Analýza: Hopman cup

Publikované 03.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

S príchodom nového roka 2015, štartuje aj nová tenisová sezóna. Pred prvým grandslamovým turnajom sezóny, Australian open, nás ešte čakajú neoficiálne majstrovstvá sveta tímov – Hopman cup. Spomínaný turnaj, sa už tradične odohrá v austrálskom meste Perth. Svoju účasť na turnaji potvrdili aj také zvučné mená ako Serena Williamsová, Agnieszka Radwanská, či Brit Andy Murray. Slovensko bude v Perthe opäť chýbať. Hopman cup sa začína v noci zo soboty na nedeľu, o 3:00 hod. súbojom Kanada- Česko.

Skupinu A tvoria tímy Kanady, Českej republiky, Talianska a USA. Práve výber USA bude patriť k najväčším favoritom tejto skupiny i celého turnaja. Vo farbách USA totiž nastúpi ženská svetová jednotka Serena Williamsová, spolu so „servismanom“ Johnom Isnerom. Kvalitným tímom takisto disponuje aj Kanada, ktorú bude zastupovať svetová sedmička Eugenie Bouchardová, a tenista s českými koreňmi, Vasek Pospisil. Práve tímy zo Severnej Ameriky, by si to podľa papierových predpokladov, mali rozdať o víťazstvo v skupine. O postup do finále, určite zabojujú aj Taliani v zložení Flavia Pennettová a Fabio Fognini, a tiež reprezentanti Česka – Lucie Šafářová a Adam Pavlásek. Mladý, len 20-ročný tenista, nahradil v českom tíme zraneného Radka Štepánka, ktorého trápi zranené chodidlo.

Skupina B, na rozdiel od predošlej skupiny, nemá jasného favorita. Podľa stávkových kancelárií, sú zo štvorice vyrovnaných tímov, miernym favoritom tenisti Poľska. Našich severných susedov budú v Perthe zastupovať svetová šestka Agnieszka Radwanská a 23-ročný Jerzy Janowicz. V skupine B sa predstavia aj víťazi z roku 2014 Francúzi, ktorí ale nastúpia v mierne pozmenenej zostave ako minulý rok. Súčasný tím tvoria Alize Cornetová a francúzsky búrlivák Benoit Paire. Silným tímom sa môže pochváliť aj Veľká Británia. Ich najväčšou zbraňou bude nepochybne svetový hráč č.6 Andy Murray, ktorý aktuálne ladí formu v Abú Dhabí. V hlavnom meste SAE, sa Britovi veľmi darí, a po výhrach nad Lopezom a Nadalom, postúpil už do finále turnaja, kde sa stretne s Novakom Djokovičom. V Perthe ho doplní talentovaná Heather Watsonová. Zabudnúť nemôžeme ani na domáci tím, ktorý bude hnaný skvelou diváckou kulisou. V tíme „protinožcov“ nastúpia Casey Dellacquaová a Matt Ebden.

Meno víťaza je veľmi ťažké predpovedať. Jedno je však isté, že nás čaká 6 dní veľmi kvalitného tenisu. Pre mnohých účastníkov, je to síce iba príprava na blížiace sa Australian open, ale reprezentovať svoju krajinu, je pre všetkých určite veľká česť. Z celkovo 8 tímov sa z víťazstva v turnaji, zatiaľ tešila iba polovica (USA 6x, CZE 2x, AUS 1x, FRA 1x). Budú sa opäť po roku tešiť z víťazstva Francúzi, potvrdia úlohu favorita USA, alebo uspeje niekto celkom iný ? Finále je naplánované v sobotu 10. januára.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.