Analýza cyklistických pretekov: Giro d’Italia 2019

Publikované 11.05.2019, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Mesiac máj síce bude najmä v znamení hokejových majstrovstiev sveta, no paralelne s týmto šampionátom bude prebiehať aj úvodná Grand Tour cyklistickej sezóny. V poradí 102. ročník prestížneho podujatia Giro d’Italia štartuje už dnes krátkou časovkou v Bologni.

V itinerári pretekov aj trojica časoviek

Úvod trojtýždňových pretekov býva pokojnejší a šance zvyknú dostávať šprintéri. Tentokrát tomu bude inak, pretože sa začne osem kilometrov dlhou časovkou s cieľom na stúpaní San Luca. Dá sa tak predpokladať, že do ružového dresu sa oblečie hneď jeden z kandidátov na prvenstvo v celkovej klasifikácii. Dokopy 21 etáp možno rozdeliť na tri rovinaté, tri kopcovité, šesť zvlnených, šesť horských a tri individuálne časovky. Cyklistov čaká 3578 kilometrov, štyridsať kategorizovaných stúpaní a až šesť dojazdov na vrchole kopca. Kráľovská bude šestnásta etapa s alpským stúpaním Passo Gavia a mimoriadne prudkým a zároveň dlhým kopcom Passo del Mortirolo.

Najlepšiu formu ukazuje bývalý skokan na lyžiach

Až 60 kilometrov sa odohrá v boji proti chronometru, čo môže mať veľký vplyv na celkové poradie. Aj preto sú do role favoritov pasovaní Tom Dumoulin či vo výbornej forme jazdiaci Primož Roglič. Bývalý skokan na lyžiach nedávno suverénne ovládol preteky Okolo Romandie a premožiteľa nenašiel ani na týždennom podujatí Tirreno Adriatico. Počas neho nadelil Dumoulinovi 85 sekúnd a v tesnom finiši zdolal aj Adama Yatesa. Časovka je jeho silnou zbraňou, o čom svedčí osem profesionálnych víťazstiev v tejto disciplíne. Na rozdiel od vlaňajšej Tour de France sa však nebude môcť spoľahnúť na pomoc výborného vrchára Stevena Kruijswijka.

Bez obhajcu a úspešnej cyklistickej značky

Titul z predošlého ročníka nebude obhajovať Chris Froome, ktorý sa chce sústrediť na Tour de France. Brit pôsobí v tíme Ineos, ktorý nahradil úspešnú značku Sky. Pri premiére na veľkom podujatí mal byť lídrom tohto tímu Egan Bernal, ale ten si po páde v tréningu zlomil kľúčnu kosť. Vlani predvádzal skvelé výkony Simon Yates, no totálne vyhorel v 19. etape. Na španielskej Vuelte to už bolo o inom. Rodák z mesta Bury zbytočne neplytval silami, držal vysoký štandard výkonov a napokon prišiel do Madridu v červenom drese. Dlhšie a tiahle stúpania by mu pri váhe 58 kilogramov mali sedieť. Navyše, pracovať pre neho budú Mikel Nieve, Jack Bauer či Esteban Cháves.

V súboji o ružový dres veríme Rogličovi

Spomenutú trojicu pretekárov najviac favorizujú aj špecializované cyklistické weby, respektíve stávkové kancelárie. Najlepšiu formu má Roglič, najviac skúseností Dumoulin a pre zmenu najlepšiu tímovú podporu bude mať zrejme Yates. Ťažko povedať, ktoré z týchto kritérií bude napokon kľúčové. Osobne by som sa však priklonil na stranu slovinského pretekára, ktorý v tejto sezóne vyhráva jedno podujatie za druhým. Z cyklistov druhého sledu možno spomenúť Vincenza Nibaliho, Miguela Ángela Lópeza či Mikela Landu, ktorý bude po odchode Naira Quintanu lídrom tímu Movistar. Z odvedených stávok tipujeme triumf Eliu Vivianiho v bodovacej súťaži.

Môj tip: Celkový víťaz – P. Roglič, aktuálne kurzy:

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.