Analýza zápasu: Česko U20 – Slovensko U20

Publikované 02.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Majstrovstvá sveta juniorov majú za sebou súboje v základných skupinách. Do vyraďovacích bojov tak postúpilo 8 najlepším mužstiev, z ktorých vznikli pomerne atraktívne štvrťfinálové dvojice. V štvrťfinále uvidíme severské derby Švédsko –Fínsko, domácu Kanadu proti Dánsku, či duel svetových veľmoci USA- Rusko. Pre nás, ale bude určite najzaujímavejší duel Česko – Slovensko.

Českí hokejisti v úvode turnaji svojich priaznivcov príliš nepotešili. Postupne podľahli Švédsku i Švajčiarsku zhodne 5:2, a hokejistov Dánska porazili s veľkými ťažkosťami až po predĺžení. V poslednom zápase proti Rusku, museli tak hokejisti Česka bezpodmienečne vyhrať v riadnom hracou čase, inak by hrali len o záchranu. Česi ale tento nesmierny tlak ustáli. Proti Rusom predviedli výborný výkon, a po víťazstve 4:1 postúpili dokonca z druhého miesta skupiny B. Najproduktívnejším českým hráčom je sedembodový Dávid Pastrňák, ktorý v tejto sezóne debutoval v NHL ako hráč Bostonu Bruins. Práve on bude nepochybne najväčšou hrozbou pre slovenský tím.

Slovenskí mladíci takisto nevstúpili do turnaja veľmi dobre. Po výprasku od Kanady (0:8), sa ale okamžite dokázali skoncentrovať, a po skvelom výkone si na svoje konto pripísali víťazstvo nad úradujúcimi majstrom sveta, Fínskom. Slováci nesklamali ani v zápase s USA, no po prehre 3:0 vedeli, že v zápase proti Nemecku musia bodovať. Podobne ako Česi, aj zverenci Ernesta Bokroša sa ocitli pod veľkým tlakom, no skvelým kolektívnym výkonom, na čele s kapitánom Martinom Réwayom, dokázali zvíťaziť 5:2 a postúpiť z tretieho miesta. Práve Martin Réway je zatiaľ lídrom nášho tímu, keď nazbieral 5 bodov, a v súboji s Nemeckom dokonca dosiahol hattrick. Dôležitým mužom v zostave tímu spod Tatier je aj mladý brankár Denis Godla, ktorý svojimi zákrokmi privádza súperov do zúfalstva.

V minulých rokoch, sa až na pár výnimiek stalo, že z krajín bývalého Československa, sa na juniorských šampionátoch umiestňovali vyššie hokejisti Česka. V tomto roku sa tieto dva tímy stretli až vo štvrťfinále, a tak je jasne, že jeden z tímom bude hrať o medaily. Dlhoročná štatistika vzájomných zápasov hovorí síce v prospech Čechov, no v generálke na majstrovstvá sveta, dokázali na Štedrý deň mladí hokejisti Slovenska poraziť český výber 3:1. Rozhodovať budú maličkosti a určite aj to, ako sa oba tímy dokážu popasovať s vyvinutým tlakom. Kto využije šancu a bude hrať o medaily ? Odpoveď na túto otázku sa dozvieme po skončení zápasu, ktorý sa začne dnes o 23:00 hod.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.