Analýza zápasu: Azerbajdžan – Slovensko

Publikované 10.06.2019, autor: Samuel Ďuriš

Tento týždeň nám ponúkne futbalové zápasy kvalifikácie na blížiace sa majstrovstvá Európy 2020. Z pestrej ponuky duelov vyberáme pre slovenského fanúšika ten najdôležitejší. Pôjde o súboj zverencov Pavla Hapala na náročnej pôde v Azerbajdžane.

Domáce prostredie budí rešpekt

Azerbajdžan až do sobotného kvalifikačného súboja s Maďarskom neprehral na domácom štadióne ani jeden z posledných šiestich zápasov. Treba však dodať, že zverenci Nikolu Jurčoviča nečelili žiadnemu protivníkovi najvyššieho ranku, ktorého skalp by znamenal niečo viac. Avšak, takáto pozoruhodná séria u mužstva, ktoré je papierovým outsiderom našej skupiny E, budí rešpekt. A znakom toho, že nám v Baku bude poriadne horúco je aj teplota viac ako 30 stupňov celzia, ktorá vítala našich hráčov po prílete na miesto zápasu. Domáci hráči sa budú spoliehať na pozornú obranu s cieľom čo najdlhšie držať na svojom konte nulu a následne vyrážať do protiútokov. V doterajších dvoch zápasoch bojov o Euro 2020 strelili len dva góly, na ktoré ale potrebovali len štyri strely do priestoru troch žrdí.

Príprava s exotickým súperom

Slováci sa v júnovom asociačnom termíne na nevyspytateľného súpera pripravili v stretnutí s Jordánskom hranom v Trnave. Základná jedenástka zložená z hráčov širšieho kádra síce prvý polčas prehrala, no v tom druhom súpera prevýšila a nastrieľala mu päť gólov. V dobrom svetle sa ukázali najmä mladíci ako Chrien, Haraslín alebo Mráz, ktorí prispeli k víťazstvu aj presným zásahom. Títo hráči tak trochu zatienili tradičné reprezentačné opory, ktoré v piatok nastúpili. To by mohla byť karta, na ktorú môže reprezentačný tréner staviť. Súper, ktorý sa sústredí na pozornú obranu má určite naštudovaných našich hráčov a tak by ho prípadné nasadenie „mladých pušiek“ mohlo zaskočiť. Či však tento risk český tréner použije, je otázne. Niečo ale môže nasvedčovať ponechanie Haraslína v nominácii na Azerbajdžan a tak sa toto meno v utorkovom stretnutí predsa len môže objaviť.

Najvyšší čas prerušiť negatívnu sériu na ihriskách súperov

Do Baku si “slovenskí sokoli” prinášajú aj nepríjemnú sériu vo vonkajších stretnutiach. Odrátajúc víťazstvo na turnaji v Thajsku, nevyhrali sme na ihrisku súpera posledných sedem zápasov. Dokonca v štyroch stretnutiach sme vyšli gólovo na prázdno. Najvyšší čas prelomiť toto čakanie na úspešný výsledok prichádza teraz. Otázka však visí nad strelcom našich gólov. Očakávam niekoho zo záložnej rady. Klasický produktívny útočník nám totiž chýba, i keď už aj na tento post sa hlásia záujemcovia. Určite sa nepresadí Miroslav Stoch, ktorého žiaľ vyradila z hry choroba. V dejisku stretnutia v Bakcell Aréne to bude boj o každý meter ihriska. Úspešného konca by sme sa mali dočkať, no myslím si, že až potom, čo v prvom polčase pretrpíme remízu.

Môj tip: Prvý polčas – remíza, aktuálne kurzy:

Autor článku: Samuel Ďuriš

Už niekoľko rokov sa venujem športu a tipovaniu. Aktuálne študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.