Ako bookmakeri nastavujú kurzy

Publikované 01.10.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

V ponuke stávkových kancelárii každodenne nájdete zaujímavý mix kurzov z rôznych športových odvetví. Viete ale vôbec ako tieto kurzy vznikajú a čo vlastne znamenajú? Ak nie, určite si prečítate nasledujúci príspevok, v ktorom sa všetky podstatné informácie dozviete.

Na každom zápase sa podieľa viacero odborníkov

Nastavovanie kurzov je z pohľadu stávkových kancelárii absolútne kľúčové. Vznikajú na základe pravdepodobnosti, podľa ktorej sa následne vypočítajú kurzy. Profesionálny bookmaker si najprv musí precízne rozanalyzovať konkrétny zápas. Berie do úvahy všetky potrebné štatistiky, situáciu v tíme a iné zaujímavosti.

Vo väčšine prípadov sa na vytváraní kurzov každej súťaže podieľajú aspoň dvaja bookmakeri, no pri tých najprestížnejších ligách ich môže byť viac. Samozrejme, čím viacej odborníkov zápas rozoberie, tým presnejší je kurz.

Bookmakeri zväčša určujú len tip na favorita zápasu a následne sa im vďaka počítačového programu automaticky dopočítajú zvyšné dve stávkové príležitosti.

Práve počítačový program zaručí to, že hodnoty kurzov po vypočítaní nasledujúcej rovnice: (1/ tip 1) + (1/ tip X) + (1/ tip 2), budú mať hodnotu menšiu ako 1.

Tento výsledok je dôležitý z toho hľadiska, aby sa stávková kancelária vyhla problémom so stávkou Surebets, ktorú sme už v našej rubrike dopodrobna predstavili.

Bookmaker je stále v strehu

Samotný odhad na určenie konečného kurzu nestačí. Veľmi dôležité je sledovať aj kurzy iných renomovaných stávkových kancelárii. Kurzy sa neustále menia a bookmaker musí na ich zmeny okamžite reagovať.

Ako príklad môžem uviesť tenisový duel, ktorý sa nedávno odohral v kanadskom Toronte.

Jeho protagonistkami boli Petra Kvitová a bývala svetová jednotka Viktoria Azarenková. Zápas mal byť z hľadiska kurzov vyrovnaný, no po vyhlásení, že Češka bojuje s mononukleózou sa okamžite kurzy menili v prospech Bielorusky. Na Azarenkovú spadol kurz z 1,80 až na 1,45. Aký bol výsledok? Vika prevalcovala dvojnásobnú víťazku Wimbledonu jasne 6:2, 6:3.

Nastavovanie stávkových kurzov je tak veľmi náročné, vyžaduje si dlhodobé skúsenosti i záujem o šport. Bookmaker pred svojim počítačom presedí niekoľko hodín denne a navyše musí mať zmapované viacero líg naraz, čo je rozhodne nie je jednoduché. Pokiaľ sa ale v tomto svete pohybuje dlhé roky už sám vie pri prvom pohľade na konkrétny zápas predbežne určiť kurzy.

Tento článok patrí do seriálu Škola stávkovania

 1. Na aký šport stávkovať?
 2. Všetky typy stávok
 3. Ako stávkovať? Jednoznačne cez internet!
 1. Aké poznáme stávkové kurzy
 2. Ako bookmakeri nastavujú kurzy
 1. Výber kvalitnej stávkovej kancelárií. V našej redakcii odporúčame Fortunu a Tipsport. Pokojne si otvorte hráčsky účet v každej. Pokiaľ sa zaregistrujte do viacerých stávkových kancelárií, môžete si staviť na daný zápas v tej spoločnosti, ktorá vypísala najvyšší kurz a okrem toho využiť viaceré vstupné bonusy, stávky bez rizika a rôzne promo-akcie.
 1. 5 skvelých rád ako tipovať
 1. Bankroll management – práca s peniazmi
 2. Veďte si stávkarské záznamy
 1. Tipovanie ako práca
 2. Dobré a zlé série
 3. Psychológia tipovania

Foto: ©George Serban/fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.