Analýza: Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019

Publikované 08.05.2019, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Len 56 hodín zostáva do začiatku jednej z najväčších športových udalostí tohto roka. V slovenských mestách Bratislava a Košice sa uskutočnia 83. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Ako si budú viesť naši hráči a skompletizujú Švédi zlatý hetrik? Aj tomu sa budeme venovať v našej analýze.

Slovensko s poltuctom hráčov z NHL

V úvode sa pozrieme na slovenské mužstvo, ktoré možno označiť za jedno z najlepších za ostatné roky. Craig Ramsay sa môže spoľahnúť na šiestich hráčov z NHL, pričom Erik Černák, Tomáš Tatar či Richard Pánik sú lídrami svojich tímov. Záverečnú nomináciu oznámi kanadský tréner až dnes popoludní, no rysuje sa kvalitný tím, ktorý by mohol prelomiť šesťročnú absenciu medzi najlepšou osmičkou. V príprave Slováci dvakrát podľahli Nemcom či Čechom, no tieto výsledky nie sú smerodajné. Skoro v najsilnejšom zložení sme hrali až včera proti Nórom. V Michaloviach sme súpera prestrieľali jednoznačne 45:17 a napokon aj zvíťazili 3:2 v predĺžení.

Kľúčový duel o štvrťfinále zrejme proti Nemecku

V košickej skupine nastúpi slovenský tím postupne proti USA, Fínsku, Kanade, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii a Dánsku. Zámorské celky patria k hlavným favoritom na zisk cenných kovov a zrejme prekvapenie na svoj úkor nepripustia. Fíni majú za sebou dobrú prípravu, vyhrali sedem z deviatich duelov, no k dispozícii nemajú žiadnu veľkú hviezdu z NHL. Podľa papierových predpokladov by patria okolo kapitána Andreja Sekeru mala zabojovať o štvrťfinále v zápase s Nemeckom. To posilnil štvrtý najproduktívnejší hráč základnej časti NHL Leon Draisaitl a v tíme figurujú aj skúsené opory ako Patrick Hager, Dominik Kahun či Yannic Seidenberg.

Ohromne silné mužstvo Ruska

V bratislavskej skupine sa črtá súboj o prvé miesto medzi Ruskom a Švédskom. Zborná má hviezdny káder, keďže pozvánku prijali hráči ako Alexander Ovečkin, Jevgenij Malkin, Nikita Kučerov, Andrej Vasilevskij, Nikita Gusev a ďalší. V príprave však príliš neoslnili, keď na záverečnom podujatí Euro Hockey Tour v Brne zdolali len domáci výber. Švédi sa tradične prezentujú hernou vyspelosťou, na rozdiel od Rusov nezvyknú mávať problémy s veľkými individualitami a určite chcú napraviť finálové zlyhanie spred ôsmich rokov – vtedy podľahli Fínsku 1:6. Vo štvrťfinále by nemali chýbať „takmer domáci“ Česi a tiež Švajčiari s oporami ako Roman Josi či Nico Hischier.

Vyradia Slovákov neskorší majstri sveta?

V poslednom odseku skúsime naformulovať zloženie vyraďovacej fázy. V A-skupine tipujeme konečné poradie Rusko, Švédsko, Švajčiarsko a Česko. V Košiciach pre zmenu veríme vo víťazstvo Američanov, ktorých budú nasledovať Kanada, Fínsko a divákmi hnané Slovensko. Naša reprezentácia by tak vo štvrťfinále čelila zbornej, čo by zrejme znamenalo stopku na turnaji. V bojoch o medaily sa predstavia očakávané krajiny. Je to síce veľmi náročné určiť, no pred šampionátom tipujeme finálovú dvojicu Rusko verzus USA a zisk majstrovského titulu pre Ovečkina a spol.

Môj tip: Víťaz – Rusko, aktuálne kurzy:

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.