Analýza zápasu: Boston Bruins – St. Louis Blues

Publikované 12.06.2019, autor: Samuel Ďuriš

Dnešná analýza bude opäť patriť hokeju, konkrétne tomu zámorskému. V siedmom finálovom zápase play-off kandsko-americkej NHL sa rozhodne o držiteľovi prestížneho Stanley Cupu. Finalisti sú všetkým iste dobre známi, no aj tak pripomenieme, že v TD Garden nastúpi domáci Boston Bruins proti St. Louis Blues.

Bohaté skúsenosti

Boston už s takýmto priebehom finálovej série mal dočinenia. Pred ôsmymi rokmi sa mu práve v poslednom možnom stretnutí podarilo zdolať Vancouver Canucks a zdvihnúť nad hlavu bájny Stanleyho pohár. Vtedajšie úspešné ťaženie zažili z terajšieho tímu David Krejčí, Patrice Bergeron či Brad Marchand. Aj ich skúsenosti preto môžu byť rozhodujúce pri kľúčových momentoch záverečného duelu. Nezlomný kapitán domácich Zdeno Chára sa v stredajšom stretnutí môže stať rekordmanom celej NHL. Ašpiruje totiž na prvenstvo v počte odohraných zápasom s číslom sedem. Zatiaľ je 42-ročný trenčiansky rodák hrajúci aj so zranením čeľuste na čísle trinásť. Prvenstvo si tak delí so Scottom Stevensonom a Patrikom Royom. Víťazný gól môže dosiahnuť aj produktívny Torey Krug. Obranca, ktorý ma zatiaľ v klubových štatistikách Bostonu spomedzi defenzívnych hráčov najviac nazbieraných bodov v play-off od roku 1991 a to osemnásť.

Hviezda menom O‘Reilly

Bluesmani sa v rozhodujúcom stretnutí finálovej série pokúsia pretaviť svoju štvrtú finálovú účasť do želaného premiérového triumfu. Jedným z hráčov, ktorý môže byť v stredajšom stretnutí kľúčovým faktorom úspechu, je Ryan O’Reilly. Muž s číslom 90 nazbieral pred záverečnou sériou štrnásť bodov. K nim pridal v doterajšej bitke s Bostonom ďalších sedem, za štyri góly a tri asistencie. Presadil sa dokonca v posledný troch zápasoch za sebou. Vynikal vždy, keď vstúpil na ľad a to presne budú potrebovať hráči St. Louis aj v stredu, pokiaľ chcú prekaziť domáce oslavy „medveďov“. O’Reilly ale nebude jedinou zbraňou hostí. Útok Schwartz, Schenn a Tarasenko má na konte tiež pár dobrých zárezov a pri doterajšej forme by aj z tejto formácie mohol vzísť rozhodujúci presný zásah stretnutia.

Viacej sa darí hosťom

V tohtoročnej finálovej sérii neplatí veta: “Môj dom, môj hrad.” Domáce mužstvo sa totiž v doterajších šiestich zápasoch tešilo len dvakrát, keď si po jednej výhre pripísali oba celky. Viacej víťazstiev zaznamenal teda hosťujúci tím, ktorým bude v stredu práve St. Loius. Naskytá sa preto otázka, prečo by sa tento trend mal vôbec meniť? Bluesmeni navyše dokázali v celom play-off na ľade súperov uspieť z dvanástich zápasov až deväťkrát. K tomu všetkému, majú skúsenosť aj s triumfom v TD Garden. Nemyslím si ale, že to St. Louis bude v stredu na Boston stačiť. Očakávam, že hráči domáceho celku, nakopnutí vyrovnaním série, doma presvedčivo zvíťazia. Približne podobným štýlom, ako v treťom či šiestom zápase.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálne kurzy:

Autor článku: Samuel Ďuriš

Už niekoľko rokov sa venujem športu a tipovaniu. Aktuálne študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.