Analýza zápasu: Turecko – Slovensko

Publikované 24.06.2017, autor: Miroslav Kováčik

Slovensko v týchto dňoch opäť žije športom. Futbalisti do 21 rokov majú na poľskom Eure veľkú šancu na postup do semifinále a okrem nich skvelé výkony podávajú aj naše basketbalistky. Tie si síce o medaile nezahrajú, no dnes ich čaká priamy súboj o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta. Ich súperom bude podobne ako na úvod turnaja Turecko.

Spanilú jazdu za medailou zastavili Grékyne

Basketbalistky Turecka patrili medzi hlavné kandidátky na zisk jedného z cenných kovov. V základnej skupine nenašli premožiteľky a viac-menej sa zapotili len v zápase s Talianskom. To zdolali len o jeden bod, no to im stačilo na priamy postup do štvrťfinále. Zverenky Ekrema Memnuna mali dva dni voľna a možno aj tento fakt sa podpísal na nevydarenom štvrťfinále proti Grékyniam. Tie v osemfinále prekvapujúco vyradili Rusko a následne si vyšliapli aj na favorizované Turecko. Siedma krajina rebríčka FIBA sa trápila v ofenzíve i obrane a prehrala jasne 55:84. Najväčšia hviezda, naturalizovaná Američanka, Quanitra Hollingsworthová bola takmer vypojená z hry. Fyzicky dobre disponovaná pivotka sa dostala len piatim strelám z poľa a jej 15 bodov bolo jednoducho málo.

Turecko lepšie strieľa a tiež menej stráca loptu

Turecko tak po smolnom vyradení na vlaňajšej olympiáde v Riu zažilo ďalšie veľké sklamanie. Na štvrtkový zápas ale bude musieť rýchlo zabudnúť, keďže v dnešnom dueli ide oveľa. V prvom stretnutí so Slovenskom tím okolo rozohrávačky Işıl Albenovej ťažil najmä z dobrej hry pod košom. Celkovo si vypracoval až 18 trestných hodov a z hranice šestky bol úspešný 11-krát. Keď sa pozrieme na štatistiky oboch tímov, Turecko je na tom lepšie v úspešnosti streľby za dva i tri body, menej fauluje a takisto v porovnaní so Slovenskom dosahuje výrazne menej strát. Náš tím si musí dávať pozor na rýchle brejky súpera. V zápase s Francúzskom sme po polčase prehrávali o 15 bodov, a práve tento rozdiel bol spôsobený dosiahnutými bodmi po našich zbytočných stratách.

Slovenky niekoľkonásobne prekonali svoje ambície

Slovenské basketbalisti cestovali na majstrovstvá Európy s malou dušičkou. Ich cieľom bol postup zo základnej skupiny a vďaka výhre nad Bieloruskom sa im to aj podarilo. Po prehre v záverečnom dueli skupiny proti Taliansku čakala na Slovenky v osemfinále turnaja nebezpečná Ukrajina s hviezdnou Alinou Iagupovovou. Najmä v tretej štvrtine bola nezastaviteľná, no zápas mal napokon inú hrdinku. Bola ňou 37-ročná Zuzana Žirková, ktorá v zápase trafila sedem trojok a 31 bodmi sa výrazne podieľala na víťazstve 68:82. Zverenky Mariana Svobodu načasovali formu absolútne dokonale a na záverečnú časť turnaja sa sťahovali do pražskej O2 Arény. Nálada v našom tíme bola skvelá, no Francúzky nás vrátili späť na zem. Ukázali svoju veľkú kvalitu a vďaka vynikajúcej obrane postúpili do semifinále po výhre 67:40.

Zlepšiť sa v ofenzíve a hrať disciplinovane

Štvrťfinálovou prehrou sa ale turnaj pre náš tím nekončí. Slovenské basketbalistky naďalej bojujú o účasť na budúcoročných majstrovstvách sveta, kam sa kvalifikuje šesť najlepších družstiev z tohto turnaja. S Tureckom sme si zmerali sily hneď na začiatku a prehrali sme pomerne hladko 69:58. Práve z tohto zápasu sa však môžeme poučiť a zavŕšiť svoje úspešné vystúpenie na majstrovstvách Európy. Výrazne ale musíme zlepšiť streľbu. V piatich zápasoch sme strelili v priemere len necelých 62 bodov na zápas a spoza trojkového oblúka sme doposiaľ premenili len 26% streleckých pokusov. Od začiatku treba hrať disciplinovane. Koniec koncov, rýchle fauly Zuzany Žirkovej či Barbory Bálintovej nás výrazne obmedzovali aj v prvom meraní síl. Bohužiaľ, stále nebudeme môcť rátať s Teréziou Páleníkovou, ktorá si zranila členok.

Strelecké hody nečakáme a veríme v slovenský úspech

Podľa stávkových kancelárii je favoritom dnešného zápasu Turecko. Naše hráčky už ale dokázali, že vedia zdolať aj družstvo, od ktorého sa očakáva víťazstvo. Motivácia postúpiť na svetový šampionát je obrovská. Bolo by to presne po 20 rokoch a nepochybne veľký impulz pre celý slovenský basketbal. Turnaj dobre vychádza pivotke Romane Vyňuchalovej, kvalitné výkony podávajú aj mladé hráčky a práve ich dravosť a bojovnosť môže veľa znamenať. Marian Svoboda určite svoj tím pripraví najlepšie ako bude vedieť. Podľa mňa veľa bodov nepadne, dominovať budú obrany a dúfam, že napokon bude úspešnejšie Slovensko.

Môj tip: Padne 0-130 bodov, aktuálny kurz vo Fortune: 1.55 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.