Keď v zápase rozhodujú detaily

Autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Športové stretnutia často prinášajú nervydrásajúce súboje, v ktorých na prvý pohľad maličkosti môžu hrať dôležitú rolu. V nasledujúcom článku si môžete prečítať o zaujímavých detailoch, ktoré majú neraz veľký vplyv na výsledok zápasu. Napríklad, vedeli ste, že v hokeji má domáci tím dlhší čas na striedanie? 

Doma je doma

Už v mnohým článkoch sme hovorili o tom, čo by ste mali sledovať pri tipovaní zápasov. Aktuálna forma, vzájomné zápasy, domáce prostredie či zranenia hráčov. Tieto faktory síce nemôžeme považovať za detaily, no na chvíľu sa predsa len zastavím pri výhode domáceho ihriska. Čo sa týka futbalu, výhodou môže byť aj netypický umelý trávnik, na ktorom sa hra oveľa zrýchľuje, a takisto je aj odskok lopty iný ako na klasickej tráve. Špeciálne sú tiež kvalifikačné zápasy v Južnej Amerike, kde sú štadióny postavené vo vysokej nadmorskej výške. Tento jav spôsobuje problémy s dýchaním, únavu, ktorá sa najmä v závere zápasu môže prejaviť. Pozrime sa na zápasy takej Bolívie. V kvalifikácii na minuloročné MS zdolala doma Uruguaj 4:1, remizovala s Argentínou a prehrala len 2 z 8 duelov. Aby sme nehovorili len o futbale, s domácim prostredím súvisí aj jedna hokejová zaujímavosť. Počas zápasov majstrovstiev sveta je oveľa výhodnejšie byť vedení v zápise stretnutia ako domáci. Dôvod je jednoduchý. Domáci tím má o niečo dlhší čas pre striedanie tréner tak môže lepšie reagovať na to, koho na ľad súper posiela. Je to detail, ktorý je z pohľadu taktiky mimoriadne dôležitý.

Detaily rozhodujú aj tenisové zápasy

Kým v atletike delia športovcov od víťazstva stotiny, v tenise milimetre. Vďaka modernej technike jastrabieho oka sa ale dá sporným situáciám predísť a na zápas tak aj malé chyby rozhodcov nemajú vplyv. Jastrabie oko ale treba vedieť použiť v pravý čas. V tomto smere na tom nie je príliš dobre Andy Murray, ktorý s úspešnosťou jastrabieho oka doslova bojuje. Pri bielom športe osud zápasu závisí aj na podmienkach i povrchu na ktorom sa hrá. Najmä grandslamy majú svoje špecifiká. Pokiaľ zápas preruší dážď a zatiahne sa strecha, hra zápasu sa diametrálne zmení. Hra je v halových podmienkach rýchlejšia a samozrejme je iná aj klíma. Možno ešte väčší vplyv ako poveternostné podmienky má na výsledok zápasu samotná psychika. V strede aktuálnej sezóny sme sa o tom mohli presvedčiť v prípade ženskej svetovej dvojky. Simona Halepová si prešla ťažkým životným obdobím, čo sa prejavilo na skorom vyradení na Roland Garros i vo Wimbledone.

Cestovanie, únava i nahustený program

Najmä v závere sezóny sa na výkonoch športovcov môže prejaviť únava, ktorá je spôsobená náročným cestovaním. Hokejové tímy KHL Vladivostok a Chabarovsk sú na tom v tomto ohľade najhoršie a počas sezóny precestujú viac ako 100-tisíc kilometrov. Takisto býva problémom nahustený zápasový program. Väčšina svetových klubov musí tak disponovať širokým kádrom, pretože odohrať 10 stretnutí mesačne je mimoriadne náročne. Preto je dôležité odsledovať si pred samotným zápasom aktuálnu zostavu, aby ste nestavili na tím, ktorý nastúpi iba s B-čkom.

Foto: ©Vitaly Krivosheev, ©ronniechua /fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.


Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!