Analýza zápasu: USA – Čína

Publikované 09.07.2017, autor: Miroslav Kováčik

V stredu sme si detailne rozobrali zápas volejbalistov USA, ktorí vo Svetovej lige napokon obsadili tretie miesto. Dnes sa pozrieme na ich ženské kolegyne. Tie vstúpili do Grand Prix dvoma víťazstvami a túto úspešnú sériu budú chcieť predĺžiť v zápase proti domácej Číne. Zápas sa začína už o 13:30 hod.

Po tesnej výhre nad Ruskom si zgustli na Taliankách

Volejbalistky USA patria medzi absolútnu svetovú špičku. Na posledných troch olympijských hrách získali medailu, šesťkrát ovládli Grand Prix a momentálne sa môžu pýšiť aj titulom majsteriek sveta. V minulom ročníku obdoby mužskej Svetovej ligy skončili na druhom mieste, keď v piatich setoch podľahli Brazílčankám. V tejto súťaži chýbali len v roku 1989 a viac účasti majú len ázijské krajiny – Čína a Japonsko. Do novej edície vstúpili dvoma výhrami. Na turnaji v čínskom Kunshane najskôr zdolali Rusky 3:2 na sety a včera bez straty setu porazili aj Talianky. Na svojom konte tak majú päť bodov a v tabuľke im patrí tretia priečka. Samozrejme, základná časť sa ešte len rozbehla, no účasť na záverečnom turnaji by Američankám nemala ujsť.

Američanky s výbornou formou i úctyhodnou sériou

Američanky v júni triumfovali na Panamerickom pohári, čo im poslúžilo ako dobrá príprava pred vrcholom sezóny. Ich výkony na Grand Prix boli trošku otázne, keďže v porovnaní s vlaňajším finále figurujú v tíme Karcha Kiralyho len tri rovnaké hráčky. Všetky dostali šancu v základnej šestke a práve ony výrazne potiahli americké družstvo. Najlepšie bodujúcou hráčkou je po dvoch zápasoch Kelly Murphyová, ktorá zaznamenala 24 úspešných smečov a štyri bloky. Američanky robili v úvodných dueloch menej chýb a zaslúžene triumfovali. Ich forma je skutočne veľmi dobrá. Aspoň dva sety nezískali len v jednom z posledných 32 zápasov na Grand Prix a počas tejto porcie stretnutí stratili len 27 setov.

Napriek istému postupu začali víťazne

O sile čínskeho ženského volejbalu takisto nemusíme dlho hovoriť, stačí sa pozrieť na výsledky z posledných šampionátov. Na majstrovstvách sveta v roku 2014 získala najľudnatejšia krajina sveta striebro a od vlaňajška sa môže pýšiť ziskom zlatých olympijských medailí. Svetovú ligu ovládla Čína naposledy pred 14 rokmi a pravdupovediac v základnej časti nemusí hrať úplne naplno. Záverečný turnaj totiž organizuje, a tak má garantovanú miestenku TOP 6. Napriek tomu vstúpila do tohto ročníka dvoma víťazstvami, keď zdolala Taliansko a v dramatickom zápase aj Rusko. To bolo blízko k cennému triumfu. V celkovom zúčtovaní získalo o tri body viac, ale podobne ako s USA prehralo v tajbrejku 2:3 na sety.

Čína sa bez väčších hviezd spolieha na kolektívne výkony

Čínska reprezentácia si prešla za posledný rok miernou obmenou. Na domácom turnaji sa počas týchto dní predstavuje len päť hráčok, ktoré si pamätajú aj vlaňajšie boje na Grand Prix. Čína má káder bez väčších hviezd, no práve kolektívny výkon jej v tejto súťaži tretíkrát za sebou priniesol na úvod dve víťazstvá. V zápase s Talianskom sa zaskvela 13-bodová Gong Xiangyu, no v dueli s Ruskom sa nedostala ani do najlepšej trojky bodujúcich hráčok družstva. Najviac bodov získala Jingwen Qian, no kľúčovou postavou bola Ting Zhu. Tri sety presedela na lavičke, no v záverečných dvoch nastúpila a dvanásťkrát zložila loptu na palubovku. Pre Čínu to bol jubilejný 30. víťazný zápas po piatich odohraných setoch.

V ostatných vzájomných dueloch uspeli Američanky

Miernym favoritom dnešného zápasu sú Američanky. Každopádne, húževnaté Číňanky pred domácim publikom nepredajú kožu zadarmo a bol by som prekvapený, keby sa zápas skončil už po troch setoch. Zaujímavosťou je, že od roku 2015 prehrala Čína v tejto súťaži len šesť zápasov, no až tri práve proti USA. V celkovej zápasovej bilancii síce vedie 21-15, no v poslednej dobe má s týmto súperom problémy. Tipovať víťaza zápasu je veľmi náročné, spomínané aspoň štyri sety by mali byť tutovkou, no predsa len o trochu viac veríme Američankám.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.70 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.