Analýza zápasu: Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec

Publikované 17.04.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Kým meno slovenského hokejového majstra už poznáme, v susednom Česku sa až vo štvrtok začne finálová bitka o pohár T. G. Masaryka. Sily si zmerajú dva najlepšie tímy základnej časti, teda Bílí Tygři Liberec a Oceláři Třinec. Drobnú výhodu má tím okolo Libora Hudáčka, keďže sériu začne doma.

Třinec predviedol historicky obrat

Hokejisti Liberca vyhrali dlhodobú časť súťaže s tesným dvojbodovým náskokom pred Třincom. Mali druhú najlepšiu ofenzívu a v domácom prostredí prehrali iba päť z 26 zápasov. Výbornú bilanciu vo svojej aréne potvrdili aj v doterajšom priebehu play-off. Vo všetkých troch prípadoch zdolali Mladú Boleslav a obhajcovi z Brna dovolili na severe Čiech uspieť iba raz. Třinec vo štvrťfinále bez straty jediného zápasu zdolal Vítkovice a následne ukázal veľkú psychickú silu proti Plzni. Po dvoch domácich semifinálových stretnutiach prehrával v sérii 0:2, ale napokon ju dokázal otočiť, čo sa v tejto fáze a za týchto podmienok ešte nikomu nepodarilo.

Vzájomná bilancia v prospech Liberca

V tomto ročníku sa obe mužstvá stretli štyrikrát. Úspešnejší bol Liberec, ktorý sa tešil z plného bodového zisku až trikrát. Jeho najproduktívnejším hráčom v základnej časti bol skúsený útočník Marek Kvapil, ktorý mal dobrú bilanciu aj proti Třincu. Nastrieľal mu štyri góly a pridal aj dve asistencie. Vo vyraďovacej fáze zatiaľ plní skôr rolu nahrávača a strelecky ťahá mužstvo šesťgólové trio Michal Birner, Tomáš Filippi a Petr Jelínek. V tíme „oceliarov“ potvrdzuje pozíciu lídra Martin Růžička, ktorý je v tabuľke produktivity play-off na druhom mieste s bilanciou 6+7. Zdatne mu sekunduje Erik Hrňa, ktorý je platným hráčom najmä v presilovkách.

Dravecký netradične na pozícii obrancu

Třinec sa musel vysporiadať v semifinále s početnou hráčskou maródkou. Jej dôsledkom bolo zaradenie slovenského reprezentanta Vladimíra Draveckého na pozíciu obrancu. Napriek tomu v kľúčovom siedmom dueli dvakrát skóroval a bol strojcom postupu svojho tímu. Tímové štatistiky hovoria pre hráčov Liberca. Tí zužitkovali viac než 20% presilových hier a naopak inkasovali len v štyroch zo 45 početných nevýhod. Takisto rozdali o niečo viac bodyčkov než súper a v porovnaní brankárskych jednotiek má vyššiu úspešnosťou zákrokov Roman Will. Ten zhodnotil silu Třinca najmä vo vyrovnanosti všetkých štyroch formácií.

Pešán opäť dovedie Liberec k triumfu

„Kometa Brno bol extrémne silný tím a my sme si dokázali, že keď plníme veci tak ako si povieme, tak môžeme poraziť kohokoľvek,“ povedal liberecký tréner Filip Pešán. Ten doviedol „bielych tigrov“ k celkovému triumfu v roku 2016, po finálovej výhre nad Spartou Praha 4:2 na zápasy. Liberec bude miernym favoritom série a až 95% tipujúcich predpokladá jeho úspech v úvodnom dueli. V tíme má dravosť i skúsenosti v podobe obrancu Ladislava Šmída. Třinec podal v play-off takisto dobré výkony, môže to byť vyrovnaná séria na šesť či sedem duelov, no predpokladám triumf Liberca.

Môj tip: Víťaz série – domáci, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.