Ako tipovať podľa Kellyho stratégie

Publikované 09.03.2016, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Opäť po týždni vám prinášame ďalší príspevok zo seriálu tipovacích stratégii. Tentokrát si predstavíme taktiku, ktorá je pomenovaná podľa jeho zakladateľa Johna Larryho Kellyho, Jr. Jej prioritou je na základe pravdepodobnosti určiť pre stávkara správnu výšku vkladu na tikete. 

silueta

Jednoduchá rovnica určí váš vklad

Kellyho stratégia je akýmsi mixom dvoch stratégii, ktorým sme sa už venovali. Podobne ako pri taktike Value Betting je najdôležitejší váš odhad pravdepodobnosti na výsledok konkrétneho zápasu. Takisto ovplyvňuje aj money management, teda správne hospodárenie so svojim kapitálom. Tentokrát však nemusíte hľadať „hodnotné kurzy“. Úplne stačí, keď zápas podrobíte dôkladnej analýze, využijete svoje tipérské skúsenosti, nezanedbáte žiaden detail o zápase a následne sa pokúste určiť pravdepodobnosť výhry. Váš odhad je dôležitý a podľa neho prídete na to, koľko percent z vašich finančných prostriedkov by ste mali do hry vložiť. Konkrétne číslo zistíte podľa rovnice, ktorá na prvý pohľad možno vyzerá komplikovane, no vo svojej podstate je veľmi jednoduchá.

V = (PR x KZ) – 1 / KZ – 1

Poznámka: Písmeno „V“ predstavuje výšku vkladu, skratka „PR“ znamená pravdepodobnosť výhry a „KZ“ označuje samotný kurz stávkovej kancelárie.

Kellyho stratégia v praxi

Pre lepšiu predstavivosť uvedieme príklad zo zajtrajšieho ostro sledovaného duelu medzi FC Liverpool a Manchestrom United. Miernym favoritom zápasu sú zverenci Jürgena Kloppa. Na ich víťazstvo stávková kancelária Tipsport vypísala kurz 2,07, čo predstavuje 48-percentnú pravdepodobnosť výhry. Pokiaľ sa po detailnej analýze s týmto odhadom nestotožňujete, a myslíte si, že The Reds majú napríklad až 50-percentnú šancu na výhru, veľmi rýchlo si zistíte, akú čiastku zo svojho money managementu máte vložiť do hry. V= (0,45 x 2,07) – 1 / (2,07 – 1) = 0,033 – teda 3,3%.

Kellyho stratégia sa niekedy jednoducho využiť nedá. Pokiaľ dosadíte dané čísla do rovnice a vyjde vám negatívne číslo, staviť na zápas nemá význam. Spomínaná taktika už nemá žiadne iné úskalia, len potvrdzuje to, aby ste sa neustále vzdelávali a získavali vo svete tipovania cenné skúsenosti.

Foto: pixabay.com

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.