Analýza zápasu: Dominic Thiem – Alexander Zverev

Publikované 13.05.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tenisový turnaj kategórie ATP Masters 1000 v španielskom Madride má pred sebou vyvrcholenie mužskej časti. Senzačne vo finále chýba Rafael Nadal, no napriek tomu sa môžeme tešiť na vynikajúci súboj dvoch mladých pušiek. Šiestykrát v kariére sa proti sebe postavia Dominic Thiem a Alexander Zverev.

V Madride si opäť zahrá finále

Dominic Thiem je aktuálnou svetovou sedmičkou a pomaly sa z neho stáva antukový špecialista. Najmä vlani predvádzal na najpomalšom povrchu skvelé výkony. Dosiahol skóre 22-5, pričom si zahral dvakrát vo finále a na Roland Garros postúpil do prvého grandslamového semifinále. Samozrejme, ťažko mohol zopakovať takúto bilanciu, keďže do antukovej sezóny vstupoval s drobným zranením členka. V Monte Carle ho vo štvrťfinále vyprášil Rafael Nadal 6:0, 6:2 a v Barcelone vypadol v rovnakej fáze turnaja so Stefanosom Tsitsipasom. Chuť si napravil až v Madride, kde sa mu podarí minimálne vyrovnať finálovú účasť spred dvanástich mesiacov. Vtedy prehral so spomínaným fenomenálnym Španielom 6:7, 4:6.

Thiem sa postaral o koniec nevídanej šnúry

Cestou do dnešného finále vyradil rakúsky tenista štyroch súperov. Hneď v prvých dvoch kolách si musel siahnuť na dno svojich síl, keďže Federica Delbonisa a Bornu Čoriča zdolal až v troch setoch. S Chorvátom dokonca prehrával 2:6, 4:5, pričom na podanie išiel rodák zo Záhrebu. Jednoznačne najlepší výkon podal vo štvrťfinále, keď podobne ako vlani v Ríme porazil Rafaela Nadala. Španiel dovtedy ťahal šnúru 50 vyhraných setov na antuke za sebou. V tomto zápase nás zaujala štatistika prvého úderu Dominica Thiema po servise. Až v 89% hral forhendom, z ktorého sa okamžite snažil útočiť. Aby sme to mali kompletné, tak vo včerajšom semifinále nedal šancu Kevinovi Andersonovi po setoch 6:4, 6:2.

Šanca na tretí titul z kategórie Masters 1000

Alexander Zverev si po tomto týždni upevní tretie miesto v rebríčku ATP. Stále len 21-ročný tenista v Madride ešte nestratil ani set a celkovo má v tejto sezóne na antuke bilanciu 11-1. Okrem iného triumfoval v Mníchove a v Monte Carle ho až v semifinále stopol po veľkom boji Kei Nišikori. V tomto ročníku zdolal v metropole Španielska Jevgenijho Donskoya, Leonarda Mayera, Johna Isnera a prekvapenie turnaja Denisa Šapovalova. V dnešnom finále hrajú v prospech nemeckého tenistu aj skúseností z veľkých zápasov. V roku 2017 triumfoval v Ríme a Montreale, teda na turnajoch kategórie ATP Masters 1000. V tejto sezóne mohol pridať ďalší cenný titul, ale v Indian Wells ho zdolal spomínaný Isner.

Zverev čelil na turnaji jedinému brejkbalu

Rodák z Hamburgu na turnaji v Madride predvádza komplexné výkony. Na podaní je takmer nepriestrelný. Svedčí o tom fakt, že v každom dueli vyhral po prvom servise viac než 82% loptičiek. Znie to možno neuveriteľné, no nemecký tenista doposiaľ čelil len jednému brejkbalu, ktorý odvrátil. Včera dokonca Denis Šapovalov nedokázal vrátiť na druhú stranu 46% podaní nemeckého hráča. Minimálne chybuje a najmä z bekhendovej strany vie prekvapiť. V porovnaní s Domicom Thiemom mal možno slabších súperov, no už vlani v Madride ukázal, že vie poraziť aj stabilných členov svetovej špičky. Zdolal Tomáša Berdycha a po trojsetovej dráme aj Marina Čiliča.

Vzájomná bilancia hovorí v prospech Rakúšana

Podľa stávkových kancelárii je miernym favoritom zápasu Dominic Thiem. Trošku ma to prekvapilo, keďže viac sa mi pozdávajú výkony jeho finálového súpera. Samozrejme, Rakúšan zdolal Rafaela Nadala, no mladšieho z bratov Zverevovcov bude veľmi ťažké pretlačiť na jeho servise. Vzájomná bilancia hovorí pomerom 4:1 pre Thiema, no zakaždým išlo o veľmi vyrovnané súboje. Podobne ako vo štvrtok pôjdem proti názoru bookmakerov a tipujem výhru Alexandra Zvereva.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.99 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.