Analýza zápasu: Srbsko – Taliansko

Publikované 04.08.2017, autor: Miroslav Kováčik

V závere pracovného týždňa si prídu na svoje najmä fanúšikovia volejbalu. V čínskom Nanjingu prebieha záverečný turnaj Grand Prix, čo je obdoba mužskej Svetovej ligy. Súboje v K-skupine dnes uzavrie atraktívne stretnutie medzi Srbskom a Talianskom. Začiatok zápasu je naplánovaný už o 9:00 SEČ.

Srbky nadviazali na výborné výkony z Ria

Volejbalistky Srbska sa do rozhodujúcej fázy Grand Prix prebojovali po štvorročnom pôste. Prekvapenie to rozhodne nie je, keďže už na vlaňajšej olympiáde v Riu de Janeiro ukázali svoju kvalitu. Vo vyraďovacích bojoch zdolali Rusko, USA a až vo finále ich sen o olympijskom zlate zmarili Číňanky. Až desať hráčok zo súčasného kádra bojovalo aj pod piatimi kruhmi a do reprezentácie sa vrátila aj skúsená Ana Antonijevićová. V základnej skupine obsadili zverenky Zorana Terzića prvé miesto, keď vyhrali sedem z deviatich duelov. Nad ich sily boli len Brazílčanky (3:0) a v predposlednom dueli aj Japonky (3:2). Družstvo potiahla najmä Brankica Mihajlovićová, ktorá so 153 bodmi bola najlepšie bodujúcou hráčkou úvodnej fázy.

Z jasného zápasu spravili drámu, hrdinkou Mihajlovićová

Srbsko vstúpilo do záverečného turnaja víťazne a už v predstihu si zabezpečilo semifinálovú miestenku. V stredu si poradilo s USA, hoci si zápas zbytočne skomplikovalo. Po úvodných dvoch vyhraných setoch prišlo menšie uspokojenie a Američanky sa chytili. Vyrovnali skóre na 2:2, ale v rozhodujúcom tajbrejku opäť zabrali Srbky. Brankica Mihajlovićová sa zaskvela 25 bodmi a v kľúčových momentoch smerovali prihrávky práve na ňu. Len o štyri body menej získala výborne hrajúca Tijana Boškovićová. Srbky 16-krát zablokovali útok súpera a celkovo spravili o sedem chýb menej. Aj dnes budú mať motiváciu uspieť, keďže pravdepodobné semifinále s Brazíliou sa ukazuje byť lepšou voľbou ako s domácou Čínou.

Na víťaznú vlnu sa naladili obratom proti Rusku

Volejbalistky Talianska nezačali Grand Prix práve najlepšie, keď v zápasoch s Čínou a USA uhrali dokopy len jeden set. K zlepšeným výkonom ich ale nakopol obrat v zápase s Ruskom, ktorý zverenky Davide Mazzantiho vyhrali 2:3 na sety. Práve týmto triumfom odštartovali šesťzápasovú víťaznú sériu, ktorá im zabezpečila postupovú piatu priečku. Rovnaký pomer víťazných duelov 6-3 malo aj Japonsko, ale získalo o tri body menej. Talianky si čiastočne napravili reputáciu z nevydareného roku 2016, keď skončili na olympiáde v základnej skupine a na Grand Prix obsadili len ôsme miesto. Skvelých 149 bodov dosiahla naturalizovaná Paola Egonuová a líderkou v počte zachytených lôpt na príjme bola Monica De Gennarová.

Američanky vyradila z turnaja 32-bodová Egonuová

Talianky vstúpili do turnaja až včera, keď si zmerali sily s Američankami. Tie získali minimálne dva sety v posledných desiatich dueloch proti Taliansku na Grand Prix, no túto obdivuhodnú sériu sa im predĺžiť nepodarilo. Prehrali 1:3, keď nedokázali zastaviť skvelú Paolu Egonuovú. Volejbalistka s nigérijskými koreňmi zaznamenala 24 úspešných smečov, šesť blokov a dva priame body z podania. Sama sa tak postarala o tretinu získaných bodov krajiny z Apeninského polostrova. Najmä vďaka nej si Taliansko zahrá v semifinále po siedmich rokoch. Z ostatných hráčok nazbierala dvojciferný počet bodov len Caterina Bosettiová. Tréner Davide Mazzanti nemá k dispozícii možno taký široký tím a preto bude aj dnes veľmi dôležitý výkon Egonuovej.

Podarí sa favoritkám zabrzdiť taliansku hviezdu?

Favoritom dnešného zápasu je Srbsko. Z posledných piatich vzájomných duelov vyhralo štyri a zdá sa, že jeho káder je o niečo vyrovnanejší. Taliansko stavia hru na niekoľkokrát skloňovanej Paole Egonuovej a pokiaľ ju Srbky dokážu zabrzdiť, budú to mať oveľa ľahšie. Balkánkam stačí na prvé miesto v skupine hocijaké víťazstvo, keďže v prípade rovnosti bodov by hral v ich prospech lepší výsledok z dnešného zápasu. Pri voľbe tipu budeme trošku odvážnejší. Na tri sety to zrejme nebude, no Srbsko by mohlo vyhrať 3:1 na sety.

Môj tip: Presný výsledok 3:1, aktuálny kurz vo Fortune: 3.45 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.