Analýza zápasu: Srbsko – Grécko

Publikované 21.07.2017, autor: Miroslav Kováčik

Na záver pracovného týždňa sme si pre vás pripravili analýzu zo svetového šampionátu vo vodnom póle. V plaveckom komplexe Alfréda Hajósa dnes spoznáme mená prvých dvoch štvrťfinalistov. Jedným z nich bude aj víťaz C-skupiny, ktorý vzíde zo súboja reprezentantov Srbska a Grécka.

Srbi ašpirujú na zisk desiateho zlata po sebe

Vodní pólisti Srbska v súčasnosti len ťažko hľadajú rovnocenného súpera. Zlatá generácia zbiera jeden najcennejší kov za druhým a môže sa pýšiť titulom majstra sveta, Európy či olympijským víťazstvom. Tréner a bývalý skvelý hráč Dejan Savić má k dispozícii vynikajúci káder. Všetci hráči pôsobia v kvalitných európskych kluboch a až jedenásť z nich bolo pri vlaňajších zlatých úspechoch. Srbi pred necelým mesiacom piatykrát za sebou ovládli Svetovú ligu, čím len podčiarkli svoju dominanciu. Naposledy prehrali zápas na minuloročnej olympiáde, keď prekvapujúco podľahli domácej Brazílii 5:6. Vtedy im vstup do turnaja absolútne nevyšiel, ale postupne ich výkony gradovali. V Maďarsku sú najväčším favoritom a nič iné ako titul neberú.

Na každom poste majú hráča svetového rangu

Do tohtoročných majstrovstiev sveta vstúpili Srbi podľa očakávania dvoma víťazstvami. Najskôr si schuti zatrénovali proti Juhoafrickej republike, vyhrali 21:5, a v stredu bez väčších problémov porazili aj Španielsko. Krajinu z Pyrenejského polostrova zdolali 11:5, pričom až osem svojich gólov zaznamenali v presilovej hre. Najlepším strelcom mužstva je s piatimi gólmi Andrija Prlainović, no ďalších osem hráčov v úvode turnaja skórovalo minimálne trikrát. Srbsko má nesmierne vyrovnaný káder a prakticky z každej pozície hrozí pre súperov veľké nebezpečenstvo. Za všetko hovoria mená ako Filip Filipović, Duško Pijetlović či Milan Aleksić. Srbov môže zradiť len ich psychika, no nepredpokladáme, že dnešný duel podcenia.

Olympijská bodka pre dvojicu skúsených hráčov

Vodní pólisti Grécka obhajujú z ruskej Kazane zisk bronzových medailí. Pred dvoma rokmi nestačili v semifinále na Chorvátsko, no chuť si napravili aspoň víťazstvom nad Talianskom 11:9 po pokutových hodoch. Po vlaňajšej olympiáde nastala v tíme menšia generačná výmena a reprezentačné plavky zavesili na klinec Christos Afroudakis a Emmanouil Mylonakis. Aj preto nepatria Gréci do najširšieho okruhu favoritov. Čosi naznačili aj ich vystúpenia vo Svetovej lige, kde sa nedokázali prebojovať na záverečný turnaj. Výhodou však môže byť ich zohranosť, keďže väčšina hráčov pôsobí v Olympiacose. Grécky tím sa prebojoval do Final 6 Ligy majstrov, kde však prehral s Dubrovníkom a v súboji o piate miesto nestačil ani na taliansku Bresciu.

Kľúčový zápas zvládli, streleckým lídrom Fountoulis

Dnešný súboj určí víťaza C-skupiny, keďže aj Grécko je po úvodných dvoch dueloch stopercentné. Lepšiu pozíciu do vyraďovacích bojoch si vypracovalo najmä vďaka tesnej výhre 7:8 nad Španielskom. Zvládlo dramatickú koncovku a desiatimi zákrokmi ho podržal brankár Konstantinos Flegkas. Následne Gréci poľahky zdolali Juhoafričanov 2:18, no tento zápas možno považovať len za formalitu. Najlepším strelcom mužstva je s ôsmimi gólmi kapitán Ioannis Fountoulis. Práve tento muž by mal byť streleckým lídrom, keďže bol štvrtým najlepším kanonierom predošlej edície Ligy majstrov. Zverenci Thodorisa Vlachosa môžu vynikať svojou rýchlosťou a bojovnosťou, no oproti Srbom sú vzrastom nižších postáv a o niečo fyzicky slabší.

Nechali sme si poradiť od slovenského majstra

Obe mužstvá sa naposledy stretli pred jedenástimi mesiacmi v olympijskom bazéne. V brazílskom Riu de Janeiro sa zrodila remíza 9:9, čo bol nepochybne skvelý výsledok najmä pre Grékov. Teraz je ale situácia iná a podľa stávkových kancelárii sú jasným favoritom Srbi. Pred dnešným zápasom sme sa na názor spýtali aj Patrika Tkáča, hráča majstrovskej Slávie UK Bratislava. Ten neočakáva podobne vyrovnaný súboj ako z Ria a tipuje výsledok 10:6. S jeho názorom sa stotožňujeme aj my. Víťazstvo Srbska o 4-5 gólov je veľmi pravdepodobné, a tak odporúčame stávku s handicapom.

Môj tip: Handicap -3,5:0 – výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.80 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.