Analýza zápasu: Švédsko – Švajčiarsko

Publikované 20.05.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Ani sme sa nenazdali a 82. svetový šampionát v ľadovom hokeji má pred sebou medailové súboje. Prekvapujúcim, no rozhodne zaslúženým finalistom je Švajčiarsko, ktoré dnes zabojuje o svoj prvý titul majstra sveta. V repríze finále z roku 2013 si zmeria sily so Švédskom.

Švédi prechádzajú turnajom bez prehry

Hokejisti Švédska boli už pred začiatkom turnaja pasovaní do role jedného z veľkých favoritov na zlato. V kodanskej Royal Arene vyhrali A-skupinu bez prehry, keď im body dokázali uchmatnúť len zverenci Craiga Ramsayho. V úvode turnaja mužstvo ťahal prvý útok na čele s Rickardom Rakellom, no postupne sa začali presadzovať aj iné formácie. Ako dôležité sa ukázalo byť vypadnutie Nashvillu v NHL a následné posilnenie kádra o Filipa Forsberga, Viktora Arvidssona a Mattiasa Ekholma. Práve táto trojica zaznamenala päť z posledných desiatich gólov Švédov. Tí vo štvrťfinále po trošku slabšom výkone zdolali Lotyšov 3:2 a včera deklasovali Američanov 6:0.

Po skalpe Fínska si poradili aj s kolískou hokeja

Švajčiari mali o niečo tŕnistejšiu cestu do dnešného finále. V základnej skupine síce favoritom podľahli, no proti Čechom získali bod a Rusom v samotnom závere poriadne zatopili. Ako štvrtý tím kodanskej skupiny ich čakalo vo štvrťfinále Fínsko, no ešte predtým sa stihli posilniť aj oni. Helvétom prišla ďalšia trojica hráčov z NHL, vrátane Romana Josiho, ktorý v zámorí hráva ďaleko cez dvadsať minút. Víťazstvo nad Fínskom média označovali za šokujúce, no z pohľadu Suomi to nebolo prvé zaváhanie a Švajčiari podali skutočne parádny výkon. Včera naň nadviazali aj proti Kanade. Leonardo Genoni sa zaskvel 45 úspešnými zákrokmi a aj preto Helvéti vyhrali 3:2.

Výsledok prvého zápasu nehrá žiadnu rolu

Obe mužstvá sa na turnaji už raz stretli. V skupine vyhrali Švédi 5:3, keď Švajčiari podali svoj najhorší výkon na turnaji. Necelých 24 hodín predtým do poslednej sekundy trápili Rusov, takže v zápase sa trošku prejavila aj únava. Osobne by som tomuto zápasu neprikladal veľkú dôležitosť. V priebehu týždňa nabral švajčiarsky tím veľké sebavedomie a som presvedčený, že dnes to bude úplne iný zápas. Veľa bude záležať na brankároch. Včera sa zaskvel tak Leonardo Genoni, ako aj Anders Nilsson. Lepšiu úspešnosť zákrokov má švédsky brankár, ktorý doposiaľ zlikvidoval takmer 96% striel. Ak dnes Švédi uspejú, o najlepšom gólmanovi turnaja nebude pochýb.

Zaskočí Fisher taktikou ďalšieho favorita?

Pred finále sa skloňuje aj meno Patricka Fishera, ktorý vynikajúco pripravil svoj tím na dvoch ťažkých súperov. Najmä v zápase s Kanadou to nebolo len o pozornom bránení. Švajčiari boli minimálne dve tretiny herne vyrovnaným súperom kolíske hokeja. Dopriali jej len jednu početnú výhodu, čo je tiež obdivuhodný počin. Práve presilové hry dnes môžu byť rozhodujúce. Švédi ich na turnaji využili takmer 40% a ich súper inkasuje v priemere z každej piatej početnej nevýhody. Na finále z roku 2013 si pamätá päť švajčiarskych hráčov, vrátane Nina Niederreitera. Švédi sa vo finále budú musieť zaobísť bez Erika Gustafssona a Eliasa Petterssona.

Na finále ponúkame až tri možnosti stávok

Papierovým favoritom je samozrejme Švédsko, no zlaté medaile určite nedostane zadarmo. Čeliť bude húževnatému súperovi, ktorý si robí zálusk na historicky prvý titul majstra sveta. Korčuliarsky sú na tom oba tímy približne rovnako, viac hviezdnych hráčov nájdeme na švédskej súpiske, no ani na švajčiarskej ich nie je málo. Musíme však priznať, že prvý útok Švédov sa v posledných dvoch zápasoch trošku hľadal a gólovo sa nepresadil. Zaujímavými variantmi typu je stávka na vyšší ice-time Romana Josiho, menší počet vylúčení alebo dvojitá šanca 0-0.

Môj tip: R. Josi odohrá viac ako 24:21 min, aktuálny kurz vo Fortune: 2.00 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.