Analýza zápasu: Bielorusko – Slovensko

Publikované 21.04.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Prvá víkendová analýza bude patriť bielemu športu. Slovenské tenistky sa v Pohári federácie síce predstavia bez najväčších hviezd, no s odhodlaním po štyroch rokoch nahliadnuť do svetovej skupiny. Ich súperom v barážovom súboji bude domáce Bielorusko.

Od cennej trofeje ich delila víťazná štvorhra

Bieloruský ženský tenis má v ostatných rokoch stúpajúcu tendenciu. Popri Viktorii Azarenkovej vyrástli ďalšie nádejné hráčky, ktoré to vlani dotiahli až do finále Fed Cupu. V ňom čelili reprezentantkám USA a o cennú trofej ich pripravila až záverečná neúspešná štvorhra. V tomto ročníku podobný úspech nedosiahnu, pretože vo februári si na konto pripísali ďalšiu tesnú prehru. Tentokrát ich pomerom 3:2 zdolalo Nemecko, hoci jeho jednotkou bola až 61. hráčka sveta Tatjana Mariaová. Po tomto neúspešnom stretnutí nastala zmena na pozícii nehrajúceho kapitána. Eduarda Dubroua nahradila Tatiana Poutcheková, ktorá tím viedla aj v rokoch 2012 – 2015.

Líderky Bieloruska už ukázali svoju kvalitu

Ešte len 39-ročná kapitánka Bieloruska nominovala na stretnutie proti Slovensku tím v zložení Aleksandra Sasnovičová, Aryna Sabalenková, Lidia Morozovová a Vera Lapková. V úvodnej dvojhre sa predstaví Sabalenková, ktorá je v rebríčku WTA na 47. mieste. Minulý týždeň sa predstavila vo finále antukového turnaja vo švajčiarskom Lugane, no v boji o titul nestačila na Elise Mertensovú. Aj na tvrdom povrchu dosiahla dobré výsledky, konkrétne tretie kolo v Indian Wells či štvrťfinále v Hobarte. Na harde si ešte lepšie vedie Sasnovičová, ktorá napríklad v Brisbane prešla z kvalifikácie až do finále. Okrem toho mohla byť spokojná s účinkovaním na Australian Open a Indian Wells, kde podľahla až hráčkam z TOP 10.

Mladá krv namiesto Cibulkovej či Rybárikovej

Slovenské tenistky vypadli zo svetovej skupiny v roku 2014 a odvtedy sa nevedia dostať späť. V Bielorusku budú mať ďalšiu šancu, pretože vo februári zdolali mladý tím Ruska 4:1. Oproti tomuto stretnutiu však nastúpia bez rebríčkovo najlepšej Slovenky Magdalény Rybárikovej, ktorú trápia zdravotné problémy. Okrem toho účasť odmietla víťazka turnaja majsteriek Dominika Cibulková, ktorá sa chce individuálne pripravovať na antukovú časť sezóny. Matej Lipták tak bude mať k dispozícii káder s vekovým priemerom necelých 22 rokov. Šancu dostanú čerstvá víťazka turnaja v Bogote Anna Karolína Schmiedlová, Viktória Kužmová, Jana Čepelová a Rebecca Šramková.

Lipták v sobotu postaví košické duo

Matej Lipták do úvodných dvojhier nominoval košické duo Anna Karolína Schmiedlová a Viktória Kužmová. Prvá menovaná síce musela absolvovať prechod z antuky na tvrdý povrch, no ten podľa jej slov nie je taký rýchly ako čakala. Vo Fed Cupe odohrala doposiaľ osem zápasov s bilanciou päť výhier a tri prehry. Kužmová je podstatne menej skúsená, no preferuje práve hru na harde. V tomto roku prenikla do hlavnej fázy Australian Open, čo pri jej rankingu nie je maličkosť. V Budapešti postúpila do premiérového semifinále na okruhu WTA a z posledných desiatich zápasov vyhrala osem. Jej nominácia je určite zaslúžená, hoci podiel na tom majú aj drobné zdravotné problémy skúsenejšej Jany Čepelovej.

Nadviažu Slovenky na nemecké prekvapenie?

„Sme v pozícii outsiderov, ale môžeme prekvapiť,“ povedal na tlačovej konferencii začiatkom týždňa Matej Lipták. Bielorusko hrá piatykrát za sebou na domácej pôde, čo je veľká výhoda. Slovenky však nemajú čo stratiť a môžu si zobrať príklad z Nemiek, ktoré boli v podobnej situácii a vyhrali. Objektívne však musíme priznať, že forma Anny Karolíny Schmiedlovej je často kolísavá a Viktórii Kužmovej chýbajú skúsenosti. Určite by sme privítali postup do svetovej skupiny, no aj vďaka prístupu našich hviezd si zrejme naň budeme musieť ešte počkať.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.41 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.