Analýza zápasu: Denver Nuggets – Portland Trail Blazers

Publikované 29.04.2019, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Posledná aprílová analýza bude z prostredia deravých košov. Zámorská NBA má za sebou úvodné kolo play-off, pričom zo všetkých postupujúcich tímov sa najviac nadrel Denver Nuggets. Napokon však ukončil desaťročné čakanie na postup do konferenčného semifinále, v ktorom ho čaká Portland Trail Blazers.

V rozhodujúcom dueli zabrala obrana

Ako už bolo v úvode spomenuté, Denver si v prvom kole play-off musel siahnuť na dno svojich síl. Druhý tím Západnej konferencie vyzvalo skúsené mužstvo San Antonia, ktoré sériu dotiahlo až do rozhodujúceho siedmeho zápasu. V ňom hrala kľúčovú rolu výhoda domáceho prostredia a tiež výborná obrana tímu trénera Michaela Malona. Denver napokon vyhral 90:86, hoci mal len dve úspešné strely za tri body. Hrdinom stretnutia bol Nikola Jokič. Strelil 21 bodov, dosiahol triple-double a na ihrisku chýbal iba necelých päť minút. Aj vďaka tomu klub zo štátu Colorado zažíva najúspešnejšiu sezónu za poslednú dekádu.

Portland ukončil sezónu Westbrookovi a spol.

Portland je už tradičným účastníkom play-off v mimoriadne nabitej Západnej konferencii. Zohraný tím, ktorý v lete neprešiel veľkými zmenami, si udržal svoj štandard a s 53 víťazstvami obsadil veľmi dobrú tretiu priečku. Jeho súperom v prvom kole vyraďovacej časti bola Oklahoma City, ktorá pred play-off ťahala sériu piatich výhier v rade. Na palubovke Portlandu ale ani raz nedokázala zvíťaziť, a tak sa ako kľúčová z jej pohľadu ukázala prehra vo štvrtom domácom dueli 98:111. Následne už zverenci Terryho Stottsa pred vlastnými fanúšikmi sériu ukončili, keď tesnú výhru 118:115 zariadil neuveriteľnou strelou z diaľky Damian Lillard.

V základnej časti boli úspešnejší Nuggets

Obe mužstvá sa v tejto sezóne stretli štyrikrát a len v tom poslednom prípade dokázal uspieť Portland. Treba však spomenúť, že išlo o veľmi vyrovnané súboje, z ktorých sa ani jeden neskončil dvojciferným bodovým rozdielom. V play-off sa naposledy stretli ešte v roku 1986, čo je už pomerne „bradatá“ história. O niečo vyrovnanejší káder má Denver. Okrem lídra Nikolu Jokiča v ňom nájdeme sedmičku draftu z roku 2016 Jamala Murrayho, skúseného Paula Milsapa alebo člena základnej päťky Garyho Harrisa. Portland sa znovu bude spoliehať najmä na Damiana Lillarda a C.J. McColluma, ktorí v sérii proti Oklahome dosahovali v priemere dokopy 57 bodov.

Ubráni Denver hviezdne duo súpera?

Portland má v play-off skvelú úspešnosť streľby za tri body – viac než 40%. Denver zase hrá oveľa kolektívnejšie, o čom svedčí v priemere až 26 asistencii v zápasoch proti San Antoniu. Myslím si, že odpoveď na otázku kto postúpi do ďalšieho kola sa bude odvíjať od toho, ako dokáže Denver ubrániť hviezdne duo Portlandu. Zdravotné problémy s ramenom má turecký pivot Enes Kanter, ale v úvodnom dueli zrejme nebude chýbať. Osobne trošku viac verím zohranej partii okolo Damiana Lillarda a hoci začne na palubovke súpera, myslím si, že postúpi do konferenčného finále.

Môj tip: Postup hostí, aktuálne kurzy:

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.