Na úvodnú prehru reagovali sériou víťazstiev

Lotyšskí basketbalisti sú tradičnou súčasťou majstrovstiev Európy. Na kontinentálnom šampionáte sú deviatykrát v rade, no ich najlepším výsledkom za ostatné roky bolo len ôsme miesto. Už teraz je jasné, že zverenci Ainarsa Bagatskisa dosiahnu lepšie umiestnenie, keďže v základnej D-skupine predvádzali vynikajúce výkony. V prvom zápase síce podľahli Srbom 92:82, no následne vyhrali štyri zápasy po sebe. O ich sile sa presvedčili Belgičania, Rusi či Turci. Práve posledný duel proti domácemu tímu bol nesmierne dôležitý. Lotyši ho vyhrali a vďaka tomu sa vyhli v osemfinále silnému Španielsku. Namiesto toho ich čakala Čierna Hora, ktorá veľký odpor nekládla. Pobaltská krajina vyhrala 100:68, keď súpera zostrelila pätnástimi úspešnými trojkami.

Porzingis a spol. vynikajú v streľbe za tri body

Podobne ako Slovinsko, aj lotyšský tím má svojho jasného lídra. Je ním len 22-ročný Kristaps Porzingis, ktorý si svojimi výkonmi vydobyl miesto v základnej zostave New Yorku Knicks. Určite bude veľmi zaujímavý jeho interný súboj s Goranom Dragićom, keďže títo hráči majú prakticky rovnaký bodový priemer. Lotyšská ofenzíva je dokonca najlepšia na turnaji, keď dosahuje viac než 90 bodov na zápas. Svoj podiel na tom má aj Jānis Timma či bratská dvojica Dairis a Dāvis Bertānsovci. V porovnaní s dnešným súperom majú hostia oveľa lepšiu streľbu za tri body, ktorá je na úrovni 41,4%. Zaujímavosťou je, že obe mužstvá sa zmerali sily presne pred dvoma rokmi. Vtedy v osemfinále európskeho šampionátu uspeli domáci Lotyši, ktorí vyhrali 73:66.

Očakávame ofenzívne divadlo z oboch strán

Pred turnajom by sme zrejme v tomto zápase favorizovali Slovincov, no vynikajúce výkony Lotyšov donútili stávkové kancelárie vypísať prakticky zhodné kurzy. Ťažko hľadať favorita, hoci väčšie skúsenosti sú na strane partie okolo Gorana Dragića. Na druhej strane, Lotyši sú v laufe, užívajú si turnaj a pokojne môžu pomýšľať na medailový zisk. Obe mužstvá predvádzajú ofenzívne výkony a práve touto cestou by som smeroval svoj tip. Osobne si myslím, že minimálne 164 bodov by v dnešnom štvrťfinále rozhodne malo padnúť.

Môj tip: Padne 164 bodov a viac, aktuálny kurz vo Fortune: 1.69 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.