Analýza finále Hopman cupu: USA – Poľsko

Publikované 10.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Po šiestich dňoch skvelého tenisu dospel Hopmanov pohár do svojho záveru. Po dramatických bojoch v základných skupinách sa víťazi jednotlivých skupín stretnú dnes predpoludním vo veľkom finále. O prestížnu trofej sa na neoficiálnych majstrovstvách sveta tímov, pobijú tenisti USA a Poľska.

Tím USA v zložení Serena Williamsová a John Isner, nemal cestu do finále vôbec jednoduchú. Po hladkej výhre nad Talianskom, prišla totiž nečakaná prehra s reprezentantmi Kanady. Američania prehrali obe dvojhry a po prehre 2:1 vedeli, že ak chcú postúpiť do finále, musia v poslednom súboji proti Českej republike nutne zvíťaziť 3:0. Nakoniec sa im to predsa len podarilo i keď treba povedať, že najmä ženská svetová jednotka mala vo svojom zápase veľké problémy. Statočne bojujúcu Lucie Šafařovú zdolala po viac ako dvojhodinovej dráme 6:3, 6:7, 7:6. Mnohí odborníci sa zhodli, že to bol jeden z najkvalitnejších zápasov za posledné roky. V súboji proti Poľsku zabojuje výber USA o celkovo 7. titul pre svoju krajinu. Naposledy sa Američania tešili z celkového prvenstva v roku 2011, keď v zložení Bethanie Matteková-Sandsová a John Isner, zdolali vo finále belgický pár 2:1 na zápasy.

Poľský pár v zložení Agnieszka Radwanská a Jerzy Janowicz, musel o svoju účasť vo finále taktiež tvrdo bojovať. V prvom zápase proti domácej Austrálií vyhrali síce jednoznačne 3:0, no v zápase proti Veľkej Británii uspeli až po rozhodujúcej štvorhre. V rozhodujúcom boji o finále, zvíťazili naši severní susedia nad minuloročným víťazom Francúzskom, a po troch výhrach v skupine im právom patrí účasť vo finále. Po roku 2014 sa Poliaci tak opäť predstavia v boji o celkové prvenstvo. V minulom roku v mierne pozmenenej zostave, keď Jerzyho Janowicza nahradil Grzegorz Panfil, prehrali vo finále s Francúzskom 2:1. V súboji s USA nebudú v roli favorita, ale šancu na titul rozhodne majú. Poľskí tenisti sa na zo zisku Hopmanovho pohára zatiaľ netešili.

V prvom stretnutí sa už o chvíľu stretnú v ženskom súboji Serena Williamsová a Agnieszka Radwanská. V doposiaľ ôsmych vzájomných zápasov sa z víťazstva vždy tešila len americká tenistka, vrátane finálové stretnutia vo Wimbledone v roku 2012. V mužskom zápase sa o 10:30 stretnú John Isner a Jerzy Janowicz , pre ktorých to bude vôbec prvý vzájomný zápas. Miernym favoritom je Američan najmä kvôli svojmu výbornému servisu, ale kvalitným podaním a slušnom medzihrou disponuje aj 24-ročný Poliak. Zápas miešanej štvorhry sa odohrá o 12:30 SEČ. Získajú svoj siedmy titul USA, alebo dosiahnu historicky úspech tenisti Poľska ?

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.