Analýza zápasu: Srbsko – USA

Publikované 05.07.2017, autor: Miroslav Kováčik

Za dnešnou analýzou zamierime do Brazílie, kde sa už včera začal finálový turnaj Svetovej ligy vo volejbale mužov. Dnes sú takisto na programe dva zápasy a my sa pozrieme na atraktívny súboj medzi Spojenými štátmi americkými a Srbskom. Zápas sa začína o 22:40 hod. 

Srbi obhajujú triumf z minulej sezóny

Srbskí volejbalisti sa na záverečný turnaj kvalifikovali s veľkým prehľadom. Na domácom turnaji si síce vybrali slabšiu chvíľku v zápase s Belgickom, ale po šiestich odohraných dueloch mali na konte 14 z možných 18 bodov. V Argentíne spečatili svoj postup v súboji s domácou reprezentáciou, no v poslednom dueli prišli o konečné druhé miesto. Brazílčanom, hrajúcim prakticky v domácom prostredí, podľahli 1:3 na sety a aj preto sú v B-skupine nasadeným mužstvom číslo dva. Z vlaňajšej sezóny obhajujú celkový triumf, keď v play off zdolali v dramatickom tajbrejku Talianov a vo finále bez straty setu aj spomínaných Juhoameričanov. Tí sa porazili prakticky sami, keď súperovi darovali po vlastných chybách až 24 bodov.

Najväčšiu silu predstavujú Kovačević a Ivović

V porovnaní s predošlou sezónou sa srbské mužstvo príliš nezmenilo. Na vlaňajšom finálovom turnaji v poľskom Krakove zažiarila najmä dvojica Uroš Kovačević a Marko Ivović. Práve títo hráči potiahli mužstvo do Final 6 aj v tomto roku. Obaja dosiahli viac než sto bodov a celkovo sa postarali o 212 získaných lôpt pre srbské farby. Okrem nich treba vyzdvihnúť aj výkony najlepšieho blokára Marka Podraščanina, ktorý až 19-krát úspešne zastavil útok súpera. V dnešnom zápase si tím okolo trénera Nikolu Grbića môže zabezpečiť postup zo skupiny a podľa stávkových kancelárii bude miernym favoritom. Od roku 2009 si s Američanmi zmerali sily celkovo desaťkrát a v polovici prípadov boli úspešní.

Postup im zachránili až pomer získaných setov

USA sú tradičným účastníkom záverečného turnaja. Tentokrát to ale vôbec nemali jednoduché a o postup museli bojovať do posledného setu. Úvodné tri zápasy prehrali, no následne zlepšili svoje výkony a dotiahli sa na svojich konkurentov. Základnú časť ukončili s bilanciou 4-5, teda rovnako ako ďalšie tri tímy. Identický počet 14 bodov okrem nich dosiahlo aj Belgicko, no v jeho neprospech rozhodol horší pomer získaných setov. USA sa tak na finálový turnaj dostalo po jedenásty raz. Štatisticky najlepším americkým hráčom bol Taylor Sander, ktorý zaznamenal 146 bodov, vrátane trinástich es. Úctyhodných 126 lôpt získal Benjamin Patch a tiež treba spomenúť jedného z najlepších blokárov základnej časti Davida Smitha.

Smutní z výsledku, spokojní s predvedenou hrou

Na rozdiel od Srbov, výber Johna Sperawa má za sebou už úvodné vystúpenie na finálovom turnaji. Americký tréner povedal, že za posledných 5-6 týždňov sa jeho zverenci zlepšili a na palubovke to bolo vidno. Napokon však boli veľmi sklamaní, keďže Francúzom po viac ako dvoch hodinách podľahli 2:3 na sety. Ľutovať môžu najmä prvé dejstvo, v ktorom viedli 20:15 a napokon ho stratili. Najlepšie bodujúcim hráčom bol Benjamin Patch, no Američania doplatili na vyšší počet chýb. Na servise ich spravili až 22, zaznamenali len dve esá a aj celý zápas ukončili nevydareným podaním do siete. Napriek tomu ukázali svoju silu, do tabuľky si pripísali bod a prípadné dnešné víťazstvo ich s najväčšou pravdepodobnosťou posunie do semifinále.

Američania zanechali dobrý dojem

Ako som už spomínal, stávkové kancelárie mierne favorizujú Srbsko. Včera na mňa ale Američania spravili veľký dojem a aj samotný tréner majstrov Európy z Francúzska skonštatoval, že ani nevie ako tento zápas napokon jeho mužstvo vyhralo. Volejbalisti USA sa dokážu na veľké turnaje pripraviť, hoci výkony v základnej skupine neboli najpresvedčivejšie. Z môjho pohľadu majú väčšiu silu na servise, čo by sa mohlo ukázať. Faktorom síce môže byť aj únava, no myslím si, že Američania aj prípadný viacsetový zápas fyzicky ustoja. Preto sa tipujem práve ich víťazstvo.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 2.41 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.