Vyhrá Lunter alebo Kotleba? Stavte si vo Fortune na voľby do VÚC 2017

Publikované 30.10.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po parlamentných voľbách v Rakúsku a Česku prídu k hlasovacím urnám aj Slováci, ktorí si zvolia predsedov ôsmich samosprávnych krajov. Zaujímavý súboj sa očakáva najmä v Banskej Bystrici či Bratislave. Túto udalosť si nenechala ujsť ani stávková kancelária iFortuna.sk, ktorá vypísala kurzy na najväčších favoritov sobotných volieb.

Bude volebná účasť opäť nízka?

Voľby do VÚC naposledy Slovákov príliš neoslovili. V roku 2013 bola volebná účasť len 20,11%, takže k hlasovacím urnám sa dostavila približne len pätina oprávnených voličov. Tento rok budú voľby predsa len v niečom iné. Národná rada SR vo februári schválila, že regionálne a komunálne voľby sa uskutočnia v jeden deň, 4.11. 2017, a voliť sa bude podobne ako v prípade prezidenta na päťročné obdobie. Predseda vlády Robert Fico vyzval ľudí, aby išli voliť, pretože je to niečo, čo mimoriadnym spôsobom ovplyvňuje ľudí na Slovensku. Stávková kancelária Fortuna zatiaľ nemá vypísanú stávku na volebnú účasť, no dá sa predpokladať, že bookmakeri ju tesne pred dňom „D“ ešte pridajú.

Baránek: Volič Kotlebu je skrytý

Veľmi zaujímavá konfrontácia sa očakáva najmä v Banskobystrickom kraji, kde majú najväčšiu šancu uspieť Ján Lunter a Marián Kotleba. V predvolebných prieskumoch bol na tom podstatne lepšie prvý menovaný kandidát, ale politický analytik Ján Baránek tvrdí, že tieto výsledky môžu byť skreslené.

„Volič Kotlebu je skrytý. Počul som, že kotlebovci vydali dokonca interný pokyn alebo odporúčanie svojim voličom, aby sa nepriznávali v prieskumoch, že idú voliť Kotlebu,“ povedal Baránek.

Kurz na výhru lídra Ľudovej strany Naše Slovensko je na www.ifortuna.sk 1,80, teda o dve desatiny vyšší ako v prípade Jána Luntera. Dôležitým faktorom môže byť aj postoj niektorých exkandidátov. Tí sa rozhodli odstúpiť pre nedostatočnú podporu, ale veria, že „ich“ hlasy pomôžu Lunterovi zvíťaziť a bojovať proti fašizmu.

Tesné prieskumy v Bratislave a Žiline

Ostro sledované budú aj voľby v hlavnom meste, kde je s kurzom 1,95 najväčším favoritom bývalý primátor Milan Ftáčnik. Ten dostal v poslednom volebnom prieskume viac než 21%. Zhodne o šesť percent menej dostali Juraj Droba, Pavol Frešo a Rudolf Kusý. Prieskum uskutočnila agentúra AKO v dňoch 13. – 18. septembra tohto roka formou telefonického dopytovania (CATI). Ďalší zaujímavý prieskum zrealizovala TASR agentúra v Žilinskom kraji. Súčasného predsedu kraja Juraja Blanára by volilo 32,2 % voličov, no poslankyňa Národnej rady Erika Jurinová zaostáva len o necelé percento. Na jej víťazstvo je vypísaný kurz 2,00 a je jedinou ženou, ktorá má reálnu šancu uspieť.

V Trnave atraktívny súboj SMERU a OĽANO

V ostatných piatich krajoch sú favoriti známi a bolo by prekvapením, keby vo svojom rajóne neuspeli. Richard Raši by sa mal stať županom v Košickom kraji, Jaroslav Baška v trenčianskom a Peter Chudík by nemal mať problém zvíťaziť v Prešove. Kurzy na týchto kandidátov sa pohybujú pod hranicou 1,05. Dobre vyhliadky má v Nitrianskom kraji súčasný predseda Milan Belica, ktorého by v prieskumoch volilo 38,9 percenta ľudí a stávková kancelária iFortuna.sk na jeho triumf vypísala kurz 1,20. V Trnavskom kraji sa očakáva súboj medzi Tiborom Mikušom a Jozefom Viskupičom. Súčasnému predsedovi vyjadrila podporu aj strana SMER-SD a bookmakeri jeho šancu ohodnotili kurzom 1,35.

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.