Analýza zápasu: Španielsko – Švédsko

Publikované 28.01.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Majstrovstvá Európy v hádzanej mužov dnes v chorvátskom Záhrebe vyvrcholia finálovým zápasom. O titul kontinentálneho šampióna po šestnástich rokoch zabojujú hádzanári Švédska, ktorých súperom bude reprezentácia Španielska.

Nemcom sa revanšovali za finálovú prehru

Španielsko už tradične patrilo do širšieho okruhu favoritov turnaja. Pred dvoma rokmi v Poľsku obsadilo strieborný stupienok, keď vo finále podľahlo Nemecku 17:24. V základnej skupine rozdrvilo 17-gólovým rozdielom Česko, v dramatickej koncovke uspelo proti Maďarom, no v dôležitom zápase nestačilo na olympijských víťazov z Dánska. Do nadstavby si tak odnieslo len dva body a na pohode mu nepridalo ani ďalšie nečakané zaváhanie. Zverenci Jordiho Riberu prehrali so Slovinskom 26:31, no vďaka priaznivým ostatným výsledkom mali všetko vo svojich rukách. Španieli vedia hrať veľké zápasy, v správny čas zabrali a v priamom súboji o postup zdolali Nemcov.

Mužstvo strelecky ťahá neskúsený mladík

V semifinále narazila La Furia Roja na dovtedy nezdolaných Francúzov a osobne som jej veľké šance nedával. Hviezdami nabitý výber galského kohúta sa už možno videl v ďalšom finále, no koncentrovaným Španielom podľahol 23:27. Hviezdou zápasu bol sedemgólový Ferrán Solé, ktorý mal pred turnajom na konte len šesť reprezentačných duelov. Na turnaji je však s 31 presnými zásahmi najlepším strelcom tímu. Španieli sa v porovnaní so Švédmi dokážu viac presadzovať z priestoru pivota, kde majú skúsené duo Julen Aguinagalde a Adrià Figueras. Tradičnou oporou je Raúl Entrerríos, ale tímu chýbajú stálice ako Gonzalo Pérez de Vargas či Víctor Tomás.

Olympijských víťazov pretlačili v predĺžení

Finálová účasť Švédska je pre mnohých prekvapením. Severania vstúpili do turnaja prehrou s Islandom a bojovať museli už o postup zo základnej skupiny. Ten si zabezpečili aj vďaka fantastickému zápasu s Chorvátskom, keď pri výhre 35:31 premenili až 73% svojich útokov. Na úvod nadstavbovej časti prehrali s Francúzskom, ktorému však srdnato vzdorovali. Po jasnej výhre nad Bieloruskom zverenci Kristjána Andréssona prehrali s Nórskom 25:28, no rozdiel troch gólov im pri spomínanej výhre nad domácou reprezentáciou tesne stačil na účasť v semifinále. V ňom ani raz neprehrávali, nezložilo ich ani dánske vyrovnanie v poslednej sekunde a napokon po parádnom góle Linusa Arnessona vyhrali 35:34pp.

Výborná streľba z diaľky a kvalitní brankári

Švédi majú mužstvo zložené prevažne z hráčov nemeckej Bundesligy a ťažia z veľkej vyrovnanosti svojho kádra. Až piati hráči na turnaji pokorili 20-gólovú hranicu, pričom najlepším strelcom je Jim Gottfridsson. Severanom možno trošku absentuje lepšia spolupráca s pivotom, no nahradzujú to skvelou streľbou z diaľky. Z hranice deviatich metrov zaznamenali už 63 gólov, čo je o 23 viac v porovnaní so Španielskom. V semifinále sa ôsmimi gólmi zaskvel Mattias Zachrisson a každým zápasom forma stúpa aj Jerrymu Tollbringovi. Jazýčkom na váhach môžu byť brankári. Andreas Palicka a Michael Apelgren majú úspešnosť zákrokov výborných 36%.

Kontinentálny titul získajú Švédi

Papierovým favoritom je síce Španielsko, no osobne viac favorizujem Švédsko. Tri korunky na turnaji odohrali výborných 50 minút s Francúzskom, zdolali veľkého rivala z Dánska a myslím si, že minimálne na spojkách a v bráne majú väčšiu kvalitu než Španieli. Tí sú možno skúsenejší, no paradoxne ich najlepší strelec Ferrán Solé dnes odohrá svoje prvé veľké finále. Bude to zrejme vyrovnané stretnutie, no myslím si, že so šťastným koncom pre Severanov.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 3.10 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.