Analýza zápasu : Anderson – O.Rochus (preview)

Publikované 25.06.2013, autor: Stávkar Michal

V dnešnom súboji prvého kola na prestížnom Wimbledone nastúpi Juhoafričan Kevin Anderson proti Belgičanovi Olivierovi Rochusovi. Bookmakeri sa jednoznačne prikláňajú na stranu Andersona, ktorý je výrazným papierovým favoritom. Myslím však, že O.Rochus mu to poriadne znepríjemní a nepredá svoju kožu lacno.

Anderson je 23. hráč sveta. Aj keď je jeho hra založená na skvelom servise, na tráve extra dobrý nie je, čo dosvedčuje aj jeho kariérna bilancia na tomto povrchu 18-17. Na Wimbledone ešte ani raz v kariére nezdolal žiadneho súpera 3-0 na sety. Predpokladám, že takéto hladké víťazstvo nedosiahne ani dnes. Anderson prehral posledné dva zápasy – na French Open v osemfinále s D.Ferrerom uhral len 5 hier a trávnatú sezónu zahájil prehrou v 1. kole na turnaji v Eastbourne, kde po setoch 6-7 2-6 podľahol Benneteauovi.

O.Rochus, aj keď je až 143. hráčom v rebríčku ATP, je nepríjemným hráčom. Je to technicky skvele vybavený tenista, ktorý trávnatý povrch miluje. Na Wimbledone posledných 5 sezón neprehral so žiadnym súperom 0-3 na sety a to hral napr. proti Djokovicovi, Del Potrovi, či Almagrovi. S každým z nich uhral aspoň set ! Pred tohtoročným Wimbledonom nehral žiadny turnaj na tráve. V Londýne bojoval v kvalifikácii, v ktorej sa skvele rozohral – bez straty setu zdolal Oliva i Ouannu. V poslednom kole, hranom na tri víťazné sety, viedol už 2-0 s Odesnikom. Američan začal otáčať, znížil na 2-1 a 3-0 viedol v štvrtom sete. Za týmto zvratom však boli pravdepodobne zdravotné problémy O.Rochusa, ktorý vzdal. Nebolo to ale určite nič vážne, keď ako lucky loser môže štartovať v hlavnom turnaji.

Anderson s O.Rochusom odohrali jediný vzájomný zápas. V roku 2011 na antuke v Madride vyhral Juhoafričan 6-2 6-4. Teraz sa však hrá na tráve, ktorá O.Rochusovi vynikajúco sedí. Na tomto povrchu sa cíti ako ryba vo vode. Navyše na Wimbledone sa rozohral v kvalifikácii, čo je jeho nespornou výhodou. Anderson na začiatku trávnatej sezóny neoplýva výnimočnou formou a myslím, že rozohratý O.Rochus s ním uhrá v dnešom súboji aspoň jeden set. Na túto stávku nájdeme kurz okolo 1,70.

Autor článku: Stávkar Michal