Analýza zápasu: Dominika Cibulková – Jarmila Gajdošová

Publikované 13.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Po minulotýždňových turnajoch v Brisbane, či Aucklade vrcholí príprava na Australian Open turnajom v Sydney. V najväčšom meste Austrálie, sa v druhom kole predstaví aj v súčasnosti najlepšia slovenská tenistka Dominika Cibulková, ktorá nastúpi dnes predpoludním proti Jarmile Gajdošovej.

Slovenská tenistka Dominika Cibulková nevstúpila do novej tenisovej sezóny podľa svojich predstáv. Na turnaji v austrálskom Brisbane totiž vypadla už vo svojom prvom zápase, keď nestačila na mladú Američanku Madison Keysovú. Najmä vďaka skvelému servisu, keď Keysová nastrieľala až 12 es, sa rodáčka Rock Islandu tešila z cenného víťazstva 7:5, 6:2. Pred blížiacim sa Australian Open, sa slovenská tenistka rozhodla pokračovať na turnaji v Sydney, kde si na svoje konto pripísala už aj prvé víťazstvo. Francúzsku Kristínu Mladenovičovú porazila jednoznačne 6:2, 6:2, a tým pádom postúpila do osemfinále turnaja. V minulom roku sa 25-ročnej slovenskej tenistke v Sydney príliš nedarilo, keď prehrala hneď v prvom kole s Nemkou Kerberovou. Už teraz je tak jasné, že Dominika Cibulková si svoj minuloročný výsledok vylepší, a do rebríčka WTA si pripíše ďalšie dôležité body. Dominike Cibulkovej patrí v aktuálnom vydaní rebríčka WTA 11. miesto s tesnou stratou na Ekaterinu Makarovovú. Jej najväčším doterajším úspechom je samozrejme účasť vo finále na Australian Open 2014, kde podľahla až Číňanke Na Li, ktorá medzičasom už ukončila svoju kariéru.

Proti Dominike Cibulkovej sa postaví tenistka, ktorá má tiež slovenské korene. Jarmila Gajdošová sa narodila Bratislave, ale dlhé roky žije v Austrálii. V roku 2009 sa dokonca vydala za Austrálčana Samuela Grotha a manželstvom tak získala aj austrálske občianstvo. Aj po tom ako ich manželstvo stroskotalo, 26-ročná tenistka naďalej reprezentuje krajinu od protinožcov. Počas minulého týždňa sa Gajdošovej na turnaji v Brisbane darilo o niečo viac ako Dominike Cibulkovej. V prvom kole úspešne prešla cez Zhangovú, no v druhom kole už nestačila na neskoršiu finalistku Anu Ivanovičovú, ktorej dokázala vzdorovať iba v prvom sete. Do druhého kola turnaja v Sydney sa Jarmila Gajdošová dostala pomerne prekvapujúco po tom, ako v prvom zápase zdolala favorizovanú Andreu Petkovičovú 6:1 a 7:6 (5). Austrálčanka sa momentálne nachádza na 70. mieste svetového rebríčka, ale vďaka postupu minimálne do druhého kola si po turnaji v Sydney mierne polepší. Vzájomná bilancia je medzi hráčkami nerozhodná 1:1, ale ich posledný vzájomný zápas sa odohral pred viac ako troma rokmi.

Štatistiky i stávkové kancelárie pred zápasom favorizujú Dominiku Cibulkovú. Navyše Slovenka má na turnaji v Sydney aj špeciálnu motiváciu. Keďže z minulého roka neobhajuje prakticky žiadne body, vďaka prípadnému úspechu na turnaji v Sydney, by sa mohla opäť dostať do TOP 10, čo by bolo pred prvým granslamom sezóny veľmi výhodné pri nasadzovaní.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.