Analýza zápasu: Avangard Omsk – Barys Astana

Publikované 17.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Kontinentálna hokejová liga už pomaly smeruje k záveru základnej časti. Dnes sa v boji o dôležité body, stretnú hokejisti Avangardu Omsk, ktorý vo svojej Omsk Aréne privítajú jediného kazašského účastníka KHL, tím Barys Astana. Dnešné stretnutie sa začne o 12:00 hod.

Hokejistom Avangardu Omsk momentálne patrí vo Východnej konferencií 4. miesto. Účasť v play off majú zverenci Raima Summanena už takmer istú, ale v posledných kolách určite ešte majú o čo hrať. O prvé miesto v Chernyshevovej divízií, si to hokejisti Omsku rozdajú so Sibirom Novosibirsk, s ktorým majú zatiaľ na konte rovnaký počet 89 bodov. Výhoda je zatiaľ na strane Sibiru, ktorý odohral o dva zápasy menej. Avangard Omsk podáva najmä v domácom prostredí veľmi dobré výkony, keď v 21 zápasoch dokázal zvíťaziť až 16-krát. V posledných zápasoch ale akoby prišla na Omsk mierna kríza. V posledných 10 zápasov dokázali vyhrať iba štyrikrát, navyše v nich inkasovali až 33 gólov, čo je viac ako 3 obdržané góly na zápas. V útočnej fáze sa Avangardu Omsk v tejto sezóne darí veľmi dobre. Nastrieľali už 138 gólov, čo je dokonca viac ako nastrieľal vedúci tím Východnej konferencie Ak Bars Kazaň. Lídrom produktivity je Denis Parshin, ktorý v tejto sezóne nazbieral už 46 bodov za 22 gólov a 24 asistencií. Navyše spomínaný ruský útočník sa presadil proti Astane aj v poslednom vzájomnom zápase, keď prispel k víťazstvu 3:1 jedným streleným gólom.

Barys Astana aktuálne okupuje v tabuľke 6. priečku. S účasťou s play off to tak vyzerá veľmi nádejne, keď na deviaty Vladivostok majú náskok 13 bodov. Paradoxne ale v tejto sezóne majú hokejisti Astany na svojom konte viac prehier ako výhier. V 46 zápasoch dokázali zvíťaziť celkovo 21-krát, ale o štyrikrát viac odchádzali z ľadu ako porazení. Čo sa týka aktuálnej formy, hráči z hlavného mesta Kazachstanu v posledných 5 zápasoch vyhrali trikrát a nestačili iba na silný Magnitogorsk (2:3), a tiež na svojho dnešného súpera Omsk (1:3). Avangardu Omsk tak majú zverenci trénera Andreia Nazarova čo vracať. Navyše ani vzájomná bilancia ani zďaleka nehovorí v prospech Astany. V posledných šiestich vzájomných stretnutí, získali Kazachovia iba 1 bod za prehru po samostatných nájazdoch. Najsilnejšou zbraňou Astany je nepochybne prvý útok v zložení Bochenski -Boyd -Dawes. Celkovo táto kanadsko-americká trojica nazbierala v priebehu sezóny už úctyhodných 143 bodov.

V zápasoch medzi Omskom a Astanou v poslednom čase príliš veľa gólov nepadá. V posledných 6 zápasoch sa iba raz stalo, že by v zápase padlo viac ako 4 góly. Favoritom zápasu sú domáci hokejisti, ktorých stávkové kancelárie ohodnotili kurzom približne okolo 1,65. V Omsk aréne štartuje zápas na práve poludnie, a tak si ho nenechajte ujsť.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.