Analýza zápasu: Dominika Cibulková – Serena Williamsová

Publikované 27.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Dominika Cibulková opäť po roku predvádza na Australian Open skvelé výkony. Po štyroch víťazstvách si zaslúžene vybojovala účasť už medzi najlepšou osmičkou turnaja. Vo štvrťfinále ju ale čaká súperka z kategórie najťažších, aktuálna svetová jednotka, Serena Williamsová.

Dominika Cibulková štartuje na Australian Open už po siedmykrát. V prvých dvoch kolách si rodáčka z Bratislavy postupne poradila s Kirsten Flipkensovou a tiež aj s Tsvetanou Pironkovovou. Navyše, bulharskej tenistke v druhom sete uštedrila aj nepopulárneho kanára. V treťom kole, v zápase proti Alizé Cornetovej, ukázala 25-ročná slovenská hráčka aj svoju mentálnu silu. V prvom sete odvrátila až 6 setballov, a nakoniec zvíťazila relatívne hladko 2:0 na sety. V osemfinále sa Cibulková stretla s dvojnásobnou víťazkou Australian Open Victoriou Azarenkovou a ich vzájomný zápas kvalitatívne patril medzi tie najlepšie na celom turnaji. Rýchla a agresívna hra v podaní slovenskej tenistky slávila úspech a aj vďaka 44 víťazným úderom, sa nakoniec tešila z postupu do ďalšieho kola. V ňom narazí na aktuálnu svetovú jednotku Serenu Williamsovú. Vzájomná bilancia zápasov ale hovorí jasne v prospech americkej tenistky. Dominika Cibulková nedokázala uspieť ani v jednom zo štyroch vzájomných zápasov, a celkovo uhrala proti Williamsovej iba jeden set. Veľmi dôležité v zápase bude aj to, ako bude Cibulkovej fungovať 1. servis, ktorý bude v súboji kľúčový.

Serena Williamsová si na ceste do štvrťfinále takisto poradila so štvoricou súperiek. V prvom i druhom kole svetová jednotka nepripustila žiadne problémy a do tretieho kola postúpila prakticky v suchom tričku. V ňom sa stretla s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou, ktorá víťazke 18 gradslamových turnajov narobila najmä v úvode zápasu značné problémy. Z prehraného prvého setu sa ale Američanka dokázala veľmi rýchlo spamätať, a z ďalších 14 gemoch stratila už len dva. V osemfinále Australian Open porazila Serena Williamsova aj mladú španielsku nádej Gabrine Muguruzaovú. Víťazstvom 2:1 na sety tak vrátila Španielke prehru z ich minuloročného zápasu na Roland Garros. Spomínaným víťazstvom vylepšila aj svoj minuloročný výsledok, keď skončila už v osemfinále na rakete Anny Ivanovičovej. V priebehu turnaja ťaží 33-ročná tenistka najmä zo skvelého podania. Počas štyroch kôl dokázala nasúkať svojim súperkám už 42 es, čo je vôbec najviac zo všetkých tenistiek. Takisto ale Serena Williamsová nepodáva na turnaji vždy stopercentný výkon, čo by Dominika Cibulková mohla využiť.

Naposledy sa obe hráčky streli minulý rok v austrálskom Brisbane. V zápase stratila Slovenka trikrát svoj servis a napokon prehrala 6:3, 6:3. Jasnou favoritkou zápasu bude Serena Williamsová. Prípadná prehra Dominiky Cibulkovej by síce znamenala pokles v rebríčku WTA, ale štvrťfinálová účasť v Melbourne taktiež nie je na zahodenie. Cibulková je ale veľká bojovníčka, ktorá sa nevzdáva za žiadnych okolností. Na víťazku stretnutia čaká úspešnejšia z dvojice Madison Keysová a Venus Williamsová.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!