Analýza zápasu: Dominika Cibulková – Tsvetana Pironkovová

Publikované 21.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Prvý tenisový grandslam tejto sezóny, Australian Open, pokračuje dnes v noci svojim štvrtým hracím dňom. Okrem Daniely Hantuchovej, sa dnes v noci môžu slovenskí priaznivci tešiť aj na finalistku z roku 2014 Dominiku Cibulkovú, ktorá odohrá svoj zápas druhého kola proti bulharskej tenistke Tsvetane Pironkovovej.

Dominika Cibulková si účasť v druhom kole Australian Open vybojovala vďaka výhre nad nepríjemnou Belgičankou Kirsten Flipkensovou. Hoci v prvom sete ťahala za kratší koniec, v ďalšom priebehu potvrdila, že patrí medzi veľké bojovníčky. Vo zvyšných dvoch setoch už Slovenka dominovala, a po víťazstve 3:6, 6:3, 6:1 si právom vybojovala účasť v druhom kole. V spomínanom zápase zaznamenala rodáčka z Bratislavy 19 víťazných úderov, ale na druhej strane pridala aj 16 nevynútených chýb. Svojej súperke v zápase dovolila získať iba 2 breakbally, naopak sama využila hneď štyri breakballové príležitosti. Po minulotýždňových turnajoch v Brisbane a Sydney, kde z troch zápasoch vyhrala iba raz, si tak 25-ročná slovenská tenistka konečne zdvihla sebavedomie. Proti svojej dnešnej súperke sa Dominike mimoriadne darí. Z celkovo ôsmich vzájomných zápasov zvíťazila Slovenska až 7-krát. Navyše, na tvrdom povrchu dokázala Cibulková triumfovať vo všetky troch zápasoch, a svojej súperke povolila uhrať iba jeden set.

Tsvetana Pironkovová má v Melbourne už takisto za sebou úspešný zápas prvého kola. Jej súperkou bola mladá Heather Watsonová, ktorá bola pred zápasom pasovaná do role miernej favoritky. Bulharská tenistka sa ale štatistikami nenechala znepokojiť, v zápase predviedla veľmi dobrý výkon, a po 83 minútach sa tešila z pomerne hladkého dvojsetového víťazstva. Britská tenistka dokázala rodáčke z Plovdivu vzdorovať iba v prvom sete, a navyše v tom druhom dostala nepopulárneho kanára. V porovnaní so svojou dnešnou súperkou, má Tsetana Pironková v tejto sezóne odohraných podstatne viac zápasov. Hoci v Brisbane prehrala už v prvom kole, na turnaji v Sydney odohrala bulharská tenistka, vrátene kvalifikácie, až 7 zápasov. Na svojej ceste do semifinále turnaja porazila Pironkovová Flaviu Pennetovú, Madison Keysovú i Češku Barboru Záhlavovú-Strýcovú. V semifinále už ale nestačila na ďalšiu českú tenistku Petru Kvitovú, ktorej podľahla 7:5, 6:1. Jediné víťazstvo na Dominikou Cibulkovou dosiahla Pironkovová na olympijskom turnaji v Londýne. Na rozdiel od Australian Open sa ale hralo na trávnatom povrchu, čo je Bulharkin najobľúbenejší povrch.

Vzájomná bilancia síce jasne favorizuje slovenskú tenisovú jednotku, ale zrejme môžeme očakávať veľmi vyrovnaný zápas. Na druhej strane v prospech Bulharky hovorí fakt, že odohrala v tejto sezóne oveľa viac zápasov, čím nadobudla väčšiu hernú prax. Veľmi dôležitý bude vstup do zápasu, pretože až na jednu výnimku sa všetky vzájomné zápasy skončili už v dvoch setoch. Na víťazku tohto zápasu čaká v treťom kole víťazka stretnutia medzi Denisou Allertovou a Alizé Cornetovou.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!