Analýza zápasu: Dominika Cibulková – Sam Stosurová

Publikované 24.05.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tenisový turnaj vo francúzskom Štrasburgu má na programe štvrťfinálové zápasy. Medzi najlepšiu osmičku sa prebojovala aj Dominika Cibulková, ktorá tu dolaďuje formu pred French Open. Dnes ju poriadne preverí Sam Stosurová, ktorej miestne podmienky maximálne sedia.

Cibulková v sezóne stále bez turnajového víťazstva

Dominika Cibulková nezažíva ideálnu tenisovú sezónu. V rebríčku sa prepadla na aktuálne 36. miesto a zatiaľ čo sa popredné hráčky už pripravujú v Paríži na druhý grandslam, tak ona ešte zbiera body v 400 kilometrov vzdialenom Štrasburgu. Jediným svetlým momentom z pohľadu bratislavskej rodáčky je turnaj v Budapešti, kde postúpila do finále. V ňom však podľahla Belgičanke Alison Van Uytvanckovej 3:6, 6:3, 5:7. Po veľmi skorom vypadnutí z Indian Wells nehrala súťažný zápas takmer dva mesiace a táto pauza jej očividne neprospela. V Rabate i Madride totiž skončila už v prvom kole. Aspoň jeden zápas vyhrala v Ríme, no aj triumf nad nevýraznou Francescou Schiavoneovou si musela poriadne vydrieť.

Až dnes čaká na Slovenku poriadna súperka

Ako som už naznačil, Štrasburg nie je tradičným turnajom, na ktorom sa slovenská dvojka predstavuje. Hrá tu vôbec po prvýkrát a je nasadenou päťkou. V prvých dvoch kolách nestratila ani set, no jedným dychom treba dodať, že čelila 255. a 535. hráčke svetového rebríčka. O niečo väčšie starosti jej narobila Chloé Paquetová, ktorá v prvom sete výborne podávala, ale napokon prehrala 4:6, 2:6. S Maďarkou Rékou-Lucou Janiovou stratila Domi o gem menej, no popri 22 víťazných úderoch zahrala aj 18 nevynútených chýb. So všetkou úctou, až dnes čaká Slovenku poriadna súperka a sama Cibulková priznáva, že vo štvrťfinále to z jej strany musí byť podstatne lepšie.

Stosurová takisto nemá najlepšiu formu

Ani skúsená Austrálčanka Sam Stosurová sa nemôže v roku 2018 pochváliť nejakými oslnivými výsledkami. Zatiaľ len v Dubaji vyhrala aspoň tri zápasy, hoci treba dodať, že išlo o kvalifikačné súboje. Finalistka French Open z roku 2010 odohrala na antuke doposiaľ deväť stretnutí s bilanciou päť výhier a štyri prehry. V Madride však zdolala Anastasiju Pavľučenkovovú, čím dokázala, že ešte rozhodne nepatrí do starého železa. V Prahe ju zdolala rozbehnutá Camila Giorgiová a v spomínanej metropole Španielska nestačila na Sloane Stephensovú. Aby sme mali jej výsledky kompletné, tak možno spomenúť aj rímsku prehru v prvom kole s Alison Van Uytvanckovou.

V Štrasburgu vyhrala trinásť zápasov po sebe

Kým Cibulková hrá v Štrasburgu po prvý raz, Sam Stosurová je tradičnou účastníčkou tohto turnaja. Navyše, dosahuje aj výborné výsledky. Od roku 2015 tu nastúpila v trinástich stretnutiach, pričom všetky vyhrala. Predvlani sa jej síce turnaj vyhrať nepodarilo, ale na štvrťfinále s Caroline Garciaovou pre zranenie nenastúpila. V aktuálnom ročníku ešte nestratila ani jeden set, keď zdolala Sofiu Keninovú a Dariu Gavrilovovú. So svojou krajankou upravila bilanciu vzájomných duelov na 3:2, hoci spravila dvadsať nevynútených chýb. Stosurová je typ silovej hráčky s kvalitným servisom a agresívnym forhendom. Práve tieto údery budú aj kľúčom k jej prípadnému dnešnému úspechu.

Štatistiky hovoria v prospech skúsenej Austrálčanky

Stávkové kancelárie mierne favorizujú Dominiku Cibulkovú, no dosť oveľa okolností hrá proti nej. Na turnaji zatiaľ nečelila vážnejšej súperke, Stosurová hrá v Štrasburgu výborne a určite má aj kvalitnejší servis než Slovenka. Rodáčka z Brisbane vyhrala na turnaji 73% bodov po prvom podaní a v štatistike es v prvých dvoch kolách prevalcovala Bratislavčanku pomerom 13:0. Vo vzájomnej bilancii vedie nad Cibulkovou 5:1, pričom na antuke vyhrala všetkých šesť setov. Vzhľadom na tieto skutočnosti dnes nemôžem zvoliť iný tip než výhru Sam Stosurovej.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.92 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.