Analýza zápasu: Venus Williamsová – Elina Svitolinová

Publikované 10.08.2017, autor: Miroslav Kováčik

V kanadskom Toronte sú dnes na programe osemfinálové zápasy Rogers Cupu. Medzi najlepšou šestnástkou tohto prestížneho tenisového turnaja nechýba ani skúsená Venus Williamsová, ktorá krátko po polnoci nášho času bude čeliť ukrajinskej kométe Eline Svitolinovej.

Skvelé výkony jej zaručujú miesto v Singapure

Venus Williamsová v júni tohto roka oslávila svoje 37. narodeniny, ale do starého železa rozhodne nepatrí. S doterajším priebehom sezóny môže byť veľmi spokojná, hoci sa turnajového titulu zatiaľ nedočkala. Na Australian Open a Wimbledone si zahrala finále, no nestačila na sestru Serenu, respektíve na Garbiñe Muguruzaovú. Okrem toho dobré výsledky uhrala aj na domácich marcových turnajoch v Miami a Indian Wells. Výborná forma skúsenej Američanky sa prejavila aj v rebríčkoch. Momentálne je deviatou hráčkou sveta a dokonca v Race to Singapore figuruje ešte o päť miest vyššie. Na tvrdom povrchu v tejto sezóne prehrala len tri zápasy, čím sa nemôže pochváliť ani svetová jednotka Karolína Plíšková.

Víťazne naladenú Češku zastavila servisom

V Toronte, kde sa Rogers Cup hrá každé dva roky, sa jej v posledných sezónach príliš nedarilo. V roku 2013 a 2015 vypadla v prvom kole, pričom v oboch prípadoch dostala aj nepopulárneho kanára. Táto sezóna jej ale vychádza oveľa lepšie a po dvoch víťazstvách sa dostala už do osemfinále. Najskôr v troch setoch pretlačila Irinu Beguovú a včera si poradila aj s Kateřinou Siniakovou po setoch 7:5, 7:5. Najmä v dueli s českou tenistkou predviedla skvelý výkon na servise, ktorý vyšperkovala dvanástimi esami. Navyše, po prvom podaní vyhrala 32 z 38 loptičiek, čo je vynikajúca vizitka. Okrem podania sa mohla spoľahnúť aj na kvalitný forhendový úder, ktorým dostávala svoju súperku do problémov.

Štyri turnajové tituly i parížske sklamanie

Elina Svitolinová zažíva možno prelomovú sezónu svojej kariéry. Rok 2017 začínala ako svetová štrnástka, no aj vďaka novému trénerskému tímu sa veľmi rýchlo udomácnila v TOP 10. Vyhrala už 40 zápasov, čo je len o šesť menej ako za celú uplynulú sezónu. Ukrajinka získala štyri turnajové tituly a snáď jediným sklamaním môže byť štvrťfinálový kolaps na French Open. Simonu Halepovú mala prakticky na lopate, viedla 6:3, 5:1, ale zápas nedotiahla do víťazného konca. Naposledy sa predstavila na dvorcoch All England Clubu, kde triumfovala ešte v juniorskej kategórii. Tentokrát sa jej niečo podobné nepodarilo, keďže ju v osemfinále zastavila Jelena Ostapenková.

V druhom kole ťažila z lepšej fyzickej kondície

Rodáčka z Odesy na rozdiel od svojej dnešnej súperky odohrala v Toronte zatiaľ jedno stretnutie. Daria Kasatkinová jej vzdorovala najmä v druhom sete, no šesť prehraných gemov za sebou zmarilo nádej na postup do osemfinále. Ruska bola v závere evidentne unavená a Elina Svitolinová ťažila z lepšej fyzickej pripravenosti. Na druhej strane, šesť prehraných servisov si v dnešnom dueli rozhodne nemôže dovoliť. Na príjme to bol tradične veľmi dobrý výkon, Ukrajinka vyhrala 57% výmen, no musí zapracovať najmä na servise. Po tom druhom získala dokonca len tretinu loptičiek. Proti Venus Williamsovej nastúpila doposiaľ len raz. Pred dvoma rokmi v Ríme ťahala za kratší koniec, keď prehrala 6:4, 6:3.

Súboj kvalitných tenistiek rozhodne tretí set

Tento zápas bude nepochybne ozdobou osemfinálového programu. Organizátori ho zaradili až do večernej časti, a tak ho budeme môcť sledovať až po polnoci nášho času. Miernou favoritkou je Venus Williamsová, ktorá môže ťažiť najmä z dobrého podania. Pokiaľ budú výmeny kratšie, rozhodne má väčšiu šancu uspieť. Naopak, Elina Svitolinová bude chcieť hrať dlhšie výmeny, rozbehať súperku a meniť rytmus hry. Očakávam vyrovnané stretnutie, ktoré by sa v dvoch setoch nemalo rozhodnúť.

Môj tip: Počet setov – 3, aktuálny kurz vo Fortune: 2.33 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.