Aké poznáme stávkové kurzy

Publikované 20.09.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

V ďalšom článku vám prinášame krátky pohľad stávkové kurzy, s ktorými sa môžete stretnúť vo svete tipovania. Ak ste si mysleli, že existujú iba desatinné kurzy, mýlili ste sa. Je ich totiž oveľa viac a každé z nich majú svoje špecifiká. 

Základom je faktor pravdepodobnosti

K tipovaniu športových zápasov neodmysliteľne patria aj stávkové kurzy. Denne ich v ponuke stávkových kancelárii nájdete niekoľko tisíc a čím viac ich na svoj tiket pridáte, tým je vaša možná výhra vyššia. U nás sa používajú najmä desatinné kurzy, s ktorými sa už stretol asi každý. Vznikajú na základe pravdepodobnosti, ktorá je v tomto smere kľúčová. Princíp je veľmi jednoduchý. Číslo 100 vydelíme pravdepodobnosťou na výhru konkrétneho tímu či remízu a dostaneme stávkový kurz. Keď si zoberieme súťažnú lotériu, kde sa žrebuje z 80 loptičiek, šanca na vyžrebovanie každého čísla je rovnaká. Matematicky vychádza šanca, respektíve pravdepodobnosť na jedno číslo v podobe 1,25%, čo je v prepočte na desatinné kurzy 80. Samozrejme, čím viac sa loptičiek žrebuje, pravdepodobnosť na vytiahnutie vášho čísla stúpa a kurz klesá. Pri športových zápasoch bookmakeri berú do úvahy všetky potrebné detaily o danom stretnutí a na základne pravdepodobnosti určujú aj samotné kurzy. Zväčša sú kurzy nadstavené tak, aby na tom neprerobila hlavne stávková kancelária. Občas ale majú stávkové kancelárie rôzne kurzy, čo je využívajú milovníci taktiky Surebets.

Zlomkové kurzy majú svoje čaro

Ako som už spomínal desatinné kurzy sú najpopulárnejšie. Sú prehľadné a veľmi ľahko sa s nimi manipuluje. Jednoducho sa medzi sebou násobia až pokiaľ vám nevznikne výsledný kurz, ktorý znásobíte svojim vkladom. O niečo netypickejšie sú tzv. zlomkové kurzy, ktoré sa využívajú najmä vo Veľkej Británii. Nazývajú sa aj britské a populárne sú najmä pri konských dostihoch. Určite ste sa stretli s kurzami 3:1 („tri ku jednej“) a podobne. Pozor, tento zlomok nie je rovnaký ako desatinný kurz 3,00 ako by si mnohí z vás mysleli. Zlomkové stávky vyjadrujú iba čistý zisk vzhľadom k vsadenej sume. Princíp výpočtu je opäť jednoduchý. Čitateľa vydelíte menovateľom a pripočítate číslo 1. V našom prípade (3:1) sa tak zlomok rovná desatinnému kurzu 4,00. Skúškou správnosti sa o tom presvedčíme. Pri stávke na kurz 4,00 za 1 euro by ste v čistom vyhrali práve 3 eurá, čo je hodnota zlomkového kurzu.

Iný kraj, iný mrav

Mimoriadne zaujímavé sú aj americké kurzy. Ako jediné obsahujú aj mínusové kurzy a veľmi často sa manipuluje so sumou 100 dolárov. Napríklad kurz -150 znamená, koľko peňazí potrebuje staviť práve na to, aby ste získali v čistom vašich 100$. Naopak plusový kurz +200 vám ukazuje, koľko môžete získať ak si stavíte za 100 dolárov. V našich zemepisných šírkach sa tento štýl stávkovania prakticky vôbec nepoužíva, a preto nám môže pripadať komplikovaný. Často sa využíva najmä pri online stávkach. Aj na ázijskom kontinente majú rôzne stávkové kurzy: malajské, indonézske či hong-kongské. Tie sú odvodené od tých najpopulárnejších kurzov a majú prakticky ten istý základ. V bežnom živote sa s nimi ale vôbec nestretnete, ibaže by ste si chceli staviť na preteky F1 priamo na okruhu v malajskom Sepangu.

Tento článok patrí do seriálu Škola stávkovania

 1. Na aký šport stávkovať?
 2. Všetky typy stávok
 3. Ako stávkovať? Jednoznačne cez internet!
 1. Aké poznáme stávkové kurzy
 2. Ako bookmakeri nastavujú kurzy
 1. Výber kvalitnej stávkovej kancelárií. V našej redakcii odporúčame Fortunu a Tipsport. Pokojne si otvorte hráčsky účet v každej. Pokiaľ sa zaregistrujte do viacerých stávkových kancelárií, môžete si staviť na daný zápas v tej spoločnosti, ktorá vypísala najvyšší kurz a okrem toho využiť viaceré vstupné bonusy, stávky bez rizika a rôzne promo-akcie.
 1. 5 skvelých rád ako tipovať
 1. Bankroll management – práca s peniazmi
 2. Veďte si stávkarské záznamy
 1. Tipovanie ako práca
 2. Dobré a zlé série
 3. Psychológia tipovania

Foto: ©GAUTIER22, ©George Serban /fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.